Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Kiedy wchodzisz do lokalu w którym znajduje się paczkomat #inpost i już wiesz ilu śmieciuchów mieszka we #wroclaw

  Dodać trzeba, że są to śmieciuchy bezwstydne. Ich dane widnieją na porzuconych opakowaniach.

  odpowiedzi (51)

 • avatar

  Pewna wiadomość rozwaliła mi dzisiaj mózgownicę. Przejeżdżałem nie raz przez Tychy DK1 i się zawsze zastanawiałem co to kurka wodna jest - zakład karny, a może jakieś powojenne wieże Germańców? Otóż nie!

  pokaż spoiler Mianowicie budynek, który widzicie na zdjęciu to **Kościół świętych Franciszka i Klary w Tychach, który budowany jest od 22 lat XDDD**


  #slask #tychy #polska #kosciol
  pokaż całość

  odpowiedzi (113)

 • avatar

  Komu babcia dawała Pyralginę, gdy był młodszy? :D

  Nazwa substancji czynnej to metamizol, chociaż w Polsce częściej mówi się po prostu pyralgina – czyli tak, jak nazywa się najpopularniejszy preparat z tą substancją.

  Metamizol został odkryty ponad 100 lat temu, ale w Polsce zaczęto go stosować dopiero w roku 1976. Co ciekawe, przez krótki czas był dostępny w naszym kraju jedynie na receptę, a później można było kupić maksymalnie 1 opakowanie bez recepty. W wielu krajach lek ten został wycofany (np. USA, Litwa, Norwegia, Dania, Szwecja), a w niektórych jest tylko na receptę (np. Hiszpania, Włochy, Czechy).

  Metamizol należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych. Nie jest NLPZ! Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne (rozkurczowe). Mechanizm działania nie został do końca poznany.

  Wskazania do stosowania tego leku to ostry, silny ból pooperacyjny lub po urazach, ból nowotworowy, kolki, ból przewlekły (gdy inne leki nie działają lub nie można ich zastosować) oraz gorączka, kiedy nie pomagają inne leki.

  Jak widzicie nie jest to lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i długotrwałego bólu! A niestety często jest tak traktowany.

  U dorosłych i młodzieży od 15 r.ż. stosuje się jednorazowo 500-1000 mg metamizolu. Maksymalnie doustnie można podać 4000 mg na dobę, zachowując odstęp 6-8 h pomiędzy dawkami. W postaci iniekcji maksymalnie podaje się 5000 mg na dobę. U młodszych dzieci lek ten stosuje się po konsultacji z lekarzem.

  Przeciwwskazania do stosowania to zaburzenia czynności szpiku kostnego, zmiany w morfologii krwi, ostra niewydolność nerek lub wątroby, trzeci trymestr ciąży. Metabolity tego leku przenikają do mleka matki, dlatego po podaniu zaleca się zbieranie i wylewanie mleka przez najbliższe 48 h.

  Działania niepożądane powodowane przez metamizol to obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, reakcje alergiczne, niedokrwistość, leukopenia. Jednym z poważniejszych, na szczęście bardzo rzadkich działań ubocznych jest agranulocytoza (obniżenie poziomu granulocytów). Właśnie to było powodem wycofania tego leku w wielu krajach.

  Dla zainteresowanych: Substancja ta zwiększa aktywność układu kannabinoidowego oraz zwiększa wytwarzanie endogennych peptydów opioidowych. Działanie rozkurczowe uwarunkowane jest hamowaniem wychwytu zwrotnego adenozyny. Dodatkowo zmniejsza stężenie prostaglandyny E2, m.in. w mózgu, rdzeniu kręgowym i płynie mózgowo-rdzeniowym.

  pokaż spoiler Na podstawie: ChPL Pyralgina, 500 mg, tabletki, Krzyżak-Jankowicz, Magdalena, and Robert Jankowicz. "Metamizol i paracetamol-leki podobne, ale nie takie same." Med Paliat Prakt 9.2 (2015): 59-65.


  Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

  Mój tag: #dwafartuchywaptece

  #medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja
  pokaż całość

  odpowiedzi (146)