Wpis z mikrobloga

Hejka, mam pytanie, jak funkcjonowałyby banki w socjalizmie? Załóżmy, że wpadłem na świetny pomysł, razem z moim wiejskim kolektywem z naszej spółdzielni, który pozwoli na wzrost produkcji mleka i przetwórstwa towarów mlecznych o 50%, co pozwoli, żeby każde dziecko w mojej wsi, było stać, wypić szklankę mleka rano i zagryźć ją bułką z serkiem, a także nadwyżkę wyeksportować do sąsiednich kibuców. Problem jest taki, że nie stać nas na sprzęt i chcielibyśmy wziąć kredyt na taką inwestycję.
Czy moglibyśmy dogadać się z sąsiednimi wsiami, żeby w zamian za pomoc (np. za towary lub fizyczną pracę), a w zamian co tydzień oddawalibyśmy im określoną ilość sera, mleka i jogurtów? Załóżmy, że stworzylibyśmy taki papier, który upoważniałby do podziału nadwyżki produkcji, ponad potrzeby naszej spółdzielni (czyli powiedzmy 50% nadwyżki ponad nasze spożycie wymieniamy w innych wsiach na towary, których potrzebujemy, a 50% oddajemy wsiom które nam pomogły przy budowie za darmo, w zależności od wkładu).
Czy mogłoby w socjalizmie antykapitalizmie, istnienie tworu, który pożyczyłby nam towary czy pieniądze, a w zamian za to, my oddalibyśmy mu towarach czy pieniądzach to co od niego pożyczylibyśmy, ale z dobrym procentem. (Czyli ktoś zarobiłby tylko na tym, że pożyczyłby nam coś, a nie za wykonaną pracę).
#antykapitalizm #socjalizm #neuropa #kapitalizm
  • 12
  • Odpowiedz
@Wedam jakie banki, cały socjalizm polega na tym, że wszystko jest sterowane przez państwo, jest jeden bank państwowy. Porozmawiaj z kimś starszym to ci opowie, co to dewizy, cinkciarz, Pewex itp, wtedy zrozumiesz.
  • Odpowiedz
@Wedam: ja wiem, że to jedno z tych ironicznych pytań, ale mimo wszystko odpowiem. O bankach pisał Proudhon. Według niego jedną z głównych przyczyn nierówności w kapitalizmie jest nierówny dostęp do kapitału pod inwestycje. W związku z tym banki spółdzielcze udzielające kredytów o zerowym oprocentowaniu powinny być jednym z kluczowych elementów społeczeństwa socjalistycznego. Z tego co pamiętam za wzór stawiał istniejące za jego czasów Banki Ludowe i sam próbował taki stworzyć.
  • Odpowiedz
W związku z tym banki spółdzielcze udzielające kredytów o zerowym oprocentowaniu powinny być jednym z kluczowych elementów społeczeństwa socjalistycznego.


@Morderczy_Morszczuk: kto ci pożyczy kasę na zero procent, skoro:
1) może ją stracić
2) kto opłaci ludzi, którzy zajmują się ogarnianiem spraw banku
3) ludzie, gdyby mieli nic nie zyskać, to woleliby zakopać swoje pieniądze. Każdy woli je trzymać przy sobie. Ludzie jak mają większy pieniądz, to dają pożyczają je bankom i
  • Odpowiedz
kto ci pożyczy kasę na zero procent


@Wedam: kluczowe w tej idei jest to, że bank jest własnością społeczności, więc dzieli z nią wspólne cele i dążenia. Dlatego inwestycja poczyniona przez bank, nawet jeśli nieoprocentowana, przyniesie zysk właścicielom banku. Jeśli np. wzrośnie produkcja produktów mlecznych i staną się one łatwiej dostępne w danej społeczności, to ta inwestycja przyniesie zysk.

2) kto opłaci ludzi, którzy zajmują się ogarnianiem spraw banku


Na takie
  • Odpowiedz
Załóżmy, że wpadłem na świetny pomysł, razem z moim wiejskim kolektywem z naszej spółdzielni, który pozwoli na wzrost produkcji mleka i przetwórstwa towarów mlecznych o 50%


@Wedam: Dalej w sumie można przestać czytać, bo to tylko twoje bujanie w obłokach.
Bo co, może na serio wpadłeś na taki pomysł?
Wszelkie dalsze dywagacje są bez sensu, bo to bajeczki a nie realia.
Chociażby dlatego że skoro nie stać cię na sprzęt to
  • Odpowiedz
Jeśli np. wzrośnie produkcja produktów mlecznych i staną się one łatwiej dostępne w danej społeczności, to ta inwestycja przyniesie zysk.


@Morderczy_Morszczuk: ja już i tak założyłem, że społeczność, będzie żyła w formie jakieś komuny, kibucu czy spółdzielni. I w sumie na tym polega spółdzielczość, nawet dzisiaj, że obniża się pensje czy dywidendę, na rzecz większego rozwoju zakładu. Żeby potem wypłacić udziałowcom większy zysk. I spółdzielnie działają nawet dzisiaj w Polsce, nawet
  • Odpowiedz
@Wedam: Żaden twój kolega nie wpadł na taki pomysł i nigdy nie wpadnie.
Po prostu bujasz w obłokach.

System gospodarczy ma być dostosowany do tego co reali się dzieje i co się realnie stać może.
  • Odpowiedz
W systemie, w którym nie można zarabiać na swoim kapitale, nikt nie pożyczy nikomu takich pieniędzy. Nawet jeśli społeczność sprzedałaby wszystko co ma i tak by ich nie zgromadziła.


Ale kapitalizm sprawia, że istnieją naturalne mechanizmy inwestycyjne, które sprawiają, że gospodarka się rozwija.


@Wedam: Tak, ale nie do końca. Ogólnie rzecz biorąc obecnie istnieją dwa spojrzenia na socjalizm wolnościowy. Według pierwszego powinno dojść do swego rodzaju dezurbanizacji i zwiększenia udziału (czasami
  • Odpowiedz