Wpis z mikrobloga

Kto ma pierwszeństwo w tym miejscu skrzyżowania - tramwaje jadące z prawej czy samochody zjeżdżające z ronda? Jest to ten punkt Ronda Starzyńskiego w Warszawie.

Chodzi o moment 2:40 w tym filmie
Czy czerwone auto prawidłowo ustąpiło pierwszeństwa? A może to tramwaj powinien ustąpić pierwszeństwa?

Moim zdaniem czerwone auto prawidłowo ustępuje pierwszeństwa, choć na filmiku instruktor uważa przeciwnie. ¯\_(ツ)_/¯
#prawojazdy
  • 37
@Przypadkowy: rondo to skrzyżowanie, póki z niego nie zjechałeś (czyli wciąż jest jakaś możliwa kolizja pasów ruchu np. tramwaju i samochodu), to na nim jesteś i masz pierwszeństwo przed pojazdem, który jeszcze na nie nie wjechał

tramwaj po prawej na pewno jeszcze na rondzie nie jest, natomiast ten z naprzeciwka sprawa dyskusyjna moim zdaniem póki stoi na przystanku, ale po opuszczeniu przystanku na pewno już na rondzie jest
@memento_mori: @Przypadkowy

Znaki umiejscowione na skrzyżowaniach, niezależnie czy są to zwykłe, czy o ruchu okrężnym, w dużej mierze ułatwiają poruszanie się po jezdni kierowcom.

Na rondach, gdzie przy wlocie ustawione są znaki A-7 – „ustąp pierwszeństwa przejazdu” tramwaj wjeżdżający na takie skrzyżowanie ustępuje pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się na rondzie. Natomiast kiedy tramwaj wjedzie na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, znowu nabywa pierwszeństwa względem innych pojazdów jako pojazd szynowy.

Pierwszeństwo tramwaju znajdującego
@Krabowski: twoje @memento_mori zdjęcie jest sprzed paru lat, gdy trwała przebudowa. Obecnie rondo przebudowano, stąd moje obecne wątpliwości. Najlepie obejrzyjcie sobie moje zdjęcie z Google Streets z OP.

Na moim zdjęciu widać, że przy zjeździe z ronda nawet nie ma na jezdni poziomej linii przerywanej, przed którą auta miałyby się zatrzymywać, by przepuścić tramwaje jadące z prawej lub z lewej. Wygląda więc na to, że w obu przypadkach auto ma pierwszeństwo.
@memento_mori: tyle, aż się dobrze zrozumiemy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

po lewej ustępujesz.


@memento_mori: no właśnie chyba nie, bo nawet nie ma na jezdni namalowanego miejsca, w którym samochód ustępujący ma się zatrzymać (znak P-14). Chyba jest tak, że w obu przypadkach samochód ma pierwszeństwo, a nie tylko wtedy, gdy tramwaj jest z prawej.
@Przypadkowy:

Zasady ogólne

Art. 16
6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy
szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany
zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu
z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na
wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust.
@memento_mori: ale ja znam zasady doskonale. Zastanawiam się jednak, które przepisy mają zastosowanie w tym miejscu. I tu się między sobą różnimy.

Jedyne wytłumaczenie, jakie mi przychodzi do głowy, jest takie, że auto traktowane jest jako znajdujące się na rondzie (choć moim zdaniem już z niego zjechało!), a tramwaje (z obu stron) traktowane są jako nieznajdujące się na rondzie i z tego powodu mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa. ¯\_(ツ)_/¯
@Przypadkowy: Raz mówisz, że auto prawidłowo ustępuję, a potem że auto ma zawsze pierwszeństwo - może przyjmij najpierw jakąś jedną wersję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak jak pisałem, auto jest na rondzie, tramwaj po prawej nie jest na rondzie, tramwaj po lewej - sprawa dyskusyjna.

Ewentualnie: nikt nie jest na rondzie - ale tramwaj z prawej ma znak ustąp, więc musi ustąpić. Jeżeli tramwaj z lewej i
Raz mówisz, że auto prawidłowo ustępuję, a potem że auto ma zawsze pierwszeństwo - może przyjmij najpierw jakąś jedną wersję ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@memento_mori: moja jedna wersja jest taka, że nie wiem, kto ma pierwszeństwo w tym miejscu, ale instruktor z filmiku mówi, że samochód. Zatem próbuję - znając przepisy - wymyślić takie ich zastosowanie, by słowa instruktora potwierdzało.

Według mnie: auto nie jest już na
Moim zdaniem zewnętrzna granica ronda jest wyznaczona przez zewnętrzną jezdnię. Z tego powodu żaden z tramwajów nie jest na rondzie.


@Przypadkowy: No to nawet jeżeli przyjmiesz taką interpretację, to i tak tramwaj z prawej ma znak ustąp i auto jedzie pierwsze.
@memento_mori: wiem. Tylko tak, jak napisałem kilka komentarzy wyżej, kierowca nie ma czasu szukać wzrokiem gdzieś ustawionego znaku dla tramwaju, i przypuszczam, że mają tu zastosowanie inne przepisy,


a znak dla trawmaju jest tylko ich potwierdzeniem.