•  

Czekam na WZ i później idę do znajomego, który mi narysuje plan na podstawie tego:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-domena-121-c1-WRW1343

Planuję takie zmiany:
    1. Zamianę kotłowni z dużą łazienką i zrobić okno w łazience.
    2. Połączenie pralni z WC i zrobić łazienkę z prysznicem; likwidacja klatki schodowej i tylko wyłaz na strych w korytarzu.
    3. Likwidacja kominka, pozostawić tylko komin spalinowy; ogrzewanie gazem. Rekuperacja.
    4. Zmiana kąta nachylenia dachu z 30 na 25 st (o ile WZ zezwoli).

Czy macie jeszcze jakiś pomysły na "zoptymalizowanie" tego projektu, co można zmienić, aby nie przepłacić oraz jaki zrobić strop (raczej klasyka)? W sumie to dosyć prosty projekt, ale może ktoś coś jeszcze doradzi tak na przyszłość?

#budowadomu
    #budujzwykopem

•  

@jabukasiga mam niemalże identyczny projekt :)
      Jeżeli chodzi o strop to mam wiązary i do tego podwieszony sufit z płyt gk.

•  

1. Zamianę kotłowni z dużą łazienką i zrobić okno w łazience.

@jabukasiga: kotlownia przy pokojach to kiepski pomysl. Duzo zalezy co tam bedziesz mial, ale w nocy moze byc slychac dzialajace tam sprzety. Do tego jak sie przebijesz wtedy kominem do gazu? Do tego bedziesz musial jakos doprowadzic gaz przez pol domu (rury od gazu nie mozna zabudowac za bardzo). W przyszlosci jak bedziesz chcial zmienic na pompe ciepla to tez bedzie problem z doprowadzeniem rur.

+: robertx
    •  

@Pwado:

kotlownia przy pokojach to kiepski pomysł

Jakbym nie zrobił w tym projekcie, to kotłownia albo będzie przy jednym, albo przy drugim pokoju.

Do tego jak się przebijesz wtedy kominem do gazu?

No myślałem, że normalnie wymuruje komin i do tego podłącze piec gazowy?

Ze sprzętów jakie planuje w kotłowni to: piec gazowy, rekuperator, uzdatnianie wody, pralka, suszarka...

Z tym doprowadzeniem gazu to muszę się rozeznać jak to jest.

@przemek_posp: Ile wyszło za wiązary + profile i płyty?

•  

@jabukasiga wiązary ponad 40k 3 lata temu, z tym że ja mam w formie dachu dwuspadowego. Sufit sam material około 5k zł.

•  

@jabukasiga: Same problemy z tą kotłownią tutaj widzę. Na 7 metrach będziesz miał też problem pomieścić to wszystko co planujesz. No i nie widzę za bardzo miejsca na takie rzeczy jak deski do prasowania, odkurzacze, wiadro z mopem, szczotka itp. Pomyśl, czy nie wypierdolić całej kotłowni na poddasze na przykład

•  

@robertx: Zmniejszając nieco małą łazienkę, tak aby zmieścił się tylko prysznic, umywalka i toaleta, udałoby mi się uzyskać 8m2 kotłowni. Szwagier ma 8,5m2 i wszystko co wymieniłem mu się mieści, no oprócz np. deski do prasowania, bo tam nie prasują. Ale fakt, brakuje mi grajdołu na odkurzacze i mopy i sam się bije myślami, czy 8m2 mi wystarczy.

•  

@jabukasiga: Mieszkam teraz w domu, przymierzam się do budowy drugiego i właśnie kilka dni temu się ogarnąłem, że absolutnie najważniejszym, ale to najważniejszym pomieszczeniem w domu jest taki grajdół ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak nie poświęcisz na niego wystarczająco dużo miejsca to będziesz miał pierdolnik w całym domu. Ja robię (na 90%) taki projekt:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-8-ma7d24c6a77281

I na takie grajdoły przeznacza całe pomieszczenie nr 6 i 10 a w obwodzie mam ciągle poddasze + aktualny dom gdzie zostawiam siebie jedną kondygnację na właśnie różnego rodzaju sprzęty które do dyspozycji być muszą no a przecież nie zawsze jest na nie miejsce :)