Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Proces w Norymberdze-dzień trzeci

Dokumenty niemieckie najlepszym dowodem winy oskarżonych hitlerowców- trzeci dzień procesu w Norymberdze

Na czwartkowej rozprawie w Norymberdze przeciw głównym niemieckim zbrodniarzom wojennym prokuratorzy Stanów Zjednoczonych przedstawili materiały dowodowe, które potwierdzają, że rząd hitlerowski utworzył spisek w celu pogrążenia świata w wojnie. Pierwszy głos zabrał przedstawiciel Ameryki, płk. Robert Storey, który oświadczył, że sądowi przedstawione będą dokumenty byłego rządu niemieckiego. Należą one do kompletu 2500 takich dokumentów, które wpadły w ręce sojuszników. Prokurator amerykański podkreślił ich autentyczność i odczytał oświadczenie majora amerykańskiego nazwiskiem Corny, który pod przysięgą potwierdził prawdziwość zdobytych materiałów. Major Corny jako szef komisji badania dokumentów hitlerowskich, zdobytych przez wojska sojusznicze, stwierdził ich autentyczność ponad wszelką wątpliwość i przekazał do dyspozycji trybunałowi. Dalej pułkownik Storey oświadcza, że dokładne zeznania, jakie wszyscy oskarżeni złożyli w latach pozostawania u steru władzy, ogromnie ułatwiają akt oskarżenia.

Niemcy, według słów prokuratora amerykańskiego, sporządzali obszerne i dokładne protokoły ze swoich czynności. Dokumenty te w okresie końca wojny zakopali w ziemi lub też ukryli m. in. w kopalniach soli lub innych miejscach, które uznali za bezwzględnie pewne. Osobista i partyjna korespondencja Rosenberga wraz z jego dokumentami urzędowymi została znaleziona przez wojska sojusznicze w pewnym starym zamku bawarskim. Dokumenty dotyczące lotnictwa niemieckiego odnaleziono w różnych miejscach w Alpach bawarskich. Niejednokrotnie odnalezione dokumenty były tak obfite, że trzeba było do ich przetransportowania użyć wielu samochodów ciężarowych. Ten ogrom materiałów został rozłożony według poszczególnych działów oskarżenia. Aby ułatwić trybunałowi zapoznanie się z tymi ważnymi dowodami winy, poczyniono z nich fotokopie, które będą trybunałowi oddane do dyspozycji. Prokurator stwierdza, że po zakończeniu odczytywania każdego dokumentu zostanie on dołączony do akt sprawy jako dowód, a także będzie dostępny do wglądu dla obrońców oskarżonych.

Zamiarem oskarżycieli amerykańskich jest udowodnienie, że każdy członek rządu hitlerowskiego był uczestnikiem wspólnego spisku i dlatego jest odpowiedzialny za każdą zbrodnię popełnioną w wyniku tego spisku. Oczekuje się, że oskarżyciele z ramienia Ameryki poświęcą około tygodnia czasu na przedstawienie materiałów dowodowych dotyczących pierwszej części aktu oskarżenia, następnie głos zabiorą oskarżyciele z ramienia Wielkiej Brytanii w sprawie drugiej części aktu oskarżenia, zbrodni przeciw pokojowi. Oskarżyciele z ramienia Francji przedstawią trzecią część aktu oskarżenia, mianowicie zbrodnie wojenne, zaś oskarżyciele z ramienia ZSRR czwartą część, to jest zbrodnie przeciw ludzkości.

Prawie wszyscy oskarżeni wykazywali w dniu wczorajszym żywe zainteresowanie tym, co mówili amerykańscy przedstawiciele oskarżenia. Hess, który wcześniej objawiał kompletną apatię, a dniem wcześniejszym zemdlał podczas przemówienia prokuratora Jacksona, co skutkowało opuszczeniem rozprawy, wczoraj słuchał z widocznym natężeniem przemówienia prokuratora Storeya. Keitel i Jodl przez cały czas czynili zapiski, szczególnie Keitel sprawia wrażenie podnieconego. Neurath siedzi i słucha obojętnie tak jak Doenitz, który nieruchomo patrzy w przestrzeń. Sauckel zwraca uwagę swoim niespokojnym zachowaniem i rozmowami z sąsiadującymi oskarżonymi. Speer zdradza wielkie przygnębienie. Wszyscy oskarżeni oprócz Keitela i Hessa podpisali oświadczenie stwierdzające, że piastowali dane stanowiska w rządzie niemieckim, które wymienione są w dokumencie wystawionym na widok publiczny w sądzie.


Wczoraj rano sąd odrzucił wniosek obrony domagający się stwierdzenia, że Streicher cierpi na chorobę umysłową. Sąd odrzucił również żądanie obrony o wyłączenie sprawy zastępcy Hitlera, Bormanna i zdecydował, że proces tego oskarżonego będzie toczyć się zaocznie. Rozprawę odroczono do piątku.