Wpis z mikrobloga

Lepiej kupić router w standardzie WiFi 6 (podczas gdy nie wszystkie urządzenia obsługują jeszcze ten standard), czy lepiej WiFi 5 (wtedy wszystkie urządzenia na pewno mają jego obsługę)?
Czytam, że w routerach z WiFi 6 normalnie jest kompatybilność wsteczna, ale ciekawi mnie czy są jakieś istotne różnice pomiędzy obsługą standardu jako kompatybilności wstecznej, a routerem w konkretnym standardzie WiFi 5.
#router #siecikomputerowe #sieci #informatyka
  • 6
@brokenik: No rozumiem, ale w przyszłości to zawsze będzie na plus, gdy będzie więcej urządzeń z WiFi 6. Chodzi mi bardziej o to, czy na wstecznej kompatybilności tracę dużo przy takim routerze, niż jakbym wziął po prostu router w standardzie WiFi 5.
@allocer: tak naprawdę żeby w ogóle skorzystać z 802.11ax to musisz mieć wszystkie urządzenia w tym standardzie i wyłączyć wsteczną kompatybilność. 802.11ax używa jako warstwy medium mulipleksacji OFDMA. I wsteczna kompatybilność tak naprawdę owocuje tym, że router całkowicie wyłącza OFDMA i korzysta ze standardowego CSMA co zasadniczo uniemożliwia skorzystanie z jakichkolwiek zalet 802.11ax. Więc ja bym się nie porywał na WiFi6.