Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2339
Mirki mam pytanko, jest tu może ktoś z Dingwall w Szkocji, bądź okolic? Zmarł mi ojciec, który właśnie tam mieszkał. Zapewne jutro od konsulatu uzyskam jakieś informacje, ale czeka mnie ciężkie zderzenie ze szkockimi formalnościami, decyzjami, wyborami, zapewne czeka mnie też podróż do Dingwall (oby tylko jedna). Gdyby jakaś dobra dusza chciała mi pomóc, podpowiedzieć w niektórych kwestiach, lub może ktoś zupelnie niezwiązany z tym miejscem przechodzil przez podobną sytuację i ma jakieś rady- będę wdzięczny za pomoc.
Sory za spam tagami, ale niektóre niezwiązane stricte ze sprawą mogą dotrzeć do odpowiednich ludzi
#uk #szkocja #wielkabrytania #pogrzeb #pomocy #pytanie #pracawuk #emigracja #emigrujzwykopem
  • 67
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 100
@reca: Tak, już wstępnie zadecydowalem o kremacji i urnie. Autem pojadę sam, jeśli uda mi się uzyskać info od Policji, że jest sporo rzeczy do zabrania. W innym wypadku samolot. Szukam dlatego kontaktu w tym mieście, żeby jakoś się skontaktować z ludźmi, którzy podnajmowali od taty pokoje w domu. Zostają jeszcze kwestie wszelkich umów (bank, telefon, jakaś telewizja) kwestie opłat, spadkowe, jakiegoś pokrycia kosztów kremacji/ceremonii. Ech, sporo tego. Póki co otworzylem
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
@reca: konsul sam się już odezwal, tylko do wujka, nie do mnie. Z Landlordem problemu na pewno nie będzie. Kremacja z tego co czytalem jest tańsza, chyba ze mówisz o złotówkach. Paczek wysyłać nie zamierzam, angielski znam bardzo dobrze. Tyle, ze zdobyć kontakt do ludzi na mieszkaniu muszę, to ja już wiem. Nie ma jak komentarz od randomowego typa zaczynający sie od słów "nie chce cię martwić ALE". Nie martwisz. Głupi
@wuzet3 nie wiesz czy miał sprawy spadkowe ogarnięte, testament spisany?
Jeśli tak to tam może mieć określone preferencje i informacje o wykupiony miejscu pochówku.

Pierwszy krok to zarejestrowanie zgonu, musisz mieć papier od lekarza z przyczyną zgonu: https://www.mygov.scot/register-death
Po rejestracji dostaniesz dopiero papier z którym będziesz mógł załatwić kremację/pogrzeb, albo zlecić wszystko Funeral Director jeśli chcesz żeby ktoś się tym zajął za Ciebie

Jako że nie mieszkasz w Szkocji (ani UK) i
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@emesc: Dziękuję za info. Możliwe, że jutro coś się dowiem odnośnie testamentu, to byłoby najlepsze wyjście. póki co nic mi o nim nie wiadomo, ale ojciec był takim czlowiekiem, że mógł rzeczywiscie wszystko uporządkować. W liście od strony szkockiej przekazanym do polskiej policji mam info, że mogę pisemnie zlecić kwestie pogrzebu/kremacji. Rano przejrzę linki, które podałeś. Jeszcze raz dzięki
@wuzet3 jeżeli myślisz że mógł to mieć ogarnięte to dobrze, szkoda że nie miałeś info o tym czy i jak.

Jeśli zadbał o wszystko to może mieć wyznaczonego estate executor w testamencie (może to być prawnik) który ogarnie sprawy spadkowe, zajmuje się ogarnięciem konta, ewentualnych polis jeśli ma o nich info, majątkiem i podziałem.
Jeśli chodzi o same sprawy pogrzebowe to może też mieć opłacony funeral plan który pokryje koszty pochówku/kremacji.
Szkoda