Wpis z mikrobloga

  • 5
2412 + 1 = 2413

Tytuł: Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu
Autor: Aleksandra Zbroja
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788326845734
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 264
Ocena: ★★★★★★★

Książka z podgatunku - opowieść po stracie najbliższego członka rodziny.

Tym razem w przeciwieństwie do poprzednich książek, które czytałem, mamy śmierć ojca, która nie zostawia po sobie pustki u autorki/głównej bohaterki. Dlaczego? Z prostego powodu - nigdy go przy niej nie było. Ojciec narratorki był pijakiem, alkoholikiem, przemocowcem i menelem. Nigdy go przy niej nie było, gdy go potrzebowała, a po śmierci nie zostawił pustki, bo ta pustka wytworzyła się już dużo wcześniej.

Tytułowy Mireczek, to człowiek, którego można podsumować jednym słowem - alkoholik, choć zdaniem autorki bardziej pasuje do niego słowo menel, bo stoczył się tak bardzo, że był w stanie zostawiać po sobie ekskrementy i wymiociny na klatce, robiąc przy tym wstyd całej rodzinie. Autorka podzieliła książkę na relację po jego śmierci i na wydarzenia przed śmiercią, niestety dość niezgrabnie je ze sobą zmiksowała i wyszło to dość dziwnie, przynajmniej dla mnie. Starała się opisać w jaki sposób się stoczył, przytoczyć wspomnienia z dzieciństwa, głównie te negatywne i kilka dobrych, których nie może wyrzucić z pamięci, choćby chciała.

To nie jest zła książka, natomiast trochę jej brakuje do "Bezmatek" czy "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", które oceniłem wyżej, bo były bardziej spójne, może też napisane z całościowym pomysłem. Nie zmienia to faktu, że jak na debiut, książka wypada bardzo dobrze i chętnie sięgnę po kolejne pozycje autorki, gdy już się pojawią. Przygodę pisarza zaczęła z przytupem - książką autobiograficzną o bardzo trudnym temacie życia z alkoholikiem.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
187/150
#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz ali3en - 2412 + 1 = 2413

Tytuł: Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu
Autor: Aleksandra...
źródło: comment_1640879361HreXMik8ydw8eJbNtrpMSm.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: biografie, wspomnienia
Liczba stron książki: 264

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Dziennik Mistrza i Małgorzaty (Michaił Bułhakow)
2\. Dzieciństwo w pasiakach (Bogdan Bartnikowski) - najnowsza recenzja usera vivianka ★★★ (5.0 / 10) -