Wpis z mikrobloga

Mniej najbardziej w tych postach boli stwierdzenie "spodziewałem się wzrostu raty o X pln". Przecież tu nie ma się czego spodziewać! Wysokość raty kredytu to nie prognoza pogody na wakacje za pół roku, tylko konkretny wzór z konkretnymi parametrami. A nawet jak się nie umie policzyć raty o stałej wysokości, to się bierze dokument z prognozowaną wysokością raty w zależności od WIBORu, którą każdy dostał jak brał kredyt i czyta co tam
@milvanb: i tym sposobem ci co kupowali przy prawie zerowych stopach mają już zagwarantowane praktycznie 5 lat wyrzucania kasy w błoto. A jeszcze uwzględniając to, że kupowali po sztucznie nadmuchanych cenach na górce to będzie wesoło. Nie wiem jak u Was, ale u mnie deweloperzy nabudowali w ciągu ostatnich lat tyle, że już teraz połowa mieszkań stoi pusta, a oferty wciąż wiszą ¯\_(ツ)_/¯
Może zacząć stać w miejscu i za 5 lat praktycznie obudzić się z takim samym kapitałem do spłaty xD


@milvanb: ogólnie Twoja opinia była poprawna - przy długim okresie kredytowania i niemałych stopach (np. >5%) na początku spłaca się głównie odsetki. Natomiast w racie zawsze jest część kapitałowa i odsetkowa. Nie może być sytuacji, że spłaca się tylko odsetki, a kapitał się nie zmniejsza, gdyż oznaczałoby to kredyt, którego nigdy nie
@mtosny: tak, ja to pisałem jako uproszczenie. Zawsze się trochę kapitału spłaca. Ale jeśli powiedzmy, masz 500k kredytu, rata dzisiaj 2k z czego 1000 to kapitał, to po roku masz mniej kapitału do spłaty o 12k. Gorzej, jak przy wysokich stopach kapitału, rata wyniesie 3k, a realnie kapitału będzie się spłacali 500zl. Wtedy w rok ktoś spłaci raptem 6k swojego kredytu, płacąc 36k łączenie. 30k po prostu na obsługę długu. I
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@barto125: nawet jeżeli przekroczy to imo warto.
Jak już masz 25+ lat, wiesz że chcesz mieszkać w danym miejscu to lepiej chyba płacić kredyt niż wynajem. Po wielu latach wkoncu spłacisz, możesz sprzedać czy coś. A tak to wydajesz miesiąc w miesiąc powiedzmy 2k, czyli rocznie 24 i nic z tego nie masz.

Do tego może ci się trafić słaby właściciel itd.
dodatkowym śmiesznym faktem jest to, że ludzie nie kumają że wzrost stóp oznacza de facto wzrost odsetek i ich kredyt... Może zacząć stać w miejscu i za 5 lat praktycznie obudzić się z takim samym kapitałem do spłaty xD ludzie myślą, że spłacają kredyty ta wyższa rata, a tak de facto zaczynają wynajmować od banku, bo ich kapitał stoi w miejscu


@milvanb: A to nie ma 2 przelewów? Jeden na spłatę
A to nie ma 2 przelewów? Jeden na spłatę odsetek a drugi samego kredytu?


@To_ja_moze_pozamiatam: to byłoby dobre, bardzo uświadamiające klienta, gdzie trafiają jego pieniądze.

W sumie trochę jak z pomysłem by pracownik na UoP dostawał pensję brutto brutto i osobiście płacił wszystkie składki jakie oczekuje od niego państwo (ok. 40% brutto brutto).