Wpis z mikrobloga

Siema, szukam laptopa w budżecie do 10k brutto. Rozważam kilka opcji ale o tym później.

tldr; używany MacBook Pro 2019 15 cali i7 32gb ram, nowy MacBook Pro M1 2021 14 cali 16gb ram (zniżka studencka), czy coś innego np. Dell XPS?

Zastosowanie: Laptop będzie używany na studiach (informatyka) + praca, dlatego absolutny must-have to porządna bateria i w miarę lekka waga.

Gry: W gierki nie gram, a nawet jak już coś odpalę, to mam od tego stacjonarke.

Ram: 16gb minimum, mniej nawet nie rozważam.

Wielkość ekranu: Ze względu na zastosowanie - 14 cali to tak perfecto, nie mówię nie na coś większego/mniejszego.

Teraz do tego co rozważam:
1. używany MacBook Pro 2019 15 cali i7 32gb ram - tutaj na plus, że na luzie postawię bootcampa i nie martwię się, że często archaiczne oprogramowanie na studiach nie jest dostępne na macos.
2. nowy MacBook Pro M1 2021 14 cali 16gb ram - bardzo dobre opinie słyszałem o M1. Tutaj niestety brak bootcampa, widziałem, że da się to jakoś obejść np. parallels ale nie jest to tak komfortowe. Czas działąnia na baterii również na giga plus.
3. Może coś innego i postawić na cokolwiek pod Winde/Linux, np. Dell XPS czy jakiś thinkpad?

Dajcie znać co sądzicie.

#laptopy #macbookpro #macbook #laptop
  • 6
@Kundun1337: Zdecydowanie odradzam Macbooka z intelem, działa to niestety tragicznie: jest głośny, gorący, throttluje przez co szybko spada wydajność i zaczyna się zacinać, na baterii 16 trzyma dosyć słabo. Gdyby nie te wady, to byłby spoko, ale tak to imho nie warto
@Kundun1337: 14 ma m1 pro albo m1 max samo m1 ma 13 tylko (no i air) o innych MacBookach z Intelem nie myśl nawet chyba ze kupisz jakiegoś do 3000 ale i tak bez sensu, najlepiej m1 pro z 32gb ram potem na parallels dajesz 16gb dla windowsa i wszytsko będzie fajnie chodzić :) tez kupiłem pod studia głównie nowego pro najgorszy tylko czas oczekiwania :(
@Lordon: Jakbym chciał dodać 16 gb do podstawowej wersji, to dopłacić bym musiał 2k zł, a to już poza mój budżet niestety. Na razie jestem raczej skłonny w stronę M1 Pro 14 cali tego w podstawie, jednak duża większa wydajność, a mam nadzieję, że 8gb ramu wystarczy parallels. Zobaczymy
@Kundun1337: Myśle że na luzie nie będzie większych problemów, ale tez nie będzie ultra wydajnie, tylko pamiętaj zamawiając np w ispocie płacisz 20% kwoty a dopiero przy odbiorze resztę