Wpis z mikrobloga

Jak dla mnie stanowiska typu Agile Coache/Scrum Masterzy i tym podobne to jest fenomen w branży IT że jest kasa porównywalna do pensji programisty nie pisząc ani jednej, powtarzam, ani jednej linii kodu.


@jaca_66: no u mnie ten gosciu to ogarnia, ma podobno kilkanascie lat klepania kodu za soba i teraz orientuje sie dobrze pomiędzy technologiami. widze ze ma lepsza wiedze 'ogolna' oraz organizacyjna ktorej brakuje seniorom
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@interpenetrate:

Ogólnie jest to osoba kodująca jak każdy inny i dodatkowo co więcej niż kierownik projektu?

Scrum master nie jest osobą kodująca ani kierownikiem projektu. Co więcej, wręcz nie powinien być kierownikiem projektu, gdyż to rola z konfliktem internetu wobec scrum mastera.
@jaca_66: plus nie musi nie doszkalać? Nie jest to jakiś strzał w stopę w kwestii rozwoju? To na czym polegają jego obowiązki? Kiedy ma problemy jako pracownik, kiedy projekt nie jest dowieziony na czas?

Można nazwać scrum mastera - animatorem (jak są wycieczek na przykład) czasu pracy pracowników?
Można nazwać scrum mastera - animatorem (jak są wycieczek na przykład) czasu pracy pracowników?


@interpenetrate: Rola Scrum Mastera to bardziej sekretarka zespołu. Organizuje wszystkie scrumowe pierdoły, pilnuje, żeby przebiegały zgodnie z planem, zajmuje się komunikacją z biznesem. Nie jest natomiast managerem ani przełożonym programistów. Trochę podobna rola do PMa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@becyklon: może być, z kodowaniem czy biznes analizą to nie konfliktuje bezpośrednio. Tylko kwestia czy to nie są dwa etaty zamiast jednego i czy ta osoba na faktycznie czas zająć się tym czy powinna.
Natomiast z rolą kierownika projektu to jest w konflikcie. Dlatego project manager, który jest jednocześnie scrum masterem to anty-wzorzec
@becyklon moglbys przytoczyc fragment scrum guide, ktory o tym mowi? Moim zdaniem jest to logiczne wymaganie, by scrum master to nie była osobna rola a by to funkcje obejmowal ktos z zespolu deweloperskiego (czyli tester, programista, designer). Wydaje mi sie ze to nadaje fajnego kontekstu i wiekszego zrozumienia co sie dzieje w teamie. Jednak nieznalazlem wzmianki w najnowszym scrum guide o tym.