Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś myślał o generowaniu energii z wiatru w ramach niewielkiego projektu DIY lub wykonaniu wielu relatywnie małych turbin i stworzeniu mikro-farmy jako uzupełnienie fotowoltaiki offgrid, mogę polecić silniki od tzw deskorolki elektrycznej. Można kupić z całością elektroniki w cenie <100zł całe urządzenie z przesyłką do paczkomatu (2 silniki, aluminiowe chassis do montażu, akumulator 150Wh i w cholerę mosfetów na płycie głównej - ...wiecie ile teraz kosztują mosfety?).
Pomiary silnika bez obciążenia w załączeniu. Czy można wykorzystać taki silnik bez dodatkowych elementów? Do pionowych turbin nie bardzo, ale do klasycznych myślę, że tak.

Ciekawy film z konstrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=klFoRLAgJWI

#oze #fotowoltaika #diy #energetyka #elektronika
mathmed - Gdyby ktoś myślał o generowaniu energii z wiatru w ramach niewielkiego proj...

źródło: comment_16418987751ST4rgTO6ZIdtxs0RViZxj.jpg

Pobierz
  • 36
@mathmed: @mirekwirek:
Ja to analizowałem dla "dość wietrznego miejsca" na zachodnim wybrzeżu Irlandii - gdzie mieszkam. Z analizy (własne dane pomiarowe miałem o ile pamiętam z 1,5 roku, zbierane co 10 minut 6 metrów nad gruntem) wychodzi, że "utrzyma się" energetycznie z tego nie da. Jest po prostu zdecydowanie za nisko (a jestem "na górce") - trzeba mieć masz nie 6-8 metrów, a ze 30 (czyli jak typowy wieżowiec). Natomiast
@mirekwirek: O "zwrocie" przy komercyjnym zakupie i bez kilkudziesięciometrowego masztu w ogóle nie ma mowy - ani tu ani tam.
Najbardziej zabawne są próby uzyskania 500W z turbin jak ta: https://www.aliexpress.com/item/32867283784.html na kominie, przy "silnym wietrze" który ma 5m/s.
Problemem jest to, że tak silnych wiatrów (do wysokości kilkunastu metrów) jak 10-15m/s niemal nie ma, szczególnie w Polsce.

U mnie konkretnie wiatru powyżej 10m/s miałem 9 dni w roku.

Poniżej dane
bialy100k - @mirekwirek: O "zwrocie" przy komercyjnym zakupie i bez kilkudziesięciome...

źródło: comment_1641901317m2oX17rsq3HaXkyNI4sWiv.jpg

Pobierz
@bialy100k: Tak się zastanawiam jak przekłada się liniowa prędkość wiatru na rotację turbiny (RPM) bez obciążenia, nie opanowałem aż tak Autodesk CFD, a nie mam 'czucia tematu'. Wiem, że można przeliczać energię strugi, ale wolę empirycznie.
@mirekwirek: : @mathmed:
Uważam że niezależność w postaci magazynu nie ma sensu, agregat wychodzi korzystniej.
Także uważam że wiatr nie ma sensu, ale taka jedna turbinka która produkuje 200W by się opłaciła, żeby zasilać urządzenia które pracują całą dobę (rekuperator, oczyszczalnia ścieków, standby, routery, switche, AP), chodzi o pokrycie tego pod czerwoną linią, czyli 150-250W
zibizz1 - @mirekwirek: : @mathmed: 
Uważam że niezależność w postaci magazynu nie ma...

źródło: comment_1641902045bdErYWzMVY9boI69zqywBJ.jpg

Pobierz
@mathmed: @mirekwirek:

Porówanie tej tabelki wyżej i "2kW" turbiny o średnicy 2,5m. Jak widać w większości czasu będziemy mieć uzyskaną poniżej 250W, w praktyce zapewne jeszcze sporo mniej.

Tip: Tam gdzie się da iść w małe turbinki wodne. Nie "zagradzające" rzeczki, a łapiące nawet mały prcent wody z niewielkim spadkiem. Wyjdzie dużo, dużo lepiej energetycznie.
bialy100k - @mathmed: @mirekwirek: 

Porówanie tej tabelki wyżej i "2kW" turbiny o ...

źródło: comment_1641902213tkgDIks5f5xFK1n5qHIrab.jpg

Pobierz
@mirekwirek: ciemne/jasne to dzień noc? czy jakieś przedziały godzinowe?
@bialy100k: czyli powinienem celować w turbine 10kW. Obecnie mam 8.5kWp foto ale nie chce już więcej montować a zużycie dobiło mi za ostatni tok do 9MWh, wiec temat wiatru cały czas powraca
Ale 40-60tys za 10kW to sporo
@bialy100k: U mnie kolory zielono-żółte (na północ od Łodzi). W miejscu, gdzie myślałbym o turbinie - wokół same pola i tylko pojedyncze drzewa. Szybciej złapię wiatr, niż drzewo na opał :-) U Ciebie żółto-pomarańczowo, a wspomniałeś, że orografia jest sprzyjająca.
Co do turbin, to można łatwo zrobić własną wolnoobrotową - trochę drutu, płaski profil mdf, żywica epoksydowa i magnesy neodymowe. Albo kupić uszkodzoną pralkę DIRECT - DRIVE (np. LG), też przy
@gromwell: Prawo w Polsce często się zmienia, jakiś czas temu można było postawić taki na działce i nawet na domu - wysokości do 3m od powierzchni dachu). Ostatnio chyba prawo zostało zliberalizowane co do wolnostojących konstrukcji, ale musisz doczytać.