Wpis z mikrobloga

  • 15
220 + 1 = 221

Tytuł: Kongres futurologiczny
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: 9/10
ISBN: 9788308048948
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 202
Fabuła:
Główny bohater, Iljon Tichy, przybywa na Konkres Futurologiczny. Niestety ze względu na zamieszki, Iljon napotyka na trudności, z którymi borykać się będzie wraz ze swoimi towarzyszami niedoli... a my, czytelnicy, strona po stronie, będziemy dowiadywać się, że rzeczywistość nie jest taką, jaką się wydaje.

Komu polecam:
Moja pierwsza książka Lema i powiem szczerze - jestem bardzo zadowolony. Jeśli lubicie klimaty:
- książkowo w stylu Janusz A. Zajdel i Philip K. Dick,
- fimowo w stylu "Matrix" i "Figh Club"
to książka ta bardzo przypadnie wam do gustu.

Moja opinia:
Co rusz mamy zwroty akcji i niemalże "łapiemy się za głowę" pytając w myślach "co to się w ogóle dzieje?!" (okładka tego wydania naprawdę dobrze ilustruje fabułę). Dodatkowo książka okraszona jest mrowiem słowotwórstwa, które według mnie czasami działało to na korzyść lektury, a czasami nie (za to definitywnie im bardziej zatapiamy się w "Kongres", tym bardziej rozumiemy sens zabiegów autora). Oprócz wartkiej fabuły, która w pewnym momencie zwalnia (ale jak pisałem - ma to swój sens), książka oferuje mnóstwo rozmyślań nad stanem naszej cywilizacji i zadaje pytanie "co dalej?". Na plus - czyta się bardzo szybko (książka na przysłowiowy "jeden dzień"), na minus - "Kongres" napisany jest jednym ciągiem (nie jest podzielony na rozdziały). Miłym dodatkiem jest również posłowie Jerzego Jarzębskiego rzucające czytelnikowi światło na intencje Lema przy tworzeniu "Konkresu Futurologicznego".

Dla mnie rewelacja! Świetny wręcz wstęp do Lema! Z ogromną chęcią sięgnę po kolejne jego (pro)pozycje.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #stanislawlem #futurologia #sciencefiction #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz thus - 220 + 1 = 221

Tytuł: Kongres futurologiczny
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: fan...
źródło: comment_1642099637BwknToG3ON8Fe5FlEYMUaE.jpg
  • 8
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.4 / 10) (7 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: opowiadanie

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-08-14 - Użytkownik problemat ocenił na: ★★ (2.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-06-29 - Użytkownik AndyMendy ocenił na: ★★★★★★★★
@thus: powiem tak:
Warto przeczytać książkę. Film męczy bułę i dodatkowo kreska mi nie przypadła do gustu.

A kiedy myślałem że już się kończy jeszcze z 45min filmu. Początek i zakończenie ok. Środek można #!$%@? prawie w całości.
@DJtomex: @balbezaur: Spoko, w takim razie nie czuję się przekonany. A na pewno nie teraz. Jako, że jestem ciągle pod wpływem książki, to wolę cieszyć się wyobraźnią... a film może machnę za parę miesięcy ;). Dzięki za opinie, chłopaki :)