Wpis z mikrobloga

Cześć, stawiam chałupę a jak to bywa, dużo rzeczy człowiek sam rozkminia. Robię instalację pod klimatyzację, którą finalnie z uwagi na budżet zamontuje za 10 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) natomiast, po pokojach poddasza rozprowadziłem 3x2,5 do każdej jednostki pokojowej i to do rozdzielni. Rozumiem, że do jednostki zewnętrznej poprowadzić kabel sterujący - od każdego pokoju 5x1m5? Skropliny chce zgarnać 32'' wodą, ale zastanawiam się nad tymi przewodami elastycznymi -nie wiem co lepsze.
#klimatyzacja
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Moron: zasilanie ma być do jednostki zewnętrznej, bo tam jest kompresor. Komunikacja to 5x1 lub 5x1.5, puszcza się ja razem z rurami miedzianymi. Pamiętaj tylko rury miedziane zalutować i nabić azotem, bo za kilka lat będą do wymiany.
@Moron: zasilanie jednostek wewnętrznych idzie z jednostki zewn, więc do każdej jednostki wewnętrznej musisz puścić kabel 5x1,5 a do jednostki zewnętrznej w zależności od mocy, najlepiej 3x4,0

Odplyw skroplin możesz harmonijka a możesz sztywnym np pexem, byle łączenia nie robić w ścianie, zabudowywać rurę 32 chyba że na równo z tynkiem zrobisz to można ale imho to bez sensu.
@Moron: zasilanie jednostek wewnętrznych idzie z jednostki zewn, więc do każdej jednostki wewnętrznej musisz puścić kabel 5x1,5 a do jednostki zewnętrznej w zależności od mocy, najlepiej 3x4,0


Odplyw skroplin możesz harmonijka a możesz sztywnym np pexem, byle łączenia nie robić w ścianie, zabudowywać rurę 32 chyba że na równo z tynkiem zrobisz to można ale imho to bez sensu.

@rajman: 3x4mm2 a skąd takie wartości?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rajman: 3x4 to przegięcie, taki przekrój mam zalecamy do swojej pompy ciepła 9kW. Dla przykładu w DTR Midea do klimy 3.5kW potrzeba 3x1.5mm2 i bezpiecznik B10, a do 5kW 3x2.5mm2 i bezpiecznik B16
@jalop: napisałem że w zależności od mocy, 3x4.0 to jest niewiele droższy niż 3x2.5 a na 4.0 chodzą już jednostki od 8kW

A op chce multi split przecież...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@appmstt: raczej bez szans, rury są dosyć sztywne i do tego w miękkiej izolacji - przeciąganie ich na pewno uszkodzi tą izolację, do tego istnieje dosyć duże ryzyko załamania lub zgniecenia rury i zblokowania przepływu, a w razie nieszczelności czekało by Cię odkuwanie całego peszla. Ja bym nie ryzykował.

A nie myślałeś zamontować może sobie jednej jednostki kanałowej na poddaszu? Mniej rzucała by się w oczy i w ostatecznym rozrachunku powinna