Wpis z mikrobloga

tl;dr Mam problem z moim pc - w dużym stresie potrafi się zresetować i nie odpalić ani biosu, ani systemu (nawet klawiatura się nie podświetla), zostaje czarny obraz i hałas wiatraków od karty graficznej.

Problem się zaczął od kiedy wymieniłem procesor Ryzen 7 3700X na 9 5900X. Reset następuje pod dużym obciążeniem np. podczas pracy w premiere pro + after effects lub w grach. Na starym procesorze, o dziwo takich cyrków nie było. Wykluczam zbyt wysoką temperaturę, ponieważ podczas renderowania filmów procesor dochodzi do 82 C i żadnego resetu nie ma. Czy w tym przypadku nowy procesor jest uszkodzony? Myślałem jeszcze nad płytą główną, która może nie obsługiwać tego procesora - na stronie procka w obsługiwanych płytach brak mojej. Po wymianie procesora musiałem zaktualizować bios, ponieważ po włączeniu komputera zachowywał się identycznie, jak po wspomnianym resecie - czarny obraz, hasał wiatraków. Podejrzenie też padło na kartę graficzną, która od kilku miesięcy daje się we znaki - co jakiś czas wyskakuje mi wąski, czarny pasek o góry ekranu, dosłownie na 0,5 sekundy.

Co myślicie?

Niżej specyfikacja kompa:
- MSI B450 TOMAHAWK MAX
- Ryzen 9 5900x
- SilentiumPC Fortis 3 140mm
- SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold
- GTX 1660 super
- CORSAIR Vengeance LPX 32GB 3200MHz
- SSD 970EVO PLUS

#pcmasterrace #komputery
Pobierz
źródło: comment_164234186918rnkhgerWZGyYreoUtnPD.jpg
  • 16
@Figle: sprawdź jakie masz temperatury sekcji zasilania na płycie podczas obciążenia.

w sumie może być i karta graficzna jak tylko to występuje podczas gier/programów jej używających. może pobierz occt i tam zrób test gpu + vram?
@StaryWedrowiec: on juz ma zasilacz 650W więc kolejny 650W mu nie potrzebny...

@Figle: zasilacz zmień na jakiś 850W, albo nawet więcej jak planujesz jakieś mocniejsze GPU w niedalekiej przyszłości. Oczywiście o ile dojdziesz do tego, że problem leży w zasilaczu :P
@Figle: Na start to bym sprawdził kompa z inną kartą, jak masz możliwość. Płyta jest dość słaba jak na tak prądożerny procesor, więc bardziej obstawiałbym bym, że to jej wina, a nie zasilacza.

Co do zasilacza, to wstrzymałbym się z jego wymianą, a raczej odesłał na gwarancję, zwłaszcza że to nic nie kosztuje. Najbardziej jednak to bym obstawiał, że sekcja zasilania płyty po prostu nie wyrabia.

Jakieś OC robiłeś?
@Laalusiek:

Na start to bym sprawdził kompa z inną kartą, jak masz możliwość


Problem pojawił się dopiero po wymianie procesora, czyli kilka tygodni temu. Karta ma swoje odpały od kilku miesięcy i przed wymianą procka nie zdarzały się żadne resety

Jakieś OC robiłeś?

Nope
Tak jak pisałeś, problem masz tylko pod obciażeniem, więc moim zdaniem tu płyta nie wyrabia, a zwłaszcza sekcja zasilania. Twoja płyta ma tylko 6 faz zasilania, przez co praca może być niestabilna. Jakieś topowe płytki z X570 mają ich np. 12, co o wiele lepiej się sprawdza w tak mocnych prockach.
@Figle: Zasilacz nie wyrabia

No na pewno xd

zasilacz z czarnej listy

/zamykam
༼⁰o⁰;༽
Też zestaw wykrecony nie weźmie więcej niż 400W a supremo to nie żadna czarna lista. Pół Polski śmiga ma Vero/supremo.
Zacząłbym od updatu biosu, wyłączenia xmp i takich systemowych spraw co mogą to powodować. Jeżeli wywala ci wszystko warto też sprawić listwę do jakiej masz podpięty cały zestaw.