Wpis z mikrobloga

Mirki, dopiero zaczynam przygodę z kryptowalutami i mam w związku z tym (zapewne banalne dla was) pytania, ale może mi ktoś to wyjaśni.

1. Zarejestrowałem się na Coinbase (chyba najczęściej polecane) i przelałem tam symboliczną kwotę na pierwsze zakupy. Kupiłem bitcoina i doge, ale zaniepokoiła mnie kwestia opłat. Czy to normalne, że są takie wysokie (rzędu ponad 1 euro za zakup - wpłacałem euro).
2. Jak już napisałem, wpłaciłem tam euro z revoluta, ale czy to dobrze? W czym kupujecie?
3. Jaką inną platformę do zakupu polecacie?
4. Mam portfel na komputerze w postaci Electrum. Jak się wejdzie tam w informację o portfelu, to jest tam taki długi ciąg znaków nazwany "Główny klucz publiczny". Co to jest? Jak rozumiem, nie można na to wysłać BTC? A czy można ujawniać?
5. Mam też drugie pytanie dotyczące programu Electrum. Co należy zrobić w teoretycznej sytuacji, gdybym np. zmieniał kompa albo robił format dysku? Czy wystarczy zachować ten główny plik z portfelem i potem na nowym systemie zainstalować Electrum, wpisać hasło i będzie dostęp do portfela?
6. Zrobiłem pierwszą transakcję (z Coinbase przesłałem do swojego portfela). Chciałem zapytać, czy jak ktoś mi np. za coś płaci, to może być wpisany jakiś dodatkowy tekst (coś jak tytuł przelewu), żebym wiedział chociaż od kogo lub za co? Albo inaczej - jak poznać, za co się dostało płatność?
7. Ostatnie pytanie jest bardziej dotyczące filozofii kryptowalut. Co się stanie, gdyż już się wykopią wszystkie BTC? Jest to waluta deflacyjna, więc gdyby np. za 20 lat to się stało i będzie powszechna płatność kryptowalutami, to ceny chleba i innych produktów powinny spadać wraz ze wzrostem użytkowników... W pewnym momencie dojdzie do sytuacji, że chleb będzie kosztować np. 1 satoshi, bo nie może mniej. Może lepsze są jednak kryptowaluty inflacyjne?

Przepraszam jeszcze raz za może lamerskie pytania.

#kryptowaluty #bitcoin
  • 9
@chud 1. Kupuj na giełdzie coinbase pro (0.5% fee), a nie kantorze. Pro.coinbase.com
2. Dobrze
3. Coinbase jest ok, ma w porządku fee tradingowe i bardzo tanie wypłaty. Możesz zobaczyć jeszcze Bitpanda, FTX, Gemini, Binance(tu uwaga na drogie wypłaty btc).
4. Główny klucz publiczny służy do generowania kolejnych adresów do wpłat (np. na innym urządzeniu ustawiasz portfel watch-only). Lepiej go nie ujawniać, bo ktoś będzie znał wszystkie Twoje adresy, choć nie będzie
@CzulyTomasz: Dzięki, że poświęciłeś mi tyle czasu odpisując :) Pozwolę sobie jedynie dopytać odnośnie 6. - czy w ogóle (np. z innych portfeli) jest możliwe dodawanie wiadomości przy przelewaniu kryptowalut?
@chud: Jeśli chodzi o Electrum, to jestem przekonany, że taka funkcjonalność jest, mimo że z tego portfela nie korzystałem.

Jeśli chodzi o inne, to mogę potwierdzić - przy portfelu sprzętowym Trezor One - do każdej transakcji możesz sobie dopisać notkę, którą Trezor przechowuje np. na Google Drive albo Dropboxie.
@chud: Uważaj na przelewanie małych kwot tokenów Etherum na własny portfel bo później nie będzie Ci się opłacało tego wysyłać na giełdę ze względu na wysokie fee za przelew etherum.
@CzulyTomasz: Ok, ale żeby być precyzyjnym - chodzi mi o to, czy mogę ja dodać tytuł do transakcji? Np. płacę za pizzę z szynką i żeby odbiorca wiedział, że to ode mnie z szynką, a nie z pepperoni.

@blogers: dzięki! Tego nie wiedziałem, a też kupiłem ETH za 10 zł :)
@chud nie, to są notatki, które zostają tylko u Ciebie. Niby jest funkcja OP_RETURN w której możesz dołączyć 80 bajtów tekstu, ale nie korzystałbym z tego bez potrzeby płacisz za większe zużycie danych, a w większości portfeli nawet nie będzie to wyświetlone
@chud:
5. Albo plik (a może i cały folder, nie jestem pewien jak to Electrum zapisuje) albo seed który dostałeś przy tworzeniu portfela - najlepiej przetestuj sobie odtwarzanie portfela "na sucho" żeby wiedzieć co i jak i mieć pewność że zadziała.
6. Zazwyczaj bywa tak że do każdej transakcji generuje się nowy adres, możesz wtedy ustawić sobie opis do każdego z tych adresów za co odpowiada.
5. Mam też drugie pytanie dotyczące programu Electrum. Co należy zrobić w teoretycznej sytuacji, gdybym np. zmieniał kompa albo robił format dysku? Czy wystarczy zachować ten główny plik z portfelem i potem na nowym systemie zainstalować Electrum, wpisać hasło i będzie dostęp do portfela?

6. Zrobiłem pierwszą transakcję (z Coinbase przesłałem do swojego portfela). Chciałem zapytać, czy jak ktoś mi np. za coś płaci, to może być wpisany jakiś dodatkowy tekst (coś
Pobierz pieczywowewiadrze - > 5. Mam też drugie pytanie dotyczące programu Electrum. Co należ...
źródło: comment_1642606603gY0HxKKAYND0hjOjjPeKh4.jpg