•  

Jaką firmę wybrać, na jakim sprzęcie? Dom jednorodzinny, nowo-wybudowany, mieszkam od 3 miesięcy. Mam zużycie 1400 kWh w 2 miesiące. Trójmiasto.

Czy ta ustawa co wchodzi w marcu może działać wstecz? Czy jest sens się w ogóle stresować? I za wszelką cenę instalować w lutym/marcu?

Jeżeli panele średnio wytrzymają 10-15 lat, może 20 lat, to fotowoltaika jest opłacalna w ogóle? Rozumiem, że po około 10 lat inwestycja się zwraca i potem tylko zarabiam, ale panele stracą część swojej mocy?

#fotowoltaika

•  

@g4rris: Jak masz hajs to ja bym w to szedł póki przepisy "są stare".

Inflacja oszczędności zje a tak to przynajmniej będziesz miał prad "za darmo". Zużycie dosyć spore jak na 2 miesiące. Masz pompę?

•  

@fan_internetu: Dom jest duży, ponad 300 m2 i 4 osoby dorosłe i 3 dzieci. Hajsu nie mam, bo kilka miesięcy temu skończyłem budowę. Pompy nie mam. Tylko gaz. W mieszkaniu 70 m2 rachunek za prąd zbliżał się do 500 zł za 2 miesiące a teraz mam 1000 zł, więc 2 x więcej.

•  

@fan_internetu: Czytam tag #fotowoltaika od kilku tygodni, ale im więcej czytam tym mniej wiem xD

•  

Mam zużycie 1400 kWh w 2 miesiące. Trójmiasto.

@g4rris: sam sobie policz na bazie tego ile płacisz teraz.

Z instalacją około 10kWp (obecnie to tak minimum 40k zł) rachunki za prąd powinny ci spaść prawie do zera. Na starych zasadach oczywiście i tylko przez 15 lat. Zakładaj, że wszystko wytrzyma przez ten okres.

•  

@majk3l: To nie jest to jakaś skomplikowana matematyka- rocznie wydaję na prąd przed podwyżkami ok. 6000 zł. 40 000 zł za fotowoltaikę, więc po ok. 6,5 roku wychodzę na zero. Po tym czasie zarabiam, zgadza się?

Sama instalacja ile wytrzyma 15-20 lat? Wtedy wymieniam na nową i powtórka z rozrywki?

•  

Sama instalacja ile wytrzyma 15-20 lat?

@g4rris: pewnie wytrzyma i dłużej, ale ty już nie wytrzymasz i wymienisz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@majk3l: A jak będą chciał zrobić na spokojnie w wakacje albo jesienią to ile wtedy tracę?

•  

@g4rris: Na rachunku za prąd masz swoje zużycie za ostatnie 12 miesięcy. Tym bym się sugerował + plany na przyszłość (np. pompa ciepła, klimatyzacja).

Teraz to co naprodukujesz to odbierasz (z potrąceniem 20% lub 30%) w ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia energii.
      W nowych zasadach kupujesz po cenie detalicznej (np. 60gr) za sprzedajesz po hurtowej (20gr). Cena może się wahać w ciągu roku. Policzyć to można łatwo samemu co się opłaca (czy poczekać i wejść w nowe zasady czy się pośpieszyć).

@majk3l: zostało 13 lat ;) Bo tylko do 2035.

•  

@mirekwirek: A co od 2035?

Mam klimatyzację w całym domu i ogrzewanie gazowe. Czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie jak robi się instalację fotowoltaiki? Jak budowałem dom to doradzili mi, że jak mam gaz na działce to nie ma sensu wchodzić w pompę ciepła.

•  

@g4rris: A od 2035 będzie tak jak będzie dla nowych od 1 kwietnia 2022. Pompa ciepła to spory koszt inwestycji na początek. Moim zdaniem zostań przy gazie.

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@xEldmir: ale biorąc pod uwagę, że zimą prądu z PV za dużo nie ma to musiałbyś mieć albo mega wielki magazyn, albo... no właśnie. Nie wiem czy to się w PL przy naszej ilości słonka opłaci ;)

Ale liczę, że stanieją :)

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

Jak budowałem dom to doradzili mi, że jak mam gaz na działce to nie ma sensu wchodzić w pompę ciepła.

@g4rris: to wszytko zależy. Mam i gaz i pompę.
      W najlepszych warunkach pompa bierze 300kWh żeby wyprodukować 1MWh ciepła.
      Muszę zużyć 100m3 gazu żeby uzyskać to samo.
      Prąd 100zl. Gaz teraz prawie 300zl
      Jako że mam też zapas prądu z foto zaoszczędzę na gazie jakieś 800-1000m3 czyli 2-3 tys PLN za rok.
      Pompa kosztowała 12k więc 4-5 lat i się zwróci.
      Wziąłbym mniejszej mocy to byłaby tańsza.