Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam o tej automatyce i że w starych domach i blokach nie można stosować większości rozwiązań, bo nie ma przewodu neutralnego w gniazdkach/wyłącznikach.
W sumie obracam się po osiedlach z lat 70-80, kamienicach jeszcze starszych i tam wszędzie (przełącznik i gniazdka) są kable: brązowy i niebieski. Czyli dwa, brązowy to faza, a ten niebieski to jest przecież neutralny. Pomijam, że nigdzie nie ma tego ochronnego do bolca - ale to inna bajka.

Zastanawiam się tylko, jaka to jest ta popularna stara instalacja "bez przewodu neutralnego" - co jest wtedy pod przyciskiem na ścianie - dwa przewody z fazą? Jeden (jak się wtedy obwód zamyka?) Jak to działa?

#elektryka #prad
  • 18
@Natenczas-Wojski: nie no, na bank na niebieskim w życiu napięcia nie spotkałem z żadnej strony
@soadfan: jeśli nie mam puszek w suficie - a właściwie w całym domu nie mam żadnej puszki :D to mogę przyjąć, że to jest po prostu "neutralny"?
@Natenczas-Wojski: @soadfan: no to mieliście rację. We włącznikach żyrandolowych (podwójnych) mam 3 kable. W pojedynczych mam 2 kable. Pod napięciem jest zawsze tylko jeden, drugi dostaje po przełączeniu. Czyli to się nazywa chyba to "przerwane L".
Czyli nie mam neutralnego - kurde, ale bym wtopił z zakupami. Dzięki :)

@s---k: próbnik pokazuje raczej ok, tyle że się przestraszyłem, bo na listwach zasilających świeci na bolcu (nawet w tych przepięciowych)
Tak sobie czytam o tej automatyce i że w starych domach i blokach nie można stosować większości rozwiązań, bo nie ma przewodu neutralnego w gniazdkach/wyłącznikach.

Czyli nie mam neutralnego - kurde, ale bym wtopił z zakupami. Dzięki :)


@RRybak: @Natenczas-Wojski: @soadfan: @s---k:
Rada w radę uradzili - neutralny #!$%@?.

Standardowy, choć dość spektakularny efekt oderwanych od sensu zadanego pytania rad.
Do ideału brakuje tylko rozważań o układzie sieciowym.
czemu urządzenie do działania nie może potrzebować przewodu neutralnego?


@s---k: nie chodzi o to, że urządzenie nie wymaga przewodu neutralnego. Wszystkie urządzenia jednofazowe wymagają zarówno przewodu neutralnego jak i fazowego. To wynika z definicji.

Wyszczególnienie, że akurat te jednofazowe urządzenie wymaga Nki jest bez sensu. Jakby w ogóle istniały jakieś inne urządzenia jednofazowe do których można podłączyć wodę zamiast N. Albo w ogóle ich nie zasilać.
@drzewokaktusowe: są łączniki inteligentne które nie potrzebują N w puszce

https://hurtomat.pl/pl/products/przekaznik-mini-zigbee-bez-n-2-obwodowy-2-kanalowy-tuya-342.html

Straszne elaboraty piszesz bez większego sensu do pytania. Chodziło o to że w puszce łącznika nie ma N, a Ty już założyłeś że stwierdziliśmy w ogóle w domu nie ma.

A teraz próbujesz nas pouczać że każde urządzenie potrzebuje N, jakbyśmy tego nie wiedzieli.

Tylko że nie każde potrzebuje N w puszce, niektóre dają radę korzystając z N przez źródło
w starych domach i blokach nie można stosować większości rozwiązań, bo nie ma przewodu neutralnego w gniazdkach/wyłącznikach.

W sumie obracam się po osiedlach z lat 70-80, kamienicach jeszcze starszych i tam wszędzie (przełącznik i gniazdka) są kable: brązowy i niebieski.


@Natenczas-Wojski: @s---k: Tak wygląda efekt waszego madrowania. Wybitnie #!$%@?.

Czyli nie mam neutralnego - kurde, ale bym wtopił z zakupami. Dzięki :)


Gadki o łącznikach niepotrzebujacych N byście sobie odpuścili