Wpis z mikrobloga

  • 8
627 + 1 = 628

Tytuł: Behawiorysta
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★
ISBN: 9788380751606
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 496
Forma książki: e-book
Miałem tego nie robić i odpuścić sobie książki "pisane" przez Mroza, ale pojawił się serial na podstawie tej książki, który z racji wypuszczania odcinków w tygodniowych odstępach, zainteresował mnie na tyle, że chciałem wiedzieć, co będzie dalej.

O czym jest ta książka?
W teorii, o ludziach i tym jak podejmują decyzje o czyimś życiu lub śmierci. W praktyce wychodzi trochę inaczej, ale o tym za chwilę.

Zamachowiec barykaduje się w przedszkolu i bierze na zakładników dzieci i przedszkolanki. Nie informuje ludzi czemu to zrobił, ale po chwili czasu odpala stronę internetową - koncert krwi, za pośrednictwem której, każdy będzie mógł anonimowo zagłosować kogo ocalić, a kogo zabić. Dając ludziom wybór, zmywa z siebie poczucie winy, bo sam zostanie tylko wykonawcą wyroku większości. Nie będę spoilerował kto zginął jako pierwszy, ale chwilę po wykonaniu wyroku, oddaje się w ręce policji. Chwilę po tych wydarzeniach poznajemy Gerarda Edlinga, który jest upadłym prokuratorem i behawiorystą jednocześnie. Zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu sprawy i ocenieniu psychiki i zachować zamachowca, przez swoją byłą podwładną.

To co będziemy obserwować na kolejnych kartach historii jest zabawą w kotka i myszkę prowadzoną między Edlingiem, zamachowcem, policją i prokuraturą.

Behawiorysta ma to do siebie, że czyta się niezwykle łatwo, ale jest jednocześnie męcząca. Główny bohater wydaje się być nieźle napisany i z pewnością da się go lubić, jest tu trochę za dużo sherlockowania w jego wykonaniu, ale dalej podoba mi się, jak niemal sam rozwikłał sprawę. Niestety na Edlingu plusy tej książki się kończą, fabularnie jest dramat, nie czuję się częścią tej historii, nie zastanawiam się, jakbym zagłosował przy kolejnych wyborach. Mam wrażenie, że właśnie to jest (a w tej książce powinno być) motywem napędowym takich thrillerów, w których "publiczność" dokonuje wyboru. Pociąg z fabułą odjechał, a ja zostałem na peronie. Zagadka zamachowca jest przewidywalna, trudno się samemu nie połapać dlaczego to robi i jaki chce osiągnąć cel. Policja i prokuratura niespecjalnie nadążają za jego poczynaniami i nie są nawet krok za nim, oni jeszcze butów nie zawiązali. Kolejną irytującą sprawą jest pomijanie niektórych scen, które Mrozowi wychodzą w innych książkach, przykładowo: nawet nie zaglądamy na salę sądową, która jest przecież domeną Chyłki z innej serii. Kolejnym, ale za to chyba największym minusem jest brutalność zamachowca, który nadużywa jej do wykonywania wyroków. Nie widzę uzasadnienia dla takiego zachowania tego właśnie bohatera, bo jego inne czyny wydają się być powiązane w nieźle zaplanowaną całość. Tak bardzo mi to nie pasowało do jego wyobrażenia i reszty fabuły, że równie dobrze Mróz mógłby ubrać Edlinga w jeden ze scenicznych strojów Lady Gagi. Dla mnie było też trochę za mało analizy poczynań zamachowca, mam wrażenie, że sam pomysł był świetny, ale jak to w przypadku Mroza, nie miał pojęcia co zrobić z nim dalej i wyszło średnio.

Poprzednią książką autora, jaką czytałem byłą któraś część Chyłki, również spowodowana chęcią poznania dalszych losów serialowych Chyłki i Zordona. Odczucia po jej przeczytaniu miałem podobne, jak tutaj. Jeśli chodzi o sam serial, to mam wrażenie, że jest on dużo lepszy niż książka i dałbym mu pewnie spokojnie 7/10.

Nie polecam, nie marnujcie tych 4-5h, są lepsze thrillery/kryminały :)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
35/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz ali3en - 627 + 1 = 628

Tytuł: Behawiorysta
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: krymin...
źródło: comment_1644571584LClpuaq023tnGGAUeYNz1o.jpg
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.4 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 500
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-07 - Użytkownik hans-olo-olo ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-07-25 - Użytkownik butterfly ocenił