Wpis z mikrobloga

38/365 #animepifpaf
Pistolet Maszynowy Thompsona (aka „Tommy Gun”)
(Ze specjalną dedykacją dla @Vigo_Von_Homburg_Deutschendorf ;) )
Amerykański pułkownik John Taliaferro Thompson miał wizję karabinu z ogniem ciągłym mającego zastąpić karabiny powtarzalne. W 1915 roku natknął się na patent zamka półswobodnego Johna Bella Blisha, który wydawał mu się idealny do realizacji tego celu. Pozyskawszy wsparcie finansowe od amerykańskiego biznesmena Tomasa Fortune Ryana założył w 1916 roku firmę Auto-Ordnance Company celem stworzenia swojego nowego „karabinu automatycznego”. Jednakże okazało się, że wybrany zamek działał dobrze tylko z jednym typem amunicji na użytku armii amerykańskiej - .45 ACP. W związku z tym faktem Thompson dostał wizji „trzymanego w ręku przez jednego człowieka karabinu maszynowego” kalibru .45 ACP używanego jako swoista „miotła okopowa”\* w ciągle trwającej I wojnie światowej. Wraz z pomocą Oscara V. Payne, który zaprojektował magazynki pudełkowe i bębnowe udało się ukończyć projekt, który przyjął miano „Annihilator I” (sic!). Większość problemów projektowych udało się rozwiązać w 1918 roku, ale wojna się skończyła dwa dni zanim pierwsze prototypy mogły zostać wysłane do Europy. W tym samym roku Thompson otrzymał awans na generała brygady. Na spotkaniu zarządu Auto-Ordnance w 1919 roku w ramach dyskusji na temat marketingu „Annihilatora” postanowiono zmienić jego nazwę na „Thompson Submachine Gun” (Pistolet Maszynowy Thompsona). Była to pierwsza broń palna, która się zaklasyfikowała i reklamowała jako „pistolet maszynowy”. (Aczkolwiek pierwszym pistoletem maszynowym był niemiecki MP-18 (odcinek 20).)
Thompsony trafiły na rynek (również cywilny) w 1921 roku jako model M1921. Ze względu na swoją wysoką cenę początkowo sprzedawał się bardzo słabo. Wersja z jednym 20-nabojowym magazynkiem pudełkowym Type XX kosztowała $200 (ok. $3 115 na dzisiejsze). Pierwszym nabywcą była amerykańska policja pocztowa, która kupiła niewielkie ilości M1921. Pierwszy raz w boju został użyty przez amerykańską piechotę morską w trakcie wojen bananowych (1898-1934), gdzie sprawdził się całkiem nieźle, zatem amerykańska policja również zaczęła je nabywać. Był też użyty przez Irlandzką Armię Republikańską w trakcie ostatniego miesiąca irlandzkiej wojny o niepodległość z lat 1919-1921, gdzie się nie sprawdził tak dobrze, oraz w czasie irlandzkiej wojny domowej (1922-1923). W USA w czasach Prohibicji i Wielkiego Kryzysu „Tommy Gun” zyskał niechlubną sławę jako ulubiona broń gangsterska ze względu na wykorzystywanie go w takiej roli przez Hollywood szczególnie w filmach dotykających masakry w dniu Świętego Walentego z 14 lutego 1929. Thompsony użyte w trakcie tej masakry wciąż są przechowywane w Departamencie Szeryfa Hrabstwa Berrien. W tym okresie również dorobił się przydomków „Chicago Typewriter” (Chicagowska Maszyna do Pisania) i „Chicago Piano” (Chicagowskie Pianino).
Mimo złej sławy armia amerykańska zaadoptowała w 1938 roku model M1928A1, co uratowało Auto-Ordnance przed bankructwem. Jego użycie w drugiej wojnie światowej kompletnie zmieniło wizerunek tego PMa. Teraz nie była to broń gangsterska, lecz broń używana przez „bohaterskich amerykańskich żołnierzy wyzwalających ludzi spod jarzma faszyzmu i nazizmu”. Gdy Brytyjczycy dostali w ramach programu Land Lease M1928 byli tak niezadowoleni z 50-nabojowych magazynków bębnowych, że odesłali wszystkie z powrotem w zamian za 20-nabojowe magazynki pudełkowe. Głównymi wadami magazynków bębnowych, była ich waga, zawodność, trudność załadowania do broni, a do tego „grzechotały”. W USA przestano je wykorzystywać Thompsony dopiero w 1971 roku, aczkolwiek wciąż są w użytku w innych krajach. Szacuje się, że wyprodukowano ok. 1 750 000 sztuk w latach produkcji 1921-1945. (Większość to modele M1928A1, M1 i M1A1 dla wojska.)

Ciekawostka: Przez ten pistolet maszynowy w 1934 roku w USA weszło w życie prawo ograniczające dostęp do broni palnej z ogniem ciągłym.

\* Nie mam pojęcia dlaczego w okolicach I wojny światowej amerykanom się tyle broni kojarzyło ze sprzątaniem… „Broomhandle” (odcinek 14), „Trench Sweeper” (odcinek 18), a teraz „Trench Broom”…

Sos obrazka: Jojo no Kimyou na Bouken (2012-2013, David Production)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #2wojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #randomanimeshit #prohibicja #ameryka #usa
Pobierz PatrykCXXVIII - 38/365 #animepifpaf 
Pistolet Maszynowy Thompsona (aka „Tommy Gun”)
...
źródło: comment_1644690523fkggNIDBTcpotF6fl3s7E1.jpg
  • 13
Bonus #7
Zdjęcie przedstawiające M1A1. M1 było jeszcze bardziej uproszczone od M1928A1 pozbywając się charakterystycznych żeber poprawiających chłodzenie, rękojeść napinania zamka została przeniesiona na prawy bok i zmieniono obrys kolby osadzając ją na stałe w komorze spustowej. M1 mogły być zasilane już tylko magazynkami pudełkowymi. Do tego zastąpiono zamek półswobodny zamkiem swobodnym. Wersja M1A1 miała uproszczony zamek ze stałą iglicą. (Sos: https://en.wikipedia.org/wiki/File:M1A1.gif )
Pobierz PatrykCXXVIII - Bonus #7
Zdjęcie przedstawiające M1A1. M1 było jeszcze bardziej upro...
źródło: comment_1644690754i3GzdUAcEVfATqKCxjDAoR.jpg