Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów pod tagiem #kredythipoteczny i #kredyt. Wziąłem 135000 zł na 20 lat, rata na razie około 840zl. Mieszkanie jest na wynajem, odstępnego wpada mi 800. I teraz powiedzcie mi jak bardziej opłaca się go nadpłacać? Skrócenie długości kredytowania czy zmniejszanie raty? Myślę że co 3 miesiące będę w stanie wpłacić 5000zl.
  • 10
@majster0f0ri0n boję się żeby nie wzrosła, kredyt brałem teraz i to jest jeszcze na niskim wiborze. Chodzi mi o to, jak wyjdzie finansowo lepiej zakładając że będę rocznie nadpłacać 20000 to za 7 lat będzie po kredycie, tylko jak najmniej chce za to zapłacić odsetek
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@genialny_geniusz: tyle razy było pisane ( ͡° ʖ̯ ͡°) najlepiej zostawić okres taki jaki jest i obniżać ratę - możesz wtedy a nie musisz dalej sobie szybciej spłacać za to masz niższą ratę w razie przypału życiowego

Spłacać warto jak najszybciej bez względu na kwotę nadpłacaną chyba że umowa kredytowa nalicza ci np jakieś karty przy nadplacaniu w okresie pierwszych X miesięcy - wtedy to już trzeba
@genialny_geniusz: jak będziesz nadpłacał cały czas tak samo, to nie ma znaczenia czy będziesz skracać czy zmniejszać ratę. Zmniejszanie raty jest łatwiejsze, bo przy skróceniu okresu kredytowania musisz iść do banku podpisać aneks. Dużo bardziej będzie się też opłacać nadpłacanie co miesiąc niż co 3 miesiące, nawet jeśli będą to mniejsze kwoty.
Specjaliści od kredytów już nie raz robili na tagu obliczenia i wyjaśniali dlaczego tak.
@powaznyczlowiek
@iroos
Dziękuję, tak myślałem. Na szczęście specjalnie po to wybrałem kredyt w banku, gdzie nie ma kar i innych warunków to nadplacania czy wcześniejszej spłaty. Tak samo poczekam jeszcze z pół roku i będę negocjować niższą marże lub przeniosę się do innego banku, bo już marża gdzie indziej pokazała się o 0,3%mnijesza a zapowiada się ze jeszcze spadnie.
Myślę że co 3 miesiące będę w stanie wpłacić 5000zl.


@genialny_geniusz: Minimalnie większą oszczędność na odsetkach da Ci nadpłacanie zamiast 5000 zł po kwartale to 1667 zł co miesiąc a jeszcze minimalnie większą 833,50 zł co dwa tygodnie.

Skrócenie długości kredytowania czy zmniejszanie raty?


Dla ostatecznej sumy odsetek nie ma to żadnego znaczenia jak pisze @broker: - tylko jest jeden warunek - jak Ci bank zmniejszy ratę np. z 840