Wpis z mikrobloga

Ciekawostki o Iranie i Irańczykach , zasłyszane od nich samych. Nie wiem na ile prawdziwe. Nie byłem tam nigdy. Wszyscy są z Teheranu, w innych miastach może być inaczej.

- Kobiety nie mogą wchodzić na stadiony czy hale sportowe jako kibice. Mimo, że kobiety interesują się sportem i często dopingują np drużynę narodową w piłce nożnej, to mogą to robić tylko w domu. Co ciekawe kobiety mogą uprawiać sport, więc jako zawodniczki mogą występować na wszelkiego rodzaju obiektach.
- Sporo ludzi w dużych miastach prowadzi praktycznie podwójne życie. To oficjalne na ulicy i w obecności osób religijnych. Oraz drugie w domu między znajomymi - normalnie organizuje się prywatki, pije alkohol, chodzi w seksownych ciuchach, tańczy, uprawia seks.
- Alkohol jest nielegalny ale jest dostępny trochę łatwiej niż powiedzmy miękkie dragi u nas. Ma się kontakt to dealera (podobno zwykle są to Armeńczycy) który na telefon ci przywozi jakiś domowo pędzone alko. Inną opcją są piwa - te robi się z piw bezalkoholowych, dodając drożdże i fermentując (nie znam szczegółów). Niektórzy też robią wina. Ludzie niechętnie dzielą się kontaktami do dealerów bo jak się ma sprawdzonego nie woli się go trzymać dla siebie.
- Popularny szczep win - Shiraz pochodzi z irańskiego miasta Shiraz
- Kobiety na ulicy muszą mieć zakrytą głowę, ale pomimo, że Iran niby jest bardzo konserwatywny to to nakrycie wcale nie musi być takie szczelne. Chodzi się głównie z hidżabie, ale nie takim dokładnie zakrywającym wszelkie włosy jak np w Malezji czy Indonezji. Ale takiej chuście narzuconej bardziej na tył głowy, tak że włosy z przodu mogą być widoczne.
- W różnych bardziej oficjalnych miejscach jak szkoły i miejsca kultu należy mieć czador - chustę zakrywającą głowę i górną część ciała. Często jest czarna, ale do świątyń często się ubiera kolorowe.
- Przez obecne sankcje Irańczycy mają #!$%@?. Handel poleciał na łeb na szyję, a razem z nim waluta. Wszyscy kumaci ludzi próbują się wydostać, zdobyć wizę czy obywatelstwo innych krajów. Częstą opcją też są doktoraty na zagranicznych uczelniach - edukacja w Iranie stoi na dość wysokim poziomie i nie trudno się dostać na doktorat w innych krajach.
- Popularne kierunku emigracji to USA (tak), Kanada, UK, Niemcy, Australia. Turystycznie do USA praktycznie nie ma szans się dostać, ale właśnie jak się ma pracę czy jedzie na studia to nie ma problemu. USA chętnie przyjmuje Irańczyków.
- Przez sankcje życie w innych krajach może być utrudnione. Np w takim Singapurze Iranki które znam, które tu żyją i pracując mając normalnie pozwolenie na pracę: mają bardzo duży problem z założeniem konta - właściwie tylko jeden, singapurski, bank im to umożliwia, nie mogą wejść do kasyna bo to jest zarządzane przez amerykańską firmę, nie mogą wybrać się na rejs promem, bo wszystkie firmy są amerykańskie.
- Gościnność irańska przybiera formy absurdu przynajmniej z naszej perspektywy. Ale często opiera się ona tylko na pewnej kurtuazji. Tzn Irańczycy bardzo często proponują coś, ale robią to tylko z grzeczności, bez faktycznego zamiaru zrealizowania propozycji. Np. oferują usługi za darmo, opłacenie różnych rzeczy i różnego rodzaju pomoc. Potrafią się przy tym upierać. Ale jest to tylko grzecznościowo - wcale oni nie chcą nic dać za darmo. Osoba której jest to oferowane musi nieugięcie odmawiać - tak to jest w zwyczaju. Po 3 razach zwykle wtedy odpuszczają. Nazywa się to taarof (taruf). Ponoć nawet taksówkarz może się upierać, że nie chce zapłaty. Ale tak naprawdę chce i trzeba mu zapłacić.
- Osoby różnych płci nie mogą absolutnie się dotykać jeśli nie jest to rodzina (w tym relacje małżeńskie). Tak samo obcy ludzie nie mogą oglądać kobiet bez nakrycia głowy. Nie ma tu żadnych wyjątków - nawet na sztukę. I tak w irańskich filmach osoby grające w filmie małżeństwo też nie mogą się dotykać. Co ciekawe w scenach kręconych w domu kobieta też będzie w hidżabie. A to dlatego, że jej mąż, ojciec czy syn w filmie to naprawdę osoba osoba - aktor. Oglądając filmy może to dawać wrażenie, że relacje są rodzinne i małżeńskie są bardzo chłodne. Z tego co słyszałem jest zupełnie inaczej.
- Irańczycy są bardzo uczuciowi i często robią dramy i bardzo przeżywają różne rzeczy. Ponoć dotyczy to też mężczyzn.
- Popularne irańskie filmy ostatniej dekady to (podaję tytułu po ang.): A Separation, The Salesman, A Hero, About Elly. Co ciekawe wszystkie są dziełem jednego reżysera - Asghara Farhadiego - i w sumie dość podobne do siebie. Niemniej całkiem dobre moim zdaniem.
- W prawie szariatu kobieta jest de facto własnością mężczyzny - ojca, brata, a potem męża. Zdarzają się zabójstwa przez członków rodziny kobiet które okryły hańbą rodzinę - np poprzez zdradę, nieślubny związek czy inne przewinienie wg tego prawa. Sprawcy praktycznie zostają one bez konsekwencji. Zdrada (osoby w związku małżeńskim) i tak jest w sumie karana karą śmieci.
- Irańczycy mają różne pochodzenia - głównie to Persowie, ale są też ludzi pochodzenia azerskeigo, armeńskiego, tureckiego, indyjskiego. Oczywiście ma to wpływ na całą kulturę w tym kuchnię.
- W Iranie główny oficjalnych język to Farsi - zapisuje się go lekko zmodyfikowanym alfabetem arabskim. Wymowa jest zupełnie inna. Brzmi on trochę śmiesznie, zwłaszcza że sporo Iranek co słyszałem mówi w swoim języku w taki śmieszny sposób - tak jak w Polsce mówi się to niemowlaka.
- Irańczycy nie przepadają za Arabami, zwłaszcza ci co nie są religijni. Tacy nie przepadają też za samym islamem, który właśnie przez Arabów został przyniesiony. Muszą się uczyć arabskiego w szkole ale raczej z przymusu.

Losowe zdjęcie - irańska potrawa zrobiona przez moją dziewczynę - Kookoo loobia sabz - czyli kookoo (taki placek) z zieloną fasolą. Podane z czipsami i pitą.

#ciekawostki #iran #bliskiwschod #jemprzeciez <- mój tag
Pobierz kotbehemoth - Ciekawostki o Iranie i Irańczykach , zasłyszane od nich samych. Nie wie...
źródło: comment_1645269739xMcPi5zS930lqb0YnbuCtP.jpg
  • 9
@kotbehemoth: > - Irańczycy mają różne pochodzenia - głównie to Persowie, ale są też ludzi pochodzenia azerskeigo, armeńskiego, tureckiego, indyjskiego.
To nie jest 'pochodzenie' tylko to są Azerowie, TURKMENI (nie Turkowie), Beludżowie, Lurowie, Arabowie, Kurdowie itd. Iran jest państwem, w którego granicach rdzennie mieszkają różne nacje posiadające bardzo bogatą tradycję i kulturę. W XX wieku kolonializm brytyjski dał początek różnym mitom mającym budować prymat dominującej grupy (Persów), czy też jednego narodu