Wpis z mikrobloga

Cześć. Dziś zapraszam na nowy odcinek o Bolonii, Rawennie i Modenie. <- Oto wykopalisko

W miarę świeży, ale z wiadomych powodów czekał na późniejszą premierę. Zapraszam do jego wsparcia zarówno śledzących tag #pannoramixtrip jak i wyjątkowo #motyliglobus
Jest sporo wątków historycznych i architektonicznych - głównie dzięki bolońskim wieżom mieszkalnym, które przypominały kiedyś "średniowieczny Manhattan" używając obrazowego porównania oraz Rawennie, która nazywana była jedną ze stolic Europy. Właściwie chyba jest wciąż najmniej znaną z nich.

Ciekawy wątek dotyczy Modeny. Otóż...

XIV wiek i szereg włoskich państewek. Przeciw (sobie stały Modena (gibelini) i Bolonia (gwelfowie). Obie strony toczyły nieustanne walki, mniejsze lub większe. W 1325 r. najpierw Bolonia przeprowadziła zwycięski atak, a kilka tygodni później w odwecie spadł na nią atak modeński. Jednym z łupów, jakie Modena zdobyła było wiadro. Takie zwykłe, dębowe. Bolonia uznała, że ta zniewaga krwi wymaga i wypowiedziała wojnę sąsiadowi. Do kluczowego starcia doszło pod Zappolino. Bolonia zmobilizowała zdecydowanie więcej wojska (2 000 kawalerzystów i 30 000 piechoty) ale to Modena wyszła ze starcia i z całej wojny zwycięsko (!!!) W roku kolejnym podpisano traktat pokojowy, który jednak długo się nie utrzymał. To wydarzenie jest wyłącznie epizodem w długim konflikcie gwelfów i gibelinów, który zaczął się dobry dwieście lat przed bitwą o wiadro i trwał w najlepsze jeszcze kolejnych dwieście lat.

#podroze #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
Pobierz Pannoramix - Cześć. Dziś zapraszam na nowy odcinek o Bolonii, Rawennie i Modenie. <- ...
źródło: comment_16471651005AWbRLM1mrJ1B77DWRyIc2.jpg
  • 8
@Pannoramix:
Filmik fajny, wykopałem. Ale..

Panie, ale nie przesadzajmy ze skrótami myślowymi. Z twojej narracji można wywnioskować, że Rawenna była stolicą państwa aż do 751 r. Oczywiście Rawenna od 540 r. była stolicą co najwyżej prowincji, później egzarchatu.
Do 584 r. Italią z Rawenny zarządzał prefekt. W 584 r. sytuacja się zmieniła i na zachodzie powstały dwa egzarchaty: Italii i Afryki. Pomiędzy nimi była Sycylia zarządzana bezpośrednio z Konstantynopola.
Znaczenie Rawenny
@michelney: Dzięki za piękne ad vocem Mądrego to przyjemnie posłuchać. Ale nie spotkałeś się nigdy z określeniem "zapomnianej stolicy"? W głośnej książce Judith Herrin ten skrót myślowy jest wytłumaczony i wytłumaczone dlaczego można z niego korzystać. Pewnie z tymi latami i okresami sam się zakałapućkałem, że faktycznie widz może wywnioskować, że to była niezmienna ranga do 751 :( Do Syrakuz wybieram się niebawem, poszukam śladów Bizancjum. Ale coś czuję, że lepszych
@Pannoramix: Tak mi się życie potoczyło, że zajmuję się bizantyńską Italią i Sycylią. Nie jest to wiedza wynikająca z jakiejś erudycji a tylko wynik ukierunkowania studiów.

Ale nie spotkałeś się nigdy z określeniem "zapomnianej stolicy"? W głośnej książce Judith Herrin ten skrót myślowy jest wytłumaczony i wytłumaczone dlaczego można z niego korzystać.


Nie no, tego nie podważam. Rawenna stolicą niewątpliwie była - Rzymian i Ostrogotów i faktycznie podzieliła los wielu zapomnianych
@michelney: Właśnie byłem niedawno we wschodniej a bizantyjskie ślady znalazłem tylko w Taorminie. Dziękuję za super porady z Syrakuzami i okolicami. Niewątpliwie jeśli użyję tego w filmie to tak, by zachować miejsce wciąż niedostępnym.

Natomiast do Antakyi mam zamiar pojechać jako META podróży po Turcji. I właśnie albo tam albo w Karsie widzę końcówkę takiej wyprawy.

Swoją drogą... Może byś chciał mi pomóc sklecić odcinek na kanał "Motyl i Globus", który
@Pannoramix: jasne, mogę pomóc, jeśli będę w stanie.

Za zapomnianą stolicę uznałbym też Syrakuzy, do których się wybierasz ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Nie tylko ze względu na znaczącą rolę tego miasta w całym regionie zachodniego Bizancjum w okresie od utraty Afryki Północnej (699 r.), ale również ze względów formalnych(!).
Jak wiadomo, w starożytności stolica państwa była tam, gdzie siedzibę miał cesarz i gdzie urzędowała administracja pałacowa. W