Wpis z mikrobloga

1202 + 1 = 1203

Tytuł: Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia
Autor: Kuba Wojewódzki
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788380322882
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 488
10/52

Kuba Wojewódzki, najstarszy nastolatek w Polsce, dziennikarz, były juror Idola, gospodarz autorskiego programu na TVN, osobowość medialna oraz wielbiciel młodych kobiecych wdzięków snuje opowieść o sobie, przy której meandruje w poboczne tematy.

Od razu uprzedzę, że o ile Kuba ma tak wyrazisty image, że ponoć albo się go kocha albo nienawidzi to u mnie nie wywołuje jakichś bardzo sprecyzowanych odczuć. Na pewno prowadzi ciekawe życie, ale nigdy nie interesowały mnie formaty, w których występował (ok, oglądałem za dzieciaka Idola i widziałem parę odcinków Kuby Wojewódzkiego, ale nawet nie wiedziałem, że jako juror brał udział w Mam Talent, X-Factorze itp.).

Jest to jedna z książek, które trudno ocenić. Jako biografia jest fatalna, bo chronologia jest tu zachowana z olbrzymim przymrużeniem oka. Kuba wykorzystuje swoją biografię do opowiedzenia ciekawostek ze swojego życia i przemyśleń z perspektywy swoich doświadczeń w show businessie. Całość przypomina raczej zbiór dość luźno powiązanych ze sobą felietonów, które kipią od zabawnych porównań, anegdot i nawiązań do kultury. Widać, że gość ma głowę pełną pomysłów i aż dziw, że jest to jego jedyna książka. Może nawet lepiej byłoby, gdyby skupił się tylko na niektórych wątkach, ale lepiej je rozwinął.

Z powyższego wynika również nierówność samej książki. Początek jest raczej trudny i trzeba się przyzwyczaić do języka autora. Nienajciekawszy jest też opis dzieciństwa, za to potem Kuba odpina wrotki i wchodzi na wysoki poziom, gdy opowiada o kulisach Idola czy swojego autorskiego talk show. Kuba dużo miejsca poświęca na (zwykle niepochlebny) opis swojego koleżeństwa z szołbizu i pewnie dla wielu będzie to mega interesujące, ale niestety nie do końca orientowałem się w tożsamości przywołanych osób.

Z kolei kompletnie nie trafiły do mnie przemyślenia Kuby nt. polskości, wiary itp. Niektóre jego poglądy może i częściowo podzielam, ale sposób ich przedstawiania przypomina mi dlaczego od 7 lat Polską rządzi PiS - m.in. dlatego, że ludzie mieli dość kaznodziejstwa oderwanych od życia "elit".

Książkę ogólnie polecam, bo mega wciąga.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz Dziadekmietek - 1202 + 1 = 1203

Tytuł: Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografi...
źródło: comment_1649109462AJ8pxR1hTl7ffpaFcDYlcM.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: biografie, wspomnienia
Liczba stron książki: 488

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2019-01-05 - Użytkownik ialath ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Brzydki zły