Wpis z mikrobloga

1324 + 1 = 1325

Tytuł: Ogniem i mieczem
Autor: Henryk Sienkiewicz
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: ★★★★★★★★

a zwij mnie Onufrij, bo takowe jest moje dziadowskie imię.


Kiedy w szkole kazali czytać trylogię, to i owszem, przeczytałem. Tyle, że coś poszło nie tak, bo pani od polskiego miała na myśli Sienkiewicza, a ja wziąłem się za Tolkiena. I w Ogniem i mieczem, co prawda, jest mowa o kilku pierścieniach, jednak żaden z nich nie zawładnął ani Skrzetuskim ani Wołodyjowskim choćby w części tak bardzo, jak stało się to ze Sméagolem. Nawet pomimo tego, że jeden z nich zawierał proch z grobu Chrystusa. Ale, mniejsza z pierścieniami. Nieznajomość dzieł Sienkiewicza to chyba jednak wstyd i sromota, bo zdarzało mi się słyszeć za sobą na ulicy pogardliwe stwierdzenia: „Patrz, to ten co trylogii nie czytał”. Postanowiłem więc nadrobić.

Rozpoczynające ten cykl, Ogniem i mieczem, podzielone jest na dwa tomy. W pierwszym czytelnik na samym początku poznaje bohaterów, a jeden z nich, Jan Skrzetuski, poznaje Helenę. Pan Jan zdarzyło się zapałać do swojej wybranki uczuciem natychmiastowym i gorącym, w przeciwieństwie do mnie, którego postaci jakoś nieszczególnie porwały. Poza jedną, ale o tym później. Dzielni ci rycerze, dobro Rzeczypospolitej stawiający ponad swoje prywatne powodzenie, biorą później udział w walce z Chmielnickim, który to w owym czasie rozpętał powstanie na Ukrainie. Cały ten tom to w zasadzie opis polityki i działań zbrojnych. Przedstawione to wszystko zostało z rozmachem, który doceniam, ale, z racji tego, że te dwie dziedziny nie są moim konikiem, wynudziłem się trochę przy czytaniu o kolejnych bitwach, zdradach i poświęceniach. Może właśnie dlatego bohaterowie nie trafili do mnie tak bardzo, bo zorientowani byli tylko na jeden cel, wszystko inne zostawiając na później. Wiele za to wynagrodził mi tom drugi, w którym dostałem dużo więcej tego, co mi ciekawsze, to znaczy przygód raczej postaci niż społeczności.

Tym, co uważam za najwspanialsze w całej tej opowieści jest postać pana Onufrego Zagłoby. Jego znakomita (samo)kreacja, wymyślne fortele, wreszcie wspaniałe wymiany zdań z panem Longinusem Podpiętą sprawiły, że każde pojawienie się jego nazwiska na kartach powieści automatycznie wywoływało u mnie uśmiech. Myślę, że bez tej postaci wiele by ta książka straciła. A wyborni rycerze Skrzetuski i Wołodyjowski? A jechał ich sęk! W klasyfikacji moich ulubionych bohaterów są poza podium. Wyprzedzają ich, poza Zagłobą, jeszcze Rzędzian i wspomniany Podbipięta.

Bardzo przyjemnie mi się czyta utwory napisane taką polszczyzną, jaką w Ogniem i mieczem posługiwał się pan Sienkiewicz. Sprawia to, owszem, co nieco problemów, bo archaizmów, rusycyzmów i latynizmów, a i samej łaciny jest tam cały ogrom. W sukurs przychodzi wydanie, które czytałem, dostępne na stronie Wolnych Lektur, opatrzone licznymi przypisami. Tych przypisów jest dokładnie 3185 co, przy 239040 słowach całości sprawia, że tłumaczone jest więcej niż co setne wyrażenie. Trochę jednak dziwnie i niekonsekwentnie te objaśnienia są dodawane, bo to samo słowo tłumaczone bywa kilkukrotnie (mój autyzm kazał mi pójść dalej i sprawdzić; najczęściej objaśnione jest słowo Łubnie* – dokładnie 88 razy, niemal 3% wszystkich przypisów), czasami nawet dwa razy z rzędu. Zdarza się jednak też i tak, że to, co raz opatrzone było przypisem, gdzie indziej zostawione jest bez niego. Nie przychodzi mi do głowy inny, poza losowością, powód, którym kierowała się redakcja Wolnych Lektur przy ich dodawaniu.

=========

* Łubnie – miasto na Połtawszczyźnie, na śr.-wsch. Ukrainie, rezydencja książąt Wiśniowieckich. [przypis redakcyjny redakcji Wolnych Lektur]

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #powieschistorycznabookmeter
Pobierz GeorgeStark - 1324 + 1 = 1325

Tytuł: Ogniem i mieczem
Autor: Henryk Sienkiewicz
...
źródło: comment_1650201295V4iuDBLL2CfKF1gQfxLEvU.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-05-21 - Użytkownik panpikuss ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-12-30 - Użytkownik haliczka ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
...