Wpis z mikrobloga

Wczoraj w gorących były ożywione dyskusje o zarobkach i wiadomo że tutaj #programista15k to już żadne kokosy, a nawet niewystarczające dla wielu minimum. Proponuję rzucić okiem na wątek o prawdziwych zarobkach na konkurencyjnym portalu. Jakoś tak im wierzę, może dlatego że tam jest wyższa średnia wieku i nie ma parcia aby pisać bzdury dla atencji.

https://www.reddit.com/r/Polska/comments/u74a2k/ile_zarabiacie/

#pieniadze #pracbaza #finanse #zarobki #polska #ciekawostki #niepopularnaopinia ##!$%@?
  • 20
@bitcoholic: no troszeczkę się różni, a tak to norma rok doświadczenia IT - 70k/mc xD
Wszystkie te rzeczy pokazują tylko, że IT jest wyceniane zachodnio, a reszta poza kilkoma wyjątkami ma 1/4 tego co pracownik na zachodzie xd + kto nie ma możliwości B2B jest ruchany w d... na ostro
@bartez_94: ale też ludzie piszą że kilka lat w IT i przedział 5-8 brutto, co wydaje się bardziej prawdziwe niż wykopowe fantazje (zwłaszcza gdy nie jest to programowanie ale wszystko inne, w tym wsparcie i administracja OS).
@bitcoholic: no jesli ktos pod IT podciagnie wymienianie tonerow w drukarkach albo reinstallki windowsow w korporacyjnych laptopach to owszem bedzie zarabiac 5-8k brutto.
Ale jak masz konkretnego skilla w IT to zarabiasz duzo wiecej i nie tylko programista , Architekci,BA, PM, QA, Devops czy nawet Technical Writerzy, no jest w czym wybierac.
A z wiekiem i doswiadczeniem jak jeszcze masz gadane to jest coraz lepiej.
Ja sie zblizam do 40stki cale
A teraz jest tylko latwiej, bo przeciez w 2004/2005r jak wbijalem w powazne korpo do 1 roboty to prog wejscia byl duzo wyzej


@borjaki: nie zgodzę się, od kilku lat najtrudniej jest właśnie zacząć, a robi się coraz gorzej z roku na rok. Przebrnięcie przez 1/2 rok gwarantuje już raczej spoko utrzymanie się w zawodzie i faktycznie to wtedy praca szuka człowieka, a nie na odwrót. Ja zaczynając kilka lat temu,
ale też ludzie piszą że kilka lat w IT i przedział 5-8 brutto, co wydaje się bardziej prawdziwe niż wykopowe fantazje


@bitcoholic: 8k brutto to miałem kilka lat temu, po roku doświadczenia jako junior. Są ludzie dobrzy i są ludzie kiepscy. Nawet w programowaniu jeśli siedzisz za bieda hajs w takim Comarchu 10 rok, bo nie chciało się ruszyć dupy i ogarnąć nowszych technologii, tylko woli się siedzieć na ciepłej posadce.
@rzuf22: no duzo osob chce wbic w IT , ale umowmy sie duzo z nich to ludzie nabici w jakies kursy i bootcampy. Takze to nie jest jakas powazna konkurencja, a 15 lat temu dobrych korpo to miales max kilka a rynek byl duzo mniej chlonny. Tak jak pisalem wyzej chcac wbic do dobrego big korpo to nawet oceny ze szkoly sprawdzali.
@bitcoholic: na wykopie to masz samych ludzi sukcesu - wystarczy spojrzeć na spadkowiczów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Xuzoun: zarobki na poziomie europejskiej klasy sredniej ja odbieram za cos normalnego a nie ze to jakis ogromny sukces. Sukces to odniosl np Stefan Batory(booksy, itaxi) , a nie ze pracujesz w korpo za 20 czy nawet 40k na reke.
To raczej w Polsce jest wypaczone postrzeganie rzeczywistosci i
zarobki na poziomie europejskiej klasy sredniej ja odbieram za cos normalnego a nie ze to jakis ogromny sukces


@borjaki: no niestety, zarobki na poziomie europejskiej klasy średniej to sukces w Polsce chociażby dlatego że odstajemy trochę poziomem gospodarki od reszty Europy. Mediana osób zatrudnionych w Polsce w 2021 roku wyniosła 5700 zł brutto.
Inna sprawa że sporo osób tutaj najzwyczajniej w świecie ściemnia - niezależnie od tematu
@Xuzoun: no ja rozumiem ze nie kazdy moze tyle zarobic, bardziej wypowiadalem sie w kontekscie tego ze zarobki w IT odpowiadaja umiejetnoscia. Swoje zarobki oceniam na poziomie adekwatnym do nakladow poniesionych w to zeby je osiagnac. Ale uzywajac korpo skali gdybym mial ocenic sam siebie dalbym sobie "meet expectations" ale na pewno nie "over expectations".
Czyli owszem prowadze wygodne zycie no ale sasiadem Lewandowskich na Majorce nie zostane :).
@DeoLawson dodaj że jeszcze te trzy lata expa to musi być faktycznie przepracowane, z nowymi technologiami, gdzie chloniesz kod a czego nie rozumiesz to doczytujesz, interesujesz się jak co działa itd. od dwóch-trzech miesięcy mam rekrutację, ludzie z przedziałem 5-20 lat expa, szukamy .netowca, a ludzie nie wiedzą co to "possible multiple enumeration" w linq
duzo z nich to ludzie nabici w jakies kursy i bootcampy


@borjaki: tak, ale na starcie swojej drogi masz podobne doświadczenie. Studia w tym momencie nikogo nie obchodzą, bo nie mają żadnej wartości.

rynek byl duzo mniej chlonny


@borjaki: Niby znowu masz rację, ale rynek ma ssanie na regularów i seniorów. Ofc, przekłada się to też trochę na juniorów/stażystów, ale nie w takim stopniu jak na samodzielnych devów. Wiem ile
ludzie nie wiedzą co to "possible multiple enumeration" w linq


@liga: proszę cię, u mnie na rekrutacjach ludzie 12 lat expa nie znają różnicy 'reference type vs value type', albo jak zarządzana jest pamięć w .net (mam na myśli podstawy, nie konkrety takie jak generacje w heapie, zasady promowania itp). Tak samo jeśli chodzi o multithreading i asynchroniczność, wiedza ogranicza się do async/await i tego, że istnieje (ale już nikt nie
@bitcoholic: 13 lat zylem w Brukseli, teraz od roku z hakiem zyje pare minut autem pod bruksela, czyli juz Flandria(do ronda Schumana, czyli takiego orientacyjnego punktu w centrum jade z 10-12 minut)

z jezykami mam problem - kilkanascie lat pracowalem w firmach/zespolach gdzie prawie nikt nie mowil po francusku
cos tam sie nauczylem, ale malo, serio malo bo ja nie mam zdolnoci do jezykow a dodatkowo sie jąkam, wiec moja motywacja