Wpis z mikrobloga

Możliwość obniżenia raty.

Podstawowe parametry kredytu to WIBOR, marża oraz prowizja. Stopy procentowe zostały podniesione co przełożyło się wyższe raty. Nie mamy na to wpływu. Jedyna możliwość to przeniesienie kredytu na stałe oprocentowanie. Mamy jednak wpływ i to znaczący na wysokość marży naszego kredytu. Powinniśmy zadbać o to żeby zawsze jej poziom był możliwie najniższy. Okoliczności, które są obecnie dają nam możliwość znaczącego obniżenia oprocentowania.

Gdy popyt na kredyty jest mniejszy banki dostosowują swoją ofertę do realiów rynkowych i obniżają swój zysk wynikający z marży. Posiadając kredyt warto poszukiwać najlepszego momentu na jego zoptymalizowanie. Wynegocjowana marża zostanie z nami na cały okres. To sprawi, że gdy stopy procentowe spadną łączne oprocentowanie będzie bardzo atrakcyjne. Kwestia dotyczy wszystkich kredytów. Także gotówkowych i firmowych. Kilka przykładów:

Najtańszy obecnie kredyt gotówkowy- RRSO 9.39% stałego oprocentowania – WIBOR 3M (6.39%) = 3% marży. Kredyty gotówkowe brane w ostatnich latach mają marże wynoszącą 7-8%. Oszczędność aż 5%! Oferty na zmienne oprocentowanie wynoszą 10-11%. Tutaj również oszczędność jest znacząca.

W kredytach hipotecznych na tak duże promocje nie możemy liczyć. Obniżenie marży jednak ma wpływ na kilkanaście kolejnych lat spłacania dużej kwoty więc warto podjąć działanie. Średnia marża kredytów hipotecznych z ostatnich 3 lat to 2%. Aktualnie oferty zaczynają się od 1.5%, a poziom 1.2-1.3% już za niedługo stanie się osiągalny. Różnica 0.5 p.p dla kredytu w kwocie 500 tysięcy zł na 30 lat to rata niższa o 177 zł.

Jeśli posiadasz jakikolwiek kredyt podeślij mi jego parametry w wiadomości prywatnej. Mogę pomóc z procesem, wyborem najlepszego momentu i ocenieniem czy warto podjąć działanie. W następnym wpisie opisze swoje przewidywania co do dalszego kształtowania się wysokości stóp procentowych.

  • 10
@brak_sumienia tak mam czas na zarabianie pieniędzy ;) Szczególnie, że dla mnie to kilka minut biorąc pod uwagę doświadczenie, a taka informacja na pewno wam się przyda. Docelowo przeniesienie kredytu z doradcą jest dużo wygodniejsze. Mogę się też podzielić informacjami, które są trudniej dostępne.

@elf_pszeniczny mowa o marży w kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. Oferty na stałe oprocentowanie są tworzone według różnych schematów i ta marża nie do końca odzwierciedla definicję marży. Umieszczona
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4:

Umieszczona jest aby zaczęła obowiązywać po okresie stałego oprocentowania. Czyli jest celowo zawyżana.


Ale wysokość stałego oprocentowanie względem aktualnego wiboru ją uwzględnia. Czytaj: jest od niego dużo wyższe
@Kaktus92: Jedyna opcja to przeniesienie. Bankowi nie jest na rękę obniżać Ci oprocentowanie „bez powodu”. Nawet jeśli to zrobi to nieznacznie co będzie niewspółmierne z najlepszymi ofertami na rynku.