Wpis z mikrobloga

Za mną prawie tygodniowa wizyta na Węgrzech, kilka słów odnośnie całej sytuacji z uchodźcami.

- Nie spotkałem się z ani jedną osobą która byłaby przeciwna pomocy uchodźcom, w wielu sklepach typu Tesco organizowane są akcje zbiórki żywności/ innych potrzebnych rzeczy.
- Uchodźcy przyjeżdżają głównie na dworce kolejowe Keleti / Nyugati gdzie czekają specjalne punkty informacyjne, mogą tam uzyskać darmowe zameldowanie na start, pomoc w poszukiwaniu pracy lub organizacja transportu do innego kraju. (Jest to o wiele lepiej zorganizowane, nie ma takiego bałaganu jak u nas)
- funkcjonują także bilety solidarnościowe dzięki czemu mogą podróżować za darmo pociągami po całym kraju a także w relacjach międzynarodowych
- ogłosili gotowość do przyjęcia rannych żołnierzy (bez limitu), kilkuset dzieci oraz matek wymagających natychmiastowej pomocy, zgłosili chęć odbudowy szkół oraz szpitali w wybranych przez rząd Ukrainy miastach

- faktem jest że Orban nie zgadza się na transport broni przez własne terytorium, nie ma zamiaru mieszać się do wojny (już w historii jako państwo stracili 2/3 obszaru kraju przez traktat w Trianon) ale pomimo tego robi dużo na miarę swoich możliwości

Jeszcze jedno.. to co najbardziej zasmuca podczas rozmowy ze starszymi Węgrami. Słyszysz krótkie pytanie: "Co się stało z naszą przyjaźnią od tylu lat? Czy my coś zrobiliśmy Polakom że się rozpada?" Wtedy w ich oczach pojawiają się łzy ale w środku jednak mają nadzieję że gdy minie cała ta wojna współpraca wróci z podwójną siłą.
Szczerze odpowiadając Ci ludzie budzą we mnie szacunek, pomimo barier językowych są niesamowicie przyjaźni i sami zaczynają rozmowy. Gdy powiesz coś w ich języku to już wgl bez wspólnej degustacji domowej palinki się nie obejdzie
( ͡º ͜ʖ͡º)

#wegry #polska #braterstwo #przyjazn #ukraina #uchodzcy #wojna
LukaszTV - Za mną prawie tygodniowa wizyta na Węgrzech, kilka słów odnośnie całej syt...

źródło: comment_1652448282OgLcQgJR3lI5f9mKy0iVSn.jpg

Pobierz
  • 32
@LukaszTV: Mnie wyzywano od onuc jak pisałem na poczatku wojny ze przyjaźń Polsko-Wegierska funkcjonuje i ma sie w miare dobrze. Sam byłem na Wegrzech 12 razy jak nie wiecej, i tak przyjaźnie nastawionych ludzi względem Polaków nie spotkałem nigdzie (a troche swiata zwiedziłem) A co do polityki Orbana to #!$%@? jakby ludzie tutaj go nie znali, przecież wiadomo ze on ciągle lawiruje miedzy ruskimi a UE, Wegrzy pomagają jak wspomniałes na