Wpis z mikrobloga

Kobieta w żałobie i Trajan

Trajan był jednym z najbardziej cenionych rzymskich cesarzy. Przez wieki utrwaliło się przekonanie, że cesarz-zdobywca wykazywał się nadzwyczajną praworządnością, a decyzje podejmował opierając się na zdaniu swojej najbliższej rady doradców. Do naszych czasów przetrwała, zapewne wyimaginowana, choć rozpowszechniona i popularna w średniowieczu historia o spotkaniu cesarza z kobietą w żałobie.
Historię tę opisuje Dante Alighieri w swoim dziele „Boska komedia”. Mianowicie, cesarz przygotowywał się na wojnę i kiedy dosiadał swojego konia, nagle do jego stóp padła pewna kobieta, błagająca go o sprawiedliwość, gdyż jej syn niesłusznie zginął. Trajan miał odpowiedzieć, że zajmie się sprawą po swoim powrocie. Kobieta zaczęła podważać w wątpliwość czy w ogóle doczeka się powrotu cesarza. Trajan miał powiedzieć, że w takim wypadku sprawą zajmie się jego zastępca; na to kobieta zwróciła uwagę, że jakim prawem obca osoba ma wziąć w swoje ręce zadanie, które leży w rękach cesarza. Co więcej, jeśli delegowana przez cesarza osoba poradzi sobie z zadaniem, cała chwała spłynie na niego a nie Trajana; tego typu sprawa powinna być w obowiązkach cesarza. Argumenty były na tyle skuteczne, że dotknęły Trajana i ten postanowił się od razu zająć przedstawioną sprawą.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/kobieta-w-zalobie-i-trajan/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
Pobierz
źródło: comment_165276994843dfVQUwSD2DlExZrNv4u3.jpg
  • 3
Dante powołując się na tę historię, umieścił Trajana - jako jedynego z pogan obok bohatera "Eneidy" Ryfeusza - w raju. Jest to swoisty paradoks, biorąc pod uwagę, jaką politykę w stosunku do chrześcijan, nakazał Trajan w swoim słynnym liście do Pliniusza Młodszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Agathokles: I tak i nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Boskiej komedii Trajan jest de facto chrześcijaninem:
@Halbr: O to mi właśnie chodziło. Trajan i Ryfeusz są przedstawieni jako pogani, którym w nietypowych okolicznociach - Trajanowi po śmierci i wskrzeszeniu, żyjącemu w czasach wojny trojańskiej Ryfeuszowi w chwili śmierci - dano łaskę wiary, gwarantującą zbawienie. W każdym razie umieszczenie Trajana w raju to niezły paradoks, biorąc pod uwagę jego politykę wobec chrześcijaństwa.