Wpis z mikrobloga

W przyszłości chcę zainwestować w #etf SP 500, horyzont inwestycyjny to 1-2 lata. Będę kupował poprzez #ing (w ostatecznośmi mam też DM mBank) i do dyspozycji mam:
- ETFSP500 – Lyxor
- ETFBSPXPL (ETF z zabezpieczeniem ryzyka kursowego USD/PLN) – Agio Funds

Interesuje mnie ten drugi, z zabezpieczeniem ryzyka kursowego USD/PLN, ponieważ zakładam, że w ciągu roku są większe szanse, że dolar osłabi się względem złotówki. Problem polega na tym, że ten ETF ma bardzo niski
wolumen i liczbę transakcji. Efektem tego jest niekiedy wysoki spread. Czy coś z tym ETFem jest nie tak, że ludzie go nie wybierają? Czy mocno ryzykuję przy tak niskiej płynności tego aktywa?

Nie mogę też znaleźć informacji i opłacie za zarządzanie. Na stronie Aigo Funds można przeczytać tylko tyle: "Opłata za zarządzanie 0,00% (Promocja do 31.12.21 r.)"

Macie doświadczenie z tymi ETFami? Czy istnieje inny ETF na SP 500 z zabezpieczeniem ryzyka kursowego do PLN?

#inwestowanie #gielda
  • 18
W przyszłości chcę zainwestować w #etf SP 500, horyzont inwestycyjny to 1-2 lata.


@thecar: aktualnie to dość ryzykowne nastawiać się na tak krótko - kryzys za rogiem, może być tylko taniej, ale to oznacza, że będzie można kupić tanio, a sprzedać o wiele drożej, tylko jednak trzeba będzie cierpliwości.
@Ranger: zgadzam się, dlatego nie chcę inwestować teraz a być może za kilka miesięcy

Istotna dla nie jest teraz informacja czy coś jest nie tak z ETFami, które wybrałem
@thecar: Generalnie płynność ETF zapewnia animator rynku który tworzy i umaża jednostki funduszu w miarę potrzeb. KIID też powinien zawierać TER więc jeśli tego nie ma to KNF nie robi roboty
@Ranger: co to znaczy ze kryzys za rogiem xDD? No i skad wiesz ze bedzie taniej niz jest teraz? Jak w czwartek miales -20% na S&P500 od ath...

@thecar: istotne jest to ze w tym przedziale czasowym moze wydarzyc sie wszystko. Na zasadzie ze w marcu 2024 bedziesz musial wybrac kase, w momencie gdy w lutym 2024 rynek #!$%@? i stracisz pod polowe kapitalu.
co to znaczy ze kryzys za rogiem xDD? No i skad wiesz ze bedzie taniej niz jest teraz? Jak w czwartek miales -20% na S&P500 od ath...


@WiktorekS: no to już kwestia wiary inwestora ¯\_(ツ)_/¯ tyko że spada od przełomu roku, a dzisiaj jesteśmy po cenie z marca 2021 i nie zapowiada się, żeby ten trend miał się odbić w najbliższym czasie. Wojna, inflacja szaleje, jeszcze będzie konkretna wyprzedaż.
Ale ponownie
@Ranger: poki co nie przekroczylismy bariery korekty, wiec pisanie o kryzysie za rogiem to top kek. I tak sie nie zapowiada ze w piatek bylo z plus 4, a poki co na premarkecie masz dodatkowe plus 2.

Czy to moze sie zmienic i moga byc dalsze spadki? Jasne. Ale poki co nic na to nie wskazuje, wskazniki gospodarcze czy w Polsce, czy w Ameryce sa pozytywne.

Jaka wojna w USA? Inflacja