Wpis z mikrobloga

Co moze byc powodem tego, że procesor w moim laptopie, znacznie łatwiej da sie obciążyć, niz ten sam procek w innym laptopie mojej siostry? (i5 3210m)

Raczej nie chodzi o system, bo po przeistalowaniu było to samo, i tak mam od dawna

Obsługując lapka siostry az sie zdziwiłem, ze ciezkie strony typu facebook, xkom itp chodza duzo łatwiej i nie ma takiego wysokiego procenta obciązenia.

U mnie nawet taki diuscort czuc, ze obciaza procek.- samo przewijanie gdy nikt aktualnie nie poisze wiadomosci, obciąza go na jakies 40-50%. 40% zostaje nawet gdy nic nie robie tylko troche rpzewina i myszka stoi w miejscu. Wtedy zeby zbic to obciazenie musze sie przełączyc na inne okno

O temperatury raczej tez nie chodzi, bo nawet jak bym swiezo po czyszcze niiu 2 lata temu, to mimo ze chodził troche lepiej to i tak łatwo wstkakiwał na wysokie obciazenie przy prostych rzeczach

#informatyka #pcmasterrace
  • 20
@essos: Ponieważ pamięć RAM odpowiada m.in. za szybkość przetwarzania danych. Mogę się jednocześnie mylić i zostanę zmieszany z błotem, ale wykopki mnie poprawią.

Kontynuując, zauważyłem, że 4 GB RAM nie jest wystarczające do prawidłowego funkcjonowania laptopa (starszej daty) w kwestii szybkości. 8 GB jest wystarczające, natomiast 12 i 16 GB wystarcza całkowicie do wszystkiego. Może też chodzić o dysk - HDD nie jest demonem prędkości w przetwarzaniu danych, ponieważ opiera się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rave_77: ja rok temu miałem 4gb i ramy DDR2. Jak się okazuje zeby używać pc to wystarczy. Może problem być np. w stronicowaniu. Może być kurz. Dwa lata bez czyszczenia to dużo.
@essos: Powołując się na słowa mirka @progressive spróbuj wyczyścić swój laptop z kurzu, a jeżeli robiłeś jakieś zmiany w biosie, powinieneś mieć opcję do zrestartowania opcji na domyślne.

Ewentualnie, porównaj specyfikację obecną (ram, dysk) z laptopem Twojej siostry, Ważne też jest jakiej marki laptopu używasz, a jakiej ona.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@essos: sprawdź czy w ogóle procesor boostuje po obciążeniem do tej samej częstotliwości. Czy widoczne są wszystkie cztery wątki. Może być zdławiony choćby profilem zasilania, albo np coś (na przykładzie tych wątków Hyper Threading) jest dezaktywowane w BIOSie.
Co moze byc powodem tego, że procesor w moim laptopie, znacznie łatwiej da sie obciążyć, niz ten sam procek w innym laptopie mojej siostry? (i5 3210m)


@essos: bardzo wiele rzeczy. Od systemu czy prędkości dysku po konstrukcje układu chłodzenia. Wydajniejsze chłodzenie sprawi że tryb turbo będzie mógł być utrzymywany przez dłuższy czas więc szybciej skończy to co miał skończyć.
Jest jeszcze częstotliwość ramu czy chociażby sterowniki zainstalowane w systemie.

A odnośnie
@essos: możesz ona ma ustawiona pełna wydajność albo a Ty coś bardziej oszczędnego w ustawieniach baterii lub podłącz jej zasilacz. Miałem takiego della co na jednym zasilaczu ledwo się lądował i mulil okropnie a na innym było ok. Podobna akcje miałem na stacji dokującej dell.
Stawiałbym raczej na to, że Twoja siostra ma SSD + 8/12/16 GB RAM.


@Rave_77: Siostra ma tyle co ja - 8gb ram i tak jak ja ma dysk ssd(wymiana z HDD).
Ja mam Asusa x550vb, a ona Acera Aspire nie pakmitam jakiego
A odnośnie czyszczenia sprzętu to większość nie zdaje sobie sprawy ale w wypadku laptopa czyszczenie plus wymiana pasty termpoprzewodzacej i termopadow raz na dwa lata to absolutne minimum. Jak ktoś trzyma na końcu to co pół roku, rok trza czyścić.


@japycz: Samemu sie troche obawiam, bo chyba trzeba na czesci pierwsze roszkładać wszystko i zdejmować wentylator od procka. Do serwisu nie chce dawac, bo to stary laptop. Czekam z wymianą az
@essos: Żeby się tego dowiedzieć musiałbyś postawić dwa czyste systemy, i dopiero porównywać. Bo u Ciebie rejestr może być zapchany, dysk etc wszystko działa dłużej a i sama pamięć podręczna dużo wnosi :)
Czekam z wymianą az ceny znormalnieją


@essos: uwielbiam takie podejście. Potem zamiast zapłacić 100za czyszczenie płacisz 550 za wymianę grafiki bo od temperatury się kulki poodklejaly
@japycz: nic sie nie odklei. Nawet nie gram w gry, wiec grafika nie jest obiciążona. Juz wydałem na naprawy tego laptopa z 500zł, wiec juz nie chce dokładąć, bo to dziad z 2013 roku
nic sie nie odklei.


@essos: ehh najpierw piszesz że się boisz samemu go wyczyścić(co jest niemalże banalne) a potem dyskutujesz z kimś kto się na tym zna, samemu się nie znając....