Wpis z mikrobloga

dobra wykop.pl, otwieram dyskusję

mam kredyt hipoteczny na stałej 5% jeszcze prawie pełne 5 lat
żeby mi się bardziej opłacało oszczędzać niż nadpłacać, muszę pobić 6.17% (bo będę musiał zapłacić podatek belki)
co szanowni państwo proponują?

zapraszam do dyskusji, bo wiem, że wiele osób ma podobny dylemat, tylko różne % do pobicia

#kredythipoteczny #oszczedzanie
Pobierz
źródło: comment_1653043026H5OEBqKPcJI8Lh0zl8XUg4.jpg

gdzie lokować oszczędności, żeby pobić 6.17% rocznie?

  • nadpłacaj kredyt mimo wszystko 63.6% (49)
  • obligacje skarbowe TOZ (3-letnie) 0% (0)
  • obligacje skarbowe COI (4-letnie) 1.3% (1)
  • obligacje skarbowe EDO (10-letnie) 9.1% (7)
  • miks różnych obligacji - komentarz 3.9% (3)
  • lokata (jaka?) 6.5% (5)
  • fundusz inwestycyjny (jaki?) 2.6% (2)
  • bitikony 13.0% (10)

Oddanych głosów: 77

  • 11
@Lonesome_road: ale to bez sensu, nie podoba mi się odzew w tej ankiecie :/ po co mam nadpłacać, skoro mogę kupić obligacje, które prawie na pewno dadzą mi podobny zwrot. za 5 lat jak mi się skończy stałe, i stopy będą wyżej, to wyjmę kasę z obligacji i zrobię dużą nadpłatę i wyjdzie na to samo, lub nawet lepiej (jeśli wypracuję więcej 6.17%), a zyskuję tę elastyczność, że cały czas te
@powodzenia: mam podobną sytuację, ale ciut łatwiej, bo mam stałą 3.49%, więc muszę robić "tylko" powyżej 4.31%. Część kasy wsadziłem w TOZy, część wsadzę w toyota bank na wibor3m konto i coś poskaczę po lokatach (np od dzisiaj pkobp ma 5.75 miesięczną). To robię z kapitałem na nadpłatę kredytu, czyli takim, który nie może stracić :) a po 5 latach po prostu co się uzbierało wrzucę w kredyt i już. Dodatkowo
@MondayPL: kupiłem obligacje 10 letnie i tak zamierzam robić przez bez mała najbliższy rok, potem się zastanowię czy nie warto zainwestować w inne obligacje, będę musiał sobie przekalkulować co mi się bardziej opłaci przy wykupie na początku 2027