Wpis z mikrobloga

Nowy podział Administracyjny Polski

Obecny podział administracyjny jest mało funkcjonalny, tu chyba panuje zgoda. Jedni twierdzą że województwa są za duże, inni że są za małe, jacyś dziwacy natomiast twierdzą że jest w sam raz, ale ich pomińmy wymownym milczeniem. Wobec jednostek administracyjnych niższego szczebla też zgody raczej nie znajdzie. A więc propozycja poprawy.

Województwa

Główną ideą stojącą za nowym podziałem administracyjnym jest decentralizacja, a więc też przekazywanie jak najwięcej kompetencji na jak najniższe szczeble podziału administracyjnego, a więc takie decyzje jak ustanowienie niedziel niehandlowych należałyby do zreformowanych powiatów.

Nowe województwa w zaproponowanym podziale administracyjnym miałyby największą władzę, to do nich należałaby największa część budżetu państwa i to one miałyby najwięcej zadań. W tym utrzymywanie infrastruktury pomiędzy powiatami wchodzącymi w dane województwo, a także koordynowanie infrastruktury pomiędzy województwami.

W przypadku sporów administracyjnych wewnątrz województwa byłyby też najwyższym organem decydującym, a więc jeśli dwa powiaty nie dogadają się co do tego jak ma np. dana droga prowadzić to Wojewoda po wysłuchaniu racji zaangażowanych stron i opinii ekspertów podejmuje ostateczną decyzję rozwiązującą dany spór. Od takiej decyzji przysługuje odwołaniu tylko wtedy gdy wnoszone są nowe, kluczowe fakty co do danej sprawy. Województwa ponadto miałyby za zadanie dbanie o równomierny rozwój oparty o co najmniej dziesięć ustalonych przez władze województwa centr gospodarczych.

Władze województwa wybierane byłyby w systemie mieszanym. Wojewoda i posłowie wojewódzcy (maksymalnie 50) wybierani byliby w ramach wyborów powszechnych. Ponadto istniałby senat województwa do którego przedstawiciele wybierani byliby przez władze powiatów, każdy powiat miałby jednego senatora. Pensje przysługiwałyby tylko wojewodzie i posłom, senatorzy za swoją pracę nie byliby opłacani. Tworzeniem prawa zajmowałby się tylko sejmik wojewódzki i wojewoda, senat miałby rolę nadzorczą z prawem weta każdej ustawy i uchwały. Senatorzy mogą zostać zmienieni w dowolnym momencie na podstawie uchwały powiatu.

Liczba województw zmniejszona do 5. Województwa byłyby oparte przede wszystkim o kwestie kulturowe, gospodarcze, infrastrukturalne. Nowymi województwami byłyby (nazwy tymczasowe):

Małopolska w skład której wchodziłyby też obecne województwa Świętokrzyskie, Podkarpackie i Lubelskie. A także część powiatów które należą obecnie do województw Mazowieckiego i Śląskiego (np. Sosnowiec)

Śląsk zawierający województwa Śląskie, Opolskie, Dolnośląskie, a także część województwa Lubuskiego.

Wielkopolska w której skład włączone byłyby fragmenty województw Lubuskiego, Łódzkiego, Kujawsko-Pomorskiego.

Pomorskie w którego skład włączone byłyby fragmenty województw Warmińsko-Mazurskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

Województwo Mazowieckie do którego włączone byłyby województwo Podlaskie i część województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Okręgi Metropolitalne

Zupełnie nową jednostką podziału administracyjnego byłyby okręgi metropolitalne. Stanowiłyby one wyjątkową, pośrednią część podziału administracyjnego. W jej skład wchodziłyby powiaty, których funkcje byłyby znacznie okrojone wobec tych powiatów nie będących częścią okręgu metropolitalnego. Okręg metropolitalny przejąłby większość zadań powiatów. Okręg Metropolitalny oprócz przedstawicieli wchodzących w jego skład powiatów miałby też dodatkowo swoich dwóch senatorów do sejmiku wojewódzkiego

Okręg metropolitalny zawierałby wszelkie miejscowości bezpośrednio powiązane ze swoim centrum razem ze wszystkimi miastami i wsiami, które są częścią jednego obszaru zurbanizowanego pomimo tego że nie zostały jeszcze włączone w skład miasta, a więc np. do Warszawskiego okręgu metropolitalnego zostałyby włączone m.in. Pruszków, Piaseczno, Józefów, Otwock, Legionowo itd. a do Krakowa włączona zostałaby m.in. Wieliczka. W skład okręgu metropolitalnego wchodziłyby całości powiatów, nawet jeśli jego fragmenty nie spełniają warunków przyłączenia do okręgu metropolitalnego.

Okręgów metropolitalnych byłoby na chwilę obecną 7 miast i aglomeracji zawierających ponad 500 tys mieszkańców, a więc byłyby to: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, oraz Konurbacja Śląska.

Powiaty, miasta, wsie

Ostatnią kluczową jednostką podziału administracyjnego byłyby powiaty, które przyjęłyby wszelkie funkcje gmin i dostałyby dodatkowe zadania związane z decentralizacją podziału administracyjnego.

Powiat stanowiłby główną jednostkę poboru podatków, które w określonej ilości przekazywane byłyby nadrzędnym jednostkom administracyjnym, a także odpowiadałby za organizację komunikacji miejskiej, zapewniałby infrastrukturę drogową, elektryczną, wodno-kanalizacyjną itp.

Liczba powiatów byłaby zmniejszona poprzez likwidację miast na prawach powiatu. Powiat zawierałby najmniejszy okręg miast i wsi bezpośrednio powiązanych ze sobą gospodarczo. A więc wszelkie miasta na prawach powiatu zostałyby zdegradowane do zwykłych miast, a ich dotychczasowe funkcje przekazane byłyby do nowego powiatu powstałego z połączenia powiatu miejskiego z pozostałą częścią powiatu. Część obecnie istniejących powiatów może zostać zlikwidowana i włączona do sąsiednich powiatów, lub utworzone mogą zostać nowe powiaty jeśli ich istnienie jest uzasadnione ekonomicznie.

Miasta i wsie pozostałyby bez większych zmian za wyjątkiem miast na prawach powiatu, które miałyby mniej zadań.

Długość kadencji władz każdego stopnia podziału administracyjnego byłaby taka sama, a wybory w danym województwie odbywałyby się w tym samym dniu. W przypadku rezygnacji wojewody, prezydentów miast i sołtysów wsi rada danego szczebla podejmowałaby o rozpisaniu nowych wyborów lub ustanowieniu tymczasowego zastępcy do czasu planowanego zakończenia kadencji.

W przypadku rezygnacji członków rad, sejmików wchodziłaby kolejna osoba z listy wyborczej (analogicznie do tego jak to jest w sejmie).

Tam gdzie nie jest to opisane struktura władzy byłaby zachowana bez większych zmian.

TLDR: Nie ma, ale wszyscy będą wściekli na zaproponowane zmiany.

#konfederacja #4konserwy #polityka

  • 2
@MiamiVice86: tak, będzie częścią królestwa Połabia które zostanie włączone do federacji Rzeczypospolitej jak odbije wszystkie ziemie słowiańskie spod okupacji niemieckiej.

A poważnie to złożyłem że to jest oczywiste że byłoby częścią województwa pomorskiego to nie precyzowałem tego.