Wpis z mikrobloga

@radekr: duzo programistow wypielo sie na codility i zadania domowe i mam wrezenie, ze firmy daly sobie z tym siana. Jak ktos chce ze mna gadac i mowi cos, ze mi wysle jakis test, to im ladnie dziekuje i spuszczam na drzewo. Sam nie raz rekrutowalem ludzi do zespolu i nie wiem, co mialbym z takich glupot wywnioskowac, poza tym, ze ktos ma hobby rozwiazywac takie zadania, cos jak robienie krzyzowek.
@GandalfPl: No nie wiem czy firmy dały sobie z tym spokój. Jakoś np. do firm z FAANG dalej masz zawsze algo zadania i to na kilku rozmowach. Kilka mniejszych porządnych firm, które znam, też robi algo interviews.
Tak jak napisałem - uważam, że to całkiem nieźle potrafi sprawdzić podstawową umiejętność programisty - logiczne myślenie. No a plus, bo jest jeszcze osadzone w informatyce i trochę podstawowej wiedzy też można sprawdzić. Jasne,
@radekr: to zazwyczaj sprawdza, czu kandydat się przygotował z tego typu zadań. To jak wyrycie na pamięć pytań na prawo jazdy, da się, da efekt, ale jest bez sensu. I tak, duże firmy robią często selekcję w ten sposób, i tak kandydaci chcący się tam dostać masterują codewarsy i algorytmiczne zadanka. IMO to bez sensu, ja jestem dość słaby w takie zadanka i po prostu mnie stresują, więc po co mam
@kolargolo: Ok, przyjmuje argumenty. W takim razie jak proponowałbyś zrobić rekrutację by zarówno przyjęli i Ciebie, a jednocześnie nie przepuścili słabych kandydatów?
@radekr: Krótka (do 1h) rozmowa techniczna. Dobry starszy programista przeprowadzający rozmowę, wyczuje na podstawie wywiadu, czy kandydat się wstępnie nadaje, a następnie okres próbny. Jeśli po tym czasie obie strony będą zadowolone, to przedłużenie umowy.
starszy programista przeprowadzający rozmowę, wyczuje na podstawie wywiadu, czy kandydat się wstępnie nadaje, a następnie okres próbny. Jeśli po tym czasie obie


@kolargolo: co by mialo byc na takiej rozmowie? Jakiego typu pytania np na mida? Bo tutaj z kolei wchodzimy w obszar gdzie większość pytan to jakieś szczegóły implementacyjne/dokumentacja. Nie wiedzialem w jakim pliku definiuje się w springu rozne środowiska oraz nie znałem dwoch parametrów do jakiejś adnotacji, bo ich
@NieBendePrasowac: ja zazwyczaj dobrze odbieram rozmowy (nie jestem wielkim ekspertem od rekrutacji btw, ale na tych na których byłem), w których rozmawiamy o tym jak byśmy / jak rozwiązaliśmy dany problem. Dajmy na to propozycja stworzenia aplikacji, jaki stack, dlaczego + krótka rozmowa stricte technologiczna - jakieś aspekty języka, które są wykorzystywane, mechanizmy używane w realnych sytuacjach, jakieś usecase frameworków przewidzianych w projekcie / firmie do którego się aspiruje. I rozmowa
@kolargolo: przecież te zadania to jak zadania z matematyki i albo je rozumiesz albo nie. Jak ryjesz je na pamięć to znaczy, że ich totalnie nie rozumiesz. Polscy programiści jak zwykle mają z nimi problem bo nie umieją into algorytmy ¯\_(ツ)_/¯