Wpis z mikrobloga

@aa-aa:
Mniej wiecej taki jak my do najazdu na Czechoslowacje 1968r.

Wydarzenia z 7 września 1968 r. nie zostały do dziś w pełni zrekonstruowane. Według Kalousa około godz. 22 z koszar (ok. 2 km od miasta) wyszło pięciu polskich żołnierzy. Wszyscy byli pijani i uzbrojeni.


https://www.rp.pl/historia/art1795931-inwazja-na-czechoslowacje-polskie-strzaly-na-jicinskiej-ulicy

Dorna został oskarżony o morderstwo, 13-krotne usiłowanie morderstwa i rabunek.


Dorna został zwolniony warunkowo 17 listopada 1983 r. ze względu na dobre sprawowanie (był 47-krotnie
@etxeberia Ale co to za fikołek? Dobrałem Ci najbardziej tożsamy przykład: niechlubny kawałek historii naszych bohaterów. Większość nawet o Barwach Białych nie słyszała. Tak jak i Ukraincy nie słyszeli o Wołyniu. A nawet jak słyszeli, to nie przekreśla on od razu innych zasług banderowców. Tak jak i grzeszki AK nie przeszkadzają nam, by czcić ich jako bohaterów.
@etxeberia Mógłbym powiedzieć, że po sowiecku jątrzysz między Polakami i Ukraińcami. Chcesz się tak przepychać kto rusek?
Ja po prostu tak zupełnie po ludzku rozumiem ich, że nie będą przez historyczny żal Polaków wymazywać części swojej historii.
@Makak87: Nie ta skala - 68' to nie było ludobójstwo, no i nikt w Polsce oficjalnie nie robi bohaterów z ówczesnego MONu, a historiografia polska negatywnie ocenia działania Gomułki i jego kliki. Chyba nawet oficjalnie władze polskie przeprosiły Czechów i Słowaków i nie jest to obecnie żadną kwestią w naszych stosunkach.

A nawet jak słyszeli, to nie przekreśla on od razu innych zasług banderowców.


@kiszczak: I znowu nie ta skala
@willard:

nie jest to obecnie żadną kwestią w naszych stosunkach.


Wg Czechow jest. O zyjacym na wolnosci mordercy ktory odsiedzial dosyc kabaretowy wyrok byly tam filmy dokumentalne. Ostatnio jeden ruski dostal na Ukrainie pajde za podobne wyczyny, medialny temat,z tej perspektywy polecam popatrzec. Na ile ta bezkarnosc czysto po ludzku Czechow wrukwila.

Nie dokonywalismy tam aktow ludobojstwa, zgoda. Temat jednak przez Polakow zadziwiajaco zapomniany i przemilczany. Wg mojej opinii, jakiego bys
Temat jednak przez Polakow zadziwiajaco zapomniany i przemilczany.


@Makak87: To jest kwestią interpretacji - ja go widziałem całkiem sporo w przestrzeni publicznej, i nikt z niego nie robił powodu to celebracji. Może za bardzo patrzyłem xd

Kontekst '68 w Polsce jest jasny ( może za mało znany, może nie) , ale Wołynia na Ukrainie już nie jest i to jest problem z którym Ukraińcy będą misieli sobie poradzić. To zajmie jakieś
@willard:

Polski "wymiar sprawiedliwości" nie potrafił ukarać praktycznie żadnego mordercy z czasów PRL


A rosyjski jak sobie radzil ze zbrodniarzami nkwd? Niemiecki z hitlerowcami? Czy Polaka interesuja lokalne uwarunkowania polityczne ktore rzutuja na skutecznosc wymiaru sprawiedliwosci?

Co do reszty.... zgoda. Roku 1968 nie da sie przelozyc na Wolyn, nie ma tego jak porownac. Inna skala, rozne mechanizmy, kompletnie odmienna dynamika wydarzen, bylo nie bylo... juz inny moment historyczny. Chcialem tylko zwrocic
emocje


@Makak87: To zło xd Niestety przy takich tematach włączają się na maksa, i wszelkiej maści #!$%@? złamane z Olgino mają używanie. Vide temat obok o T-72, próbujesz normalnie dyskutować to zaraz się kretyni zlecą i #!$%@?ą temat.

Ad wymiar sprawiedliwości - ja jestem starym cynikiem i wiem że coś takiego jak sprawiedliwość nie istnieje - jest tylko wypadkowa interesów, pieniędzy i emocji notabene. I jedni pójdą do pierdla a inni
@willard: ba ta sytuacja była całkowicie niezrozumiała dla społeczeństwa i większość Polaków świeżo pamiętających II wojnę światową nie chciała aby Polska jedna z największych ofiar II WŚ występowała jako agresor i okupant zwłaszcza wobec najbliższych narodów czeskiego i słowackiego. Ba nawet niejaki Ryszard Siwiec podpalił się na Stadionie Dziesięciolecia (obecnym Narodowym, gdzie ma swoją tablicę) w proteście przeciwko tej interwencji polskich wojsk, a dziś ma swoją ulicę w Pradze i pośmiertnie
Jaki stosunek do Wołynia i tego co się stało mają sami Ukraińcy?


@aa-aa: Troche przypomina stosunek Polaków do pogromów na Żydach. z tym, ze u nas wiecej przynaje, że one były.
Ale duża czesc zaprzecza i tu i tam, mói, że zabijali Niemcy albo przebrani NKWDzisci itd.
Tak jak u nas odnajduje sie cudownie ocalałych śiwadków uniewiniajacych Polaków za zbordnie w Jedwabnem (i to wchodzi na wykopie z płomieniem) to Ukriancy