Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  a po wakacjach xD

  #heheszki

  odpowiedzi (13)

 • avatar

  Komu babcia dawała Pyralginę, gdy był młodszy? :D

  Nazwa substancji czynnej to metamizol, chociaż w Polsce częściej mówi się po prostu pyralgina – czyli tak, jak nazywa się najpopularniejszy preparat z tą substancją.

  Metamizol został odkryty ponad 100 lat temu, ale w Polsce zaczęto go stosować dopiero w roku 1976. Co ciekawe, przez krótki czas był dostępny w naszym kraju jedynie na receptę, a później można było kupić maksymalnie 1 opakowanie bez recepty. W wielu krajach lek ten został wycofany (np. USA, Litwa, Norwegia, Dania, Szwecja), a w niektórych jest tylko na receptę (np. Hiszpania, Włochy, Czechy).

  Metamizol należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych. Nie jest NLPZ! Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne (rozkurczowe). Mechanizm działania nie został do końca poznany.

  Wskazania do stosowania tego leku to ostry, silny ból pooperacyjny lub po urazach, ból nowotworowy, kolki, ból przewlekły (gdy inne leki nie działają lub nie można ich zastosować) oraz gorączka, kiedy nie pomagają inne leki.

  Jak widzicie nie jest to lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i długotrwałego bólu! A niestety często jest tak traktowany.

  U dorosłych i młodzieży od 15 r.ż. stosuje się jednorazowo 500-1000 mg metamizolu. Maksymalnie doustnie można podać 4000 mg na dobę, zachowując odstęp 6-8 h pomiędzy dawkami. W postaci iniekcji maksymalnie podaje się 5000 mg na dobę. U młodszych dzieci lek ten stosuje się po konsultacji z lekarzem.

  Przeciwwskazania do stosowania to zaburzenia czynności szpiku kostnego, zmiany w morfologii krwi, ostra niewydolność nerek lub wątroby, trzeci trymestr ciąży. Metabolity tego leku przenikają do mleka matki, dlatego po podaniu zaleca się zbieranie i wylewanie mleka przez najbliższe 48 h.

  Działania niepożądane powodowane przez metamizol to obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, reakcje alergiczne, niedokrwistość, leukopenia. Jednym z poważniejszych, na szczęście bardzo rzadkich działań ubocznych jest agranulocytoza (obniżenie poziomu granulocytów). Właśnie to było powodem wycofania tego leku w wielu krajach.

  Dla zainteresowanych: Substancja ta zwiększa aktywność układu kannabinoidowego oraz zwiększa wytwarzanie endogennych peptydów opioidowych. Działanie rozkurczowe uwarunkowane jest hamowaniem wychwytu zwrotnego adenozyny. Dodatkowo zmniejsza stężenie prostaglandyny E2, m.in. w mózgu, rdzeniu kręgowym i płynie mózgowo-rdzeniowym.

  pokaż spoiler Na podstawie: ChPL Pyralgina, 500 mg, tabletki, Krzyżak-Jankowicz, Magdalena, and Robert Jankowicz. "Metamizol i paracetamol-leki podobne, ale nie takie same." Med Paliat Prakt 9.2 (2015): 59-65.


  Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

  Mój tag: #dwafartuchywaptece

  #medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja
  pokaż całość

  odpowiedzi (145)

 • avatar

  Z #ciekawostki #rower

  CO ZA HISTORIA!❤️
  Pan MIECZYSŁAW PARCZYŃSKI z Gdańska spędził w podróży rowerowej 94 dni i w tym czasie przejechał 5.730 km.
  Wszystko po to, żeby zapisać na mapie Polski imię Jego ukochanej zmarłej żony, Jadzi.

  Pan Mieczysław przez lata pracował jako retuszer zdjęć, a podczas swoich licznych rowerowych podróży pogłębiał miłośc do fotografii. To właśnie żona Jadzia kupiła mu jeden z Jego pierwszych rowerow, którymi udawał się w dalsze trasy. Mimo że ona sama nie była fanką jego rowerowych podróży po Polsce.

  Pani Jadwiga zmarla w 1986 roku, a na jej pogrzebie pan Mieczysław pomyślał o tym, że chciałby Ją uwiecznić.

  „RAJD JADZIA. Ten rajd to wstęga przez całą Polskę z imieniem Jadzia, kaligrafowanym kołami roweru, po drogach wybranych tak, by litery tego imienia były czytelne” (wywiad dla „Rowertour”)

  Kiedy wyruszył w trasę ku pamięci ukochanej żony, miał już 65 lat. Podróż prowadziła od Koszalina do Przemyśla. Często później w wywiadach podkreślał, że rower i ten projekt dla żony uratowały go przed przygnębieniem i rezygnacją. Podkreślał, jak bardzo kochał swoją żonę.

  Nazywany jest Mieczysławem Pierwszym Rowerowym, bo podczas swoich licznych wypraw rowerowych przebył łącznie kilkaset tysięcy kilometrów.
  Otrzymał także nagrodę specjalną znanej imprezy podróżniczej KOLOSY (2004).
  Tak brzmiało uzasadnienie jury: "Za trzydziestoletnią podróż na rowerze w trakcie której, nie opuszczając Polski, PIĘCIOKROTNIE OKRĄŻYŁ ŚWIAT, udowadniając że start do wielkich czynów może nastąpić choćby po pięćdziesiątce"

  Pan Mieczysłam zmarł w 2019 roku.
  M.

  Źródło https://www.facebook.com/groups/116104551795477/permalink/7758776264194896/
  pokaż całość

  odpowiedzi (36)