Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
Wczoraj późnym wieczorem w Polsat News był jakiś "ekspert" (Andrzej Sadowski polski ekonomista, publicysta gospodarczy, prezydent Centrum im. Adama Smitha), który wypowiadał się, że już widać załamanie na rynku nieruchomości.
Argumentacja - ludzie w budowlance tracą pracę (głównie wykończenia mieszkań).

Ja się pytam gdzie???
Bo u mnie nad morzem jakoś tego nie widać.

Na schody drewniane czeka się do grudnia 2023!!!

Pawilon ogrodowy (koszt bagatela 27 000 zł) czas realizacji około 4 miesiące z powodu liczby zleceń.

Przebudowa tarasu - 5 miesięcy.

Sąsiad chciał wykończyć strych nie dość, że facet zawołał 3 razy więcej niż od mojej osoby w listopadzie 2021 to w dodatku powiedział, że musi poczekać 5 miesięcy.

Montaż okien dachowych przez pracownika akredytowanego przez Velux (producent okiem) - 2 miesiące i cena 2x jak w listopadzie 2021.

#nieruchomosci #inflacja #polska #finanse
  • 46
@Caracas: ja mam wrażenie, że część tych ekspertów jest „odklejona” od rzeczywistości i powtarza ciągle te same tezy… Na dobrego wykończeniowca (a nie „Mietka”, który wczoraj zajmował się układaniem kostki brukowej) nadal długo trzeba czekać. Duża cześć towaru nadal na zamówienie. Pytałem ostatnio o drzwi wewnętrzne: 7-9 tygodni (kilka lat temu: 3-4).
@paramedix: Wykończeniówka padnie ostatnia, zaczyna się od murarzy i ciężkich robót bo z tego najszybciej ludzie rezygnuja. W tym samym czasie lecą też bruki i inne duperele bo to nie jest niezbędne żeby skończyć dom i zamknąć budowe, zwłaszcza jak ci rata kredytu rośnie. Wykończeniówka dostanie dużo później bo wielu ludzi zamiast budować coś nowego przerzuci się na remont tego co mają. Budowałem się 2 lata po poprzednim kryzysie i pierwsze
Wykończeniówka padnie ostatnia, zaczyna się od murarzy i ciężkich robót bo z tego najszybciej ludzie rezygnuja.


@kris2: możesz mieć rację, ale kolega budujący dom na murarzy też sporo czekał. Podobnie na hydraulika, dekarza i dach. Może nie mam pełnego obrazu, bo patrzę przez pryzmat moich znajomych, mojej okolicy, moich zakupów, ale ja mam inne obserwacje niż Sadowski.
@Musztardowytygrys9: budownictwo to dosyć szeroka branża. Mam ziomka co jest projektantem mostowym i należy do jakiegoś stowarzyszenia budowlańców. Ostatnio mieli spotkanie. Kawka herbatka ciasteczko taki networking. Było kilku małych developerów, to sa obsrani na miętowo bo sprzedaż zajebiście spadła. On natomiast podpisał właśnie umowy publiczne na projektowanie 40 obiektów mostowych. :/
@revoolution: No dziwne żeby w wypożyczalni na placu nie czekały maszyny do roboty, jeszcze w takiej co wszystko w wynajmie było to nie miałem okazji być XD poza tym co z tego ze wynajmiesz np ładowarkę teleskopową a nie masz na nią operatora z papierem?
Dużo chłopaków zakupiło sprzęty i oferują najem takiego manitou z operatorem na godziny, fakturka wszystko legal, wychodzi taniej niż miesięczny koszt utrzymania paliwie maszyny i człowieka
@Caracas: fajna argumentacja - u mnie nie widać = nie dzieje się xD


@DenNarcoSmurfen bo w Trójmieście faktycznie nie widać. Bloki nadal powstają jak grzyby po deszczu i jest problem ze znalezieniem fachowca na cito, bo każdy z nich ma zaklepane terminy na co najmniej kilka miesięcy w przód. Do tego wszystkiego krzyczą sobie nie małe pieniądze, więc na serio nie widać. Kumpel kupił teraz mieszkanie i fachowiec policzył mu z