Wpis z mikrobloga

Właśnie czytam na discordzie że dziś dzień krwiodawcy i koleś wyskakuje mi z takim tekstem:

"Ale dziś zasłużyłem, zamiast klasycznego 450ml poszło ze mnie jakieś 600-700ml, zakrzep się trafił w połowie pobierania na jedną ręką i trzeba było zaczynać od nowa na drugą, plus miałem przerwę blisko rok z powodu operacji"

#krwiodawstwo #barylkakrwi #kiciochpyta
Czy takie coś jest możliwe?

Mi jak wbili igłę, pobrali może z 5ml i zaczął się problem ze zestawem (był felerny) to mnie odłączyli, wypisali zwolnienie i za 2tygodnie powiedzieli że mogę przyjść.
  • 6
@Arean9: bullshit, lekarze nie ryzykowaliby pobierania tak dużej objętości
gdyby sytuacja była taka jak u Ciebie - awaria po kilku mililitrach to jeszcze bym uwierzył ale nie w to że ktoś oddał 30-50% więcej krwi i to jeszcze po rocznej przewie
@Arean9: Tak jak koledzy napisali, nie ma prawnych możliwości pobrania większej ilości niż 450ml krwi pełnej.
Większe objętości np 700ml dotycza donacji składników krwi np osocza.

Czy jest możliwość zmiany ręki podczas donacji osocza, to należałoby skonsultować, zazwyczaj podczas jakichkolwiek problemów donację się przerywa, aby nie ryzykować zdrowiem dawcy.

Stąd czasami donacje po 50ml, 200ml itp.

Moim skromnym zdaniem wpis nie odzwierciedla prawdziwej sytuacji.
@Franzowaty: Chodzi o krew pełną, w trakcie trafił się zakrzep i mu przepięli na drugą rękę (nowy zestaw, nie biorę pod uwagę tego samego zestawu w ogóle) i pobrali tak jak wyżej 600-700 łącznie.
Sam mam niepełną donację, 320ml przy płytkach bo wirówka zaczęła wariować (po trzecim błędzie w trakcie uznali, że lepiej przerwać i ją wyłączyć niż by coś miało się stać rok 2020), tak samo miałem problem ze zestawem