Wpis z mikrobloga

Czy któryś z mirków jest mi w stanie powiedzieć jak wygląda opodatkowanie #zloto ? Mam teraz z w banku ok 50k.
No i pomyślałem, że kupię sobie z 6 uncji złota, na ten moment będzie mnie to kosztować 51k. I teraz zakładając, że złoto pójdzie w górę (a idzie cały czas nieprzerwanie) to jeśli za rok te 6 uncji będzie warte np 61k to w razie sprzedaży będę musiał zapłacić podatek od całości tj 61k czy od tych 10k zysku?
#inwestowanie #inflacja
  • 24
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nie_jezdze_taksowkami: w sensie, że złoto mega wzrosło, a w jego cenie jest już wysoka inflacja, covid i wojna. Żeby sprzedać z zyskiem złoto fizyczne, ono musi mocno wzrosnąć. Kupujesz je za cenę powyzej SPOT, bo płacisz prowizję, sprzedajesz ponizej SPOT, chyba, że znajdziesz kogoś kto Ci zaufa i kupi towar za kilkadziesiąt tysięcy nie będąc w 100% pewnym, że to prawdziwe złoto.

To wszystko powoduje, że aby w ogóle wyjść na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nie_jezdze_taksowkami: taaa... Nie każdy, ja nie umiałem, nie mam spektrometru chociażby. Gdy sprzedawałem złoto w tavex, sprawdzali je dość konkretnie, wątpię, czy każdy umie to zrobić, zwłaszcza, że złoto jest w certipaku. Osobiście NIGDY nie kupiłbym złota od osoby prywatnej.

Jeśli każdy umie rozpoznać złoto, to dlaczego pisałeś o marży dealera przy zakupie, a nie o kupnie 2% poniżej spot od prywatnego sprzedawcy?

Nadal się nie odniosłeś do wzmocnienia wartości złotówki
zwłaszcza, że złoto jest w certipaku.


@macan: wystarczy kupować monety ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Osobiście NIGDY nie kupiłbym złota od osoby prywatnej.


To, że Ty byś nie kupił nie oznacza, że nie ma popytu na taką formę zakupów.

Jeśli każdy umie rozpoznać złoto, to dlaczego pisałeś o marży dealera przy zakupie, a nie o kupnie 2% poniżej spot od prywatnego sprzedawcy?


Pisałem o spreadzie 2%, a nie
@Nie_jezdze_taksowkami: tylko to nadal jest spekulacja. Nie wiesz czy złoto zyska, a historia podpowiada, że możesz mieć dekady, gdzie będziesz siedzial w stracie.

Do tego masz hedge przed banksterką i np. grabieżą depozytów bankowych.


@Nie_jezdze_taksowkami: z takimi scenariuszami się nie dyskutuje, to bez sensu. Prędzej zarekwirują Ci właśnie owe zloto co wielokrotnie w historii różnych krajów miało już miejsce.
@macan no dobra byku mówisz, że w życiu byś nie kupił złota od osoby prywatnej. Ale z tego co czytałem to można kupić złoto z certyfikatem lbma. Samo złoto z tym certyfikatem jest trochę droższe ale masz przynajmniej masz gwarancję, że potem to złoto będziesz mógł sprzedać w jakimś skupie. I tak wiadomo, że nie sprzedasz tego za cenę rynkową, ale przynajmniej i tak nie wyjdziesz na tym stratny względem inflacji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mikorys: Sam certyfikat nic nie daje, dealer u którego sprzedasz złoto nawet nie zwróci na niego uwagi, tylko podda próbom sam towar.

No i dlatego pisałem, że jak się nie znasz, to płacisz za prowizję u dealera przy kupnie, a potem sprzedajesz sporo poniżej ceny SPOT przy sprzedaży. Jak dolar spadnie, to złoto będzie musiało wzrosnąć tyle bardzo mocno, byś w ogóle na zero wyszedł, o ochronie przed inflacją (dwucyfrową) nie
@macan: No wszedłem. Skup 8324,00 zł za Filharmonika. Kurs dolara 4,46 zł, kurs złota 1858,6 USD.

Cena spot wychodzi 8285,08 zł, a skupują za 8324 zł czyli lekko powyżej ceny SPOT.

Poza tym na allegro poszedłby za 8600 zł.