Wpis z mikrobloga

Czy wiecie, że "Władca Pierścieni" Petera Jacksona przed premierą w 2001 roku również był przez fanów krytykowany za poprawność polityczną? Czy wiecie, że fani również chcieli bojkotować produkcję, nazywali ją bluźnierstwem, a Hollywood uważali za zło, które chce zniszczyć dzieło wyłącznie dla pieniędzy? Czy wiecie z jak wielkim oburzeniem spotkała się postać Arweny, bo jak to możliwe, że kobieta, która w książce "po prostu siedzi i ładnie wygląda" w filmie odgrywa większą rolę?
Jeden z użytkowników Reddita (carllyq) przeczesał 20 stron starego forum dyskusyjnego, na którym fani Tolkiena krytykowali Petera Jacksona i jego film LoTR jeszcze przed jego premierą. Pokazuje to jak nierozsądnie jest oceniać produkcję jeszcze przed jej obejrzeniem. Oto kilkanaście z kilkudziesięciu komentarzy:
- Liv Tyler jest tak samo winna jak Jackson. Zgłosiła się na ochotnika, by zniszczyć postać [Arweny] dla pieniędzy. Dla niej to był tylko kolejny scenariusz. Zdecydowała się, że weźmie udział w bluźnierstwie, jakim jest to, co stało się z jej postacią. Każdy aktor z sumieniem powinien był to odrzucić, jeżeli liczy się z tym, że może tylko rozczarować fanów.
- Gdyby film został nakręcony tak, by jak najwierniej odwzorować książkę (tak jak powinno to mieć miejsce), kobiety odgrywałyby w nim niewiarygodnie małą rolę, a nawet byłyby prawie zupełnie nieobecne... Ale poprawność polityczna (znana też jako BULLS**T) w Hollywood na to nie pozwala.
- Uczyńmy bohaterów bardziej "ekscytującymi" i "poprawnymi politycznie", niezależnie od tego, jak chciał tego Tolkien... Dlaczego nie zrobimy z Lassie kota? Precz z PJ!
- Scenarzystką jest kobieta, a jak wiadomo, Śródziemie to bardzo seksistowska planeta, więc aby zadowolić połowę widowni filmu, kobieta musi być pokazywana częściej i jako ktoś ważniejszy.
- Na liście aktorów możemy zobaczyć ludzi, którzy tak naprawdę nie robią już kariery. Narażają siebie i dzieła Tolkiena, jeśli tylko dostaną za to pieniądze...
- W książce, jak już inni stwierdzili, ona (Arwena) po prostu siedzi i ładnie wygląda.
- Galadriela nie jest wystarczająco piękna.
- Cate Blanchett? Nie pytajcie mnie, z jakiej puli genów PJ wybrał swoje elfy...
- Moje pytanie brzmi: skąd ta ćma ma być na tyle silna, by unieść Gandalfa z Orthanku i przez wiele mil w głąb Ziemi... Wyobrażacie sobie na polu bitwy przed Morannonem.... "Ćmy nadchodzą! Ćmy nadchodzą!!!" // Muszę przyznać, że nieźle mnie to wciągnęło. Doskonały materiał na memy!
- Wiem, że Peter jak-mu-tam-na-nazwisko może mieć licencję filmową, ale CZY TEN KOLEŚ W OGÓLE CZYTAŁ KSIĄŻKI!
- Tolkien stworzył niezwykle szczegółowe i spójne uniwersum, a brak szacunku dla niego ze strony tego drania, Petera Jacksona jest nie do zaakceptowania
- No tak, Gandalf to wariat, który jest na tyle głupi, że uderzył się w głowę w domu, który odwiedzał wiele razy.
- A ten Lurtz, o co chodzi z dodawaniem go? [nie było go w książce]
- [o orkach wyskakujących z kokonów] To mnie naprawdę niepokoi, bo PJ jest na tyle chory, że umieścił coś takiego w LOTR. Tolkien prawdopodobnie dostałby zawału serca, gdyby zobaczył, że takie rzeczy robi się z jego wspaniałą książką.
- Hollywood deprawuje sztukę, żeby zarobić pieniądze. Musieli wprowadzić postać "poprawną politycznie", aby mieć kobiecy wzór do naśladowania. Tolkien nie był poprawny politycznie, a to po prostu nie podoba się Hollywood.
- Zbyt wiele zmian! Bluźnierstwo!
- Podtrzymuję swój zamiar nie dawania temu draniowi Peterowi Jacksonowi nawet centa z moich pieniędzy.
- Hollywood szuka pieniędzy. Sztuka jest drugorzędna.
- Film nie jest robiony dla fanów, tylko po to, by zarobić PIENIĄDZE.
Więcej komentarzy i cały post znajdziecie tu:
https://www.reddit.com/r/lotr/comments/strutc/a_look_back_on_how_fans_in_2001_criticized_pjs/
źródło
#wladcapierscieni #seriale #film #kino #lotr
Pobierz
źródło: comment_1655673688C1HY6dTKdB0xH1SscxDJaw.jpg
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Castellano: dobre. Niedawno ponownie przeczytałem książkę, wcześniej byłem jeszcze dzieckiem. Uważam, że w filmie pojawiło się wiele fajnych pomysłów. A postać Toma Bombadila? Dla mnie kuriozalna. Aktor bez przerwy musiałby śpiewać i podskakiwać.