Wpis z mikrobloga

TLDR: Jak wyglądają pytania na rozmowie na junior developera?

Miałem swoją pierwszą prawdziwą rozmowę o prace na fullstack dev z Node i Vue.

Na LinkedIn poziom w ogłoszeniu był podpisany „Specjalista” ale nie zauważyłem tego i wysyłałem CV. W CV pusto prócz moich projektów z githuba i paru rzeczy których się nauczyłem. Ale dostałem telefon i zadanie. Zadanie wyglądało tak że miałem stworzyć backend w Node i frontend w Vue, miałem na to jakieś dwa dni. Udało mi się zrobić w wyznaczonym czasie, mimo że Vue używałem drugi raz w życiu, i odesłałem to zadanie o godzinie 11 w czwartek i tego samego dnia do mnie zadzwonili około 15 żebym przyszedł w poniedziałek na rozmowę o 10 rano. No i byłem.

Z opowieści i tego co czytam w internecie to pytania na junior deva to są raczej bardzo teoretyczne. Jakieś pytania typu o hoisting, scope, this, czym się różni var od const i let itd. Takie pytania znajdowałem w goglach jak chciałem sobie coś tam przypomnieć. I ogólnie z tego co czytałem to praca juniora wygląda na jakichś drobnych taskach na początku, typu zmiana jakaś mała, naprawa jakiegoś niedużego błędu czy coś.

No i na tej rozmowie było trochę inaczej. Programista odpalił cały kod tych aplikacji, wyświetlił na dużym ekranie i chciał żebym powiedział co zrobiłem, jak i dlaczego i co bym zmienił. I tak tłumaczyłem co robiłem i jak i dlaczego. W kodzie użyłem Promise.all([]) i zapytał mnie czemu tego użyłem, to było takie jedyne pytanie które miało sprawdzić wiedzę i wyłapałem że o to chodzi. Powiedziałem mu czemu to, powiedziałem mu o .race i że sporo czytałem i sprawdzałem też te wszystkie koncepcje od silników, jit compiler, hoisting, scopes, this keyword itd to tylko kiwnął głową i się uśmiechnął. W pewnym momencie jeszcze powiedział żeby zrobić coś w enumach. To mu powiedziałem: „Are there Enums in javascript? You mean to use object?” I powiedział „Yea, some workaround by object”. Trochę pogadaliśmy zaraz o TypeScript, o bazach danych, zabezpieczeniach, dostałem np. pytanie czy jeżeli tworzył bym aplikacje która działa wewnętrznie, nie jest widoczna w internecie, to czy myślał bym o zabezpieczeniach. Zrobiłem to zadanie responsywnie, ogólnie to była tabela ze sporą ilością danych i na wersji mobilnej wywaliłem część danych bo nie było miejsca to pytał mnie czemu wybrałem akurat te kolumny które zostały. Pytał też o układ projektu, jak bym podzielił np katalogi. I to mnie trochę zdziwiło bo przecież ja nie będę chyba na samym początku za to odpowiedzialny. Ja mam napisać pare requestów i wylistować dane na froncie Ew. Zmienić kolor buttona. I zrobiliśmy wręcz taki code review, pokazywał mi część kodu i pytał co sądzę o tym, czy nie ma tu czegoś do poprawy np. I jak nie wiedziałem to mi mówił co jest błędne. I tak dyskutowaliśmy sobie o tym kodzie z przerwami na inne rzeczy. I w sumie było mega spoko bo sporo się dowiedziałem, na wyjściu podziękowałem za code review i dostałem info że w ciągu dwóch tygodni dostanę informacje czy przeszedłem do kolejnego etapu.

I tak sobie teraz myśle czy to są normalne pytania na juniora? Bo tak dostałem sporo pytań na które nie wiem skąd miałbym wziąć odpowiedź bez doświadczenia przy dużych projektach.

#naukaprogramowania #rozmowakwalifikacyjna #programowanie
  • 20
@wobloblo: Jestem świeżo po rekrutacji na stanowisko junior front-end developer, którą przeszedłem pozytywnie. Wcześniej nie miałem doświadczenia w zawodzie.

Jedno czego jestem pewien to to, że rekrutacja może wyglądać zupełnie inaczej niż to co przedstawiają w Internecie, zwłaszcza na Wykopie. Niektórzy mówią: "najważniejsze to mieć projekty na GitHubie" - mieli w pompie mojego GitHuba, nawet o nim nie wspomnieli. Opowiadałem o moich projektach, ale jakoś specjalnie nawet tego nie komentowali.

Liczyło
@wobloblo: @ly000: przecież to zależy, różne firmy mają różne procesy rekrutacji i nic w tym dziwnego ¯\_(ツ)_/¯ co do githuba tutaj również to zależy, gdzieś sprawdzają w drugiej firmie mają to w pompie pisanie że projekty na githubie nic nie dają bo w waszym przypadku to było w/e to trochę k na logice
@wobloblo: A czemu nie? Junior nierówny juniorowi, może wrzuca Cię wyżej? Ja kiedyś byłem na rozmowie, tak mnie przeorali, że już sobie nawet gadkę w głowie ułożyłem, że chciałbym do nich dołączyć później, bo widzę, że mam braki i kiedy można ponownie cv wysłać.
Plot twist zadzwonili, że jestem zatrudniony. Po prostu jak zobaczyli, że ogarniam wszystko z regulara to mnie na seniora pytali, a tego w tamtym czasie nie ogarniałem
przecież to zależy, różne firmy mają różne procesy rekrutacji i nic w tym dziwnego ¯_(ツ)_/¯ co do githuba tutaj również to zależy, gdzieś sprawdzają w drugiej firmie mają to w pompie pisanie że projekty na githubie nic nie dają bo w waszym przypadku to było w/e to trochę k na logice


@tehix: widuje komentarze osób, które ze 100% pewnością twierdzą, że najważniejsze to jest mieć projekty na GitHubie, że po tym
@ly000: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jak ktoś dostał się bo sprawdzili jego gh to bedzie mowil, że gh najważniejszy :P chociaż jest w tym ziarno prawdy no bo pisząc projekty uczysz się więc automatycznie masz łatwiej na rozmowie + jakaś wizytówka, że coś umiesz a przy jakiejś rekrutacji się to może przydać jak komuś się to będzie chciało sprawdzać
@wobloblo: Jeżeli po takiej rekrutacji zaproponują ci juniora to nie idz do tej firmy, bo to będzie mentalny Januszex i niewolnictwo

Jak na moje oko to dadzą Ci juniora+ lub mida-
@kaaban: Pójdę co by nie było bo nie mam żadnego doświadczenia w branży ani studiów. Aplikuje na emigracji i wydaje mi się że ciężko będzie się przebić ale jak już zacznę i będę mógł się pochwalić jakimś doświadczeniem to będzie dużo lżej.
@Tank1991: Ogólnie też mi się podobało, na początku trochę się stresowałem ale jak zaczęliśmy gadać o tym wszystkim to po prostu sobie dyskutowaliśmy, trochę żartów poleciało itd.
@Yahoo_: Mam takie wrażenie że raczej odpadnę bo sporo błędów mi wypunktował aczkolwiek w moim odczuciu gdybym miał taką godzinę z tym ziomkiem co tydzień to sądzę że w ciągu miesiąca tych błędów by nie było. Ale to moje odczucie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wobloblo:


wow dostales sie na rekrutacje, gratuluje, mi nikt nie odpisuje mimo, ze kilka miesiecy temu mialem response rate 95, ehh chcialbym z kims pogadac o JSie ale nie mam okazji ()

@cppguy: To idź na staż, staż to entry level
@cppguy: Dzięki, w sumie to również się cieszyłem że się udało bo to moje początki. Wspomnieli że odczucie jeżeli chodzi o to co zrobiłem to jest spoko i że przychodzili ludzie którzy nie zdołali ogarnąć zrobienia tabeli więc nie jestem najgorszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)