Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
Napisałem symulację prostego magazynu energii cieplnej do ogrzewania domu. Brak w nim skomplikowanych mechanizmów, nie wymaga dostępu do drogich technologii, da się naprawić samemu i nie powinien psuć się całkowicie (#!$%@? go redundacja) i w zasadzie może działać bez dostępu do zewnętrznego źródła prądu.
Rozumiem zachwyt pompą ciepła, ale tu mamy coś fajnego na miarę naszych trudnych czasów.
Chciałbym teraz, żebyście mnie przekonali dlaczego montaż takiego magazynu to zły pomysł...

Symulacja numeryczna w linku: KLIK

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #elektronika #diy
  • 81
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kenzie: Zobacz działanie symulacji. To olbrzymia ilość wody, a 0,03 W/kgK to tak świetna izolacja, że prawie wszystko zostaje w środku. Woda ma wysokie ciepło właściwe, co czyni z niej dobry materiał na magazyn.

@robertx: Do 70*C może być styropian.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@robertx: @Kenzie: @dktr:

Sensowny magazyn energii to sześcian o boku 4m, zawiera 64tony wody, odizolowanej od otoczenia styropianem o grubości 20cm jest w stanie spokojnie ogrzać dom o rocznym zapotrzebowaniu 4000kWh z użyciem instalacji FV o mocy 6-7kWp (temp. wody nie przekracza 70*C).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx: Jak jesteś leniwy to nic Ci nie poradzę. Symulacja zawiera wszystkie dane. Straty dzienne to max 5kWh przez izolacje dla 0.03W/kgK, magazyn ma 4MWh
Straty dzienne to max 5kWh przez izolacje


@mathmed: Coś #!$%@?. Bufor ciepła 1000l ma straty dzienne na poziomie 2-3 kWh jak go ogrzewasz do 70-80 stopni a stoi w temperaturze pokojowej.
Twój zbiornik będzie stał w rempe 7-8 stopni maks, będzie kilkadziesiąt razy większy i straty będzie miał ledwie drugie tyle?
Coś mi się nie klei
@mathmed: ja się nie znam kompletnie więc się wypowiem. Wyglada spoko, ale wybudowanie tak duzego pojemnika na działce to moze byc spory problem legalizacyjny chyba. No i koszty podejrzewam nie małe, zwłaszcza, że musi być możliwość serwisowania tego, jakieś filtry do tej wody pewnie. No i nagrzanie tego na początku chwilę zajmie, jeśli to panelami to rocznie zrobią te 6-7MWh, minus straty ciepla magazynu, minus inna autokonsumpcja to czy w rok