•  

  O cholera. Przepraszam, ale jak zacząłem przeglądać wiadomości finansowe z Rosji, to by był niezły spam, więc wrzucam zbiorczy wpis:

  IKEA podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu się z Rosji
  Firma zwolni pracowników i sprzeda wszystkie swoje produkty oraz fabryki w Rosji.


  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/ikea-prinyala-reshenie-polnostyu-uiti-iz-rossii-a21290

  Duma zezwala Putinowi na nieograniczoną wyprzedaż państwowych zapasów kamieni szlachetnych i metali

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/duma-razreshila-putinu-bez-ogranichenii-rasprodavat-goszapasi-dragotsennih-kamnei-i-metallov-a21307

  Rubel nadszarpnął budżet: dochody rosyjskiego rządu z ropy i gazu załamały się w maju
  O 54% w stosunku do kwietnia i o 28% w stosunku do marca.


  W ciągu miesiąca skarb państwa otrzymał 871 mld RUB z tytułu dochodów z ropy i gazu - o połowę mniej niż w kwietniu i o 28% mniej niż w marcu.

  W przeliczeniu na dolary, do budżetu wpływało 160-170 mln USD tygodniowo z tytułu ceł eksportowych, czyli o jedną czwartą mniej niż w kwietniu. Jednak gwałtowne umocnienie rubla zniweczyło sukcesy firm naftowych w znalezieniu nabywców na surowce, które są odrzucane przez klientów europejskich.

  W maju kurs dolara spadł do 55,8 rubli, najniższego poziomu od początku 2018 r. Kurs euro spadł do 57,1, najniższego poziomu od maja 2015 r. I chociaż Bank Centralny czterokrotnie obniżał główną stopę procentową, konsekwentnie znosił wszystkie obowiązkowe normy sprzedaży waluty i zezwolił osobom fizycznym na wypłatę za granicę do 150 tys. dolarów, nie udało mu się osłabić rubla. W środę o godzinie 18:31 czasu moskiewskiego na giełdzie w Moskwie dolar kosztował 57,02 rubla, a euro - 59,5675 rubla

  Osłabienie dolara o każde 5 rubli zmniejsza roczne dochody skarbu państwa o 800 mld rubli - obliczyli analitycy Raiffeisenbanku. Ostrzegają, że realizacja budżetu na rok 2022 bez deficytu jest praktycznie niemożliwa: "Dochody będą pod presją sankcji eksportowych i trudności w gospodarce krajowej.

  Trudności te już odbijają się na dochodach z sektorów nietowarowych: w maju w porównaniu z kwietniem wzrosły one o 7,5% do 1,14 bln rubli, ale w ujęciu rocznym spadły o 6,8%.

  "Dochody pozamateriałowe nadal utrzymują się na planowanym poziomie. Są to jednak dane nominalne" - powiedziała Sofia Donets, ekonomistka Renaissance Capital. W ujęciu realnym, przy uwzględnieniu 17-procentowej stopy inflacji, dochody spadają, co odzwierciedla pogorszenie się sytuacji gospodarczej.

  Łączne wpływy do budżetu w maju - 2,009 bln rubli - były najniższe od 11 miesięcy. Mimo to rząd zakończył miesiąc z nadwyżką w wysokości 331 mld rubli.

  Jedynym wytłumaczeniem jest gwałtowne zmniejszenie wydatków, które w porównaniu z kwietniem spadły o 26% - szacuje Raiffeisenbank. Nie jest jednak jasne, co dokładnie rząd "obciął": Ministerstwo Finansów utajniło strukturę wydatków, twierdząc, że pomoże to uniknąć sankcji.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/rubl-porval-byudzhet-neftegazovie-dohodi-pravitelstva-rossii-ruhnuli-v-mae-a21316

  Putin potwierdził, upadek przemysłu samochodowego
  Z 20 zakładów w Rosji 18 zostało zamkniętych. Produkcja spadła o 83%, a sprzedaż osiągnęła najniższy poziom od 16 lat.


  (...)

  "W porównaniu z rokiem ubiegłym, krajowa produkcja samochodów była trzykrotnie niższa w marcu tego roku i pięciokrotnie niższa w kwietniu" - powiedział Putin na spotkaniu w Sankt Petersburgu, na które zaproszono członków rządu i szefów czterech największych firm samochodowych w kraju - AvtoVAZ, Kamaz, GAZ i Sollers Auto.

  (...)

  W związku z tym, kontynuował Putin, konieczne jest "zapewnienie suwerenności technologicznej" i "nasycenie" rynku krajowego, na którym wzrosły ceny i "powstał deficyt". W maju, według danych Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Europejskich, salony samochodowe sprzedały tylko 24 268 samochodów. W ujęciu rocznym rynek samochodowy załamał się o 83,5% i cofnął się o 16 lat.

  (...)

  Próby wznowienia produkcji w Avtovaz poprzez produkcję modelu Lada Granta bez poduszek powietrznych jak dotąd spełzły na niczym: w ciągu trzech tygodni zakład trzykrotnie uruchamiał linię montażową, po czym musiał ją ponownie zamknąć. Największa w kraju fabryka samochodów zagranicznych, Avtotor w Kaliningradzie, w ramach wsparcia wysłała swoich pracowników na zbiór ziemniaków i truskawek oraz zaoferowała ogródki warzywne.

  (...)

  Nie wiadomo jednak, jak zrealizować dyrektywę prezydenta o stworzeniu de facto nowego przemysłu od podstaw technologicznych. Rosyjskiemu przemysłowi samochodowemu, który jest niemal całkowicie uzależniony od importu, grozi prymitywizm, uważa Georgij Ostapkowicz, dyrektor Centrum Badań Koniunkturalnych Wyższej Szkoły Ekonomicznej: "Nasz przemysł samochodowy opierał się na zagranicznych podzespołach. Praktycznie nie było ani jednej fabryki, która nie pracowałaby na platformach zagranicznych. Tylko montaż został wykonany w Rosji.

  Teraz, skarży się Ostapkovich, "będziemy o dekadę opóźnieni w stosunku do reszty świata".

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/17/putin-konstatiroval-krah-avtoproma-a21364

  Najwięksi detaliści wezwali do wprowadzenia kart spożywczych w Rosji

  Spadek dochodów konsumentów w tym roku będzie największy od 1998 r., a załamanie sprzedaży w sklepach będzie drugim co do wielkości w historii kraju.

  Rosyjscy detaliści stoją w obliczu spadku efektywnego popytu i uważają, że aby go wesprzeć, konieczne są działania rządowe, w tym bezpośrednia pomoc żywnościowa dla ludności. Igor Karavaev, przewodniczący Prezydium Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Handlu Detalicznego, powiedział o tym w wywiadzie dla agencji Interfax.

  Przewiduje on, że tegoroczny spadek sprzedaży w sklepach wyniesie 8-9 procent i będzie drugim co do wielkości we współczesnej historii kraju: obywatele musieli zaciskać pasa tylko raz - w 2015 r., po aneksji Krymu, pierwszej fali sankcji i największej dewaluacji rubla od lat 90.

  Inflacja cen (rosnące ceny przy jednoczesnym umacnaniu się rubla. Cóż za ciekawe zjawisko prawda? przyp. @Aryo) w Rosji w marcu pobiła rekord od 1999 r., a w ujęciu rocznym była najwyższa od 2002 r. I chociaż rząd zapowiedział działania na rzecz rodzin z dziećmi i emerytów, to - zdaniem Karavaeva - to nie wystarczy. "Ponadto uważamy za celowe rozwijanie ukierunkowanej pomocy żywnościowej dla osób najbardziej potrzebujących" - powiedział szef stowarzyszenia, do którego należą m.in. największe sieci spożywcze: X5, Magnit, Lenta i Auchan.

  Rząd od 2016 roku pracuje nad programem kartek żywnościowych dla najuboższych obywateli, raz po raz nie znajdując na niego pieniędzy w budżecie, mimo lobbingu ze strony sieci handlowych i dużych producentów rolnych. Ostatni raz Izba Handlowo-Przemysłowa (CCI) zaproponowała ostateczne uruchomienie ukierunkowanej pomocy żywnościowej w maju 2021 roku. Chodziło o zasiłki celowe na zakup żywności dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Jednak karty dla ubogich, których w kraju jest ponad 20 milionów, znów nie pasowały do logiki "przełomu" i podnoszenia się z kolan, którą głosi oficjalna propaganda.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/17/krupneishie-roznichnie-seti-prizvali-vvesti-produktovie-kartochki-a21396

  Rząd może podnieść podatki z powodu dziury budżetowej wynoszącej 6 bilionów rubli

  W najbliższych latach nie będzie niezmiennych stawek podatkowych - ostrzega Ministerstwo Finansów.

  Aleksiej Kudrin, szef Izby Obrachunkowej, ostrzegł, że może dojść do podwyżki podatków. Wyraził zaniepokojenie taką perspektywą, mówiąc, że niepewność co do stawek podatkowych "pogarsza warunki dla biznesu".

  Podatki będą niezbędne dla rosyjskiego budżetu, który już teraz traci wpływy z ropy i gazu, dochody z importu i popada w deficyt.

  Początkowo, budżet opracowany z "plusem" 1,327 bln rubli, na koniec roku będzie deficytowy: dochody państwa będą o 1,665 bln rubli mniejsze niż wydatki, powiedziało agencji Interfax źródło zaznajomione z prognozami Ministerstwa Finansów.

  W 2023 r. deficyt budżetowy ma wynieść 1,591 bln rubli, w 2024 r. - 1,413 bln, w 2025 r. - 1,358 bln. Łączna "dziura" w skarbie państwa w ciągu 4 lat przekroczy zatem 6 bln rubli.

  Prawie cała kwota będzie związana z kosztami przezwyciężenia zachodnich sankcji: na ten cel zostanie przeznaczonych 5 bln rubli. Ponadto, zdaniem Siluanowa, gwałtownie wzrosną koszty obsługi rosyjskiego długu publicznego: obecnie wynoszą one 400 mld rubli rocznie, a w 2025 r. przekroczą 2 bln.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/20/pravitelstvo-mozhet-povisit-nalogi-iz-za-diri-v-byudzhete-na-6-trillionov-rublei-a21461

  Wisienka na torcie

  Niemcy zareagowały na cięcia w dostawach gazu zamrażając aktywa oligarchów
  (...)

  Władze niemieckie, które przez długi czas stosowały wobec Rosji postawę wyczekującą i miały nadzieję na zawarcie umowy gazowej nawet w obliczu wojny, dołączyły do wysiłków zmierzających do zamrożenia rosyjskich aktywów w związku z decyzją Gazpromu o odcięciu gazociągu Nord Stream 1.

  Łączna kwota aktywów rosyjskich oligarchów, urzędników i osób wspierających inwazję na Ukrainę, zamrożonych w UE, osiągnęła 12,6 mld euro - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand.

  Od kwietnia podwoiła się ilość zajętego mienia prywatnego, w tym nieruchomości, jachtów, helikopterów i dzieł sztuki. Był to wynik działań Niemiec, gdzie w ostatnich tygodniach odkryto wiele nieruchomości należących do rosyjskich oligarchów - powiedział Wiegand.

  W poniedziałek prokuratura w Monachium i Federalny Urząd Policji Kryminalnej poinformowały o konfiskacie trzech mieszkań należących do deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej i jego żony.

  Parlamentarzysta i jego żona, których nazwiska nie są ujawniane przez władze niemieckie, uzyskali 10 000 euro dochodu z wynajmu mieszkań po nałożeniu sankcji. Mienie zostało zatem zajęte, a nie zamrożone.

  W kwietniu UE poinformowała o zamrożeniu 6,7 mld euro rosyjskich aktywów, a 35 mld euro, jeśli weźmie się pod uwagę rezerwy Banku Centralnego. Niemcy nie znalazły się też na liście krajów przodujących pod względem zidentyfikowanych aktywów: Francja - 23,5 mld euro, Belgia - 10 mld euro, Włochy - 1,1 mld euro, Irlandia - 839,4 mln euro.

  Stanowisko Berlina zaczęło się jednak zmieniać, gdy stało się jasne, że porozumienie z prezydentem Władimirem Putinem nie powiedzie się i że nawet zgoda na płacenie w rublach nie zagwarantuje dostaw z Gazpromu.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/20/gosduma-peredumala-sazhat-v-tyurmu-za-ispolnenie-sanktsii-protiv-rossii-a21480

  Banki państwowe wstrzymały przelewy walutowe w Rosji

  Odłączenie systemu SWIFT i blokada zachodnich sankcji sparaliżowały transakcje walutowe w głównych rosyjskich bankach państwowych.

  Sber i VTB zablokowały możliwość wypłacania walut obcych na konta w innych bankach rosyjskich, podała agencja Frank RG, powołując się na przedstawicieli centrów telefonicznych tych instytucji kredytowych.

  VTB, który od początku marca jest odłączony od SWIFT, przekazuje walutę tylko poprzez konwersję na ruble, jak poinformowało centrum telefoniczne, dodając, że nie ma możliwości wpłacenia waluty na konto w banku.

  Ograniczenia dotyczą wszystkich walut obcych i zostały wprowadzone "w związku z obecną sytuacją" - podał VTB. Pracownicy nie potrafili sprecyzować, jak długo potrwa przerwa w pracy.

  Sberbank ma również problemy z przelewami walutowymi od klientów do innych banków rosyjskich, powiedział kasjer instytucji kredytowej. Według niego wszystko zależy od konkretnego przypadku. "Zaleca się przeliczenie waluty na ruble, a następnie przelanie jej do innego rosyjskiego banku" - powiedział pracownik Sberbanku.

  Walutę można przelać tylko w placówce bankowej, tam też można określić, do jakich banków można dokonać przelewu - powiedział inny kasjer Sberbanku. Na stronie internetowej banku można znaleźć informację, że ze względu na restrykcje związane z sankcjami "przelewy walutowe do niektórych banków rosyjskich mogą być niedostępne". To samo ostrzeżenie dotyczy rozliczeń w walucie obcej wobec Sber.

  Pracownik banku potwierdził agencji RIA Novosti, że Sber wstrzymał przelewy walutowe na terenie Rosji, ponieważ "nie może zagwarantować, że przelew zostanie zrealizowany". "Tylko wtedy, gdy pieniądze są przeliczane na ruble, a następnie przekazywane w rublach" - wyjaśnił rzecznik banku.

  VTB wyjaśnił, że ograniczenia zostały wprowadzone ze względu na sankcje, a bank przygotowuje obecnie alternatywne kanały dla przelewów walutowych.

  Według danych Banku Centralnego, przed wojną Rosjanie trzymali na kontach i depozytach walutowych 90 mld dolarów, z czego 18 mld wycofano pod koniec lutego i na początku marca, zanim Bank Centralny wprowadził twarde ograniczenie wypłat gotówki w dolarach i euro (nie więcej niż 10 tys. dolarów i tylko na kontach otwartych do 9 marca).

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/21/krupneishie-gosbanki-ostanovili-valyutnie-perevodi-po-rossii-a21504

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #finanse #rosjawstajezkolan
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem

  źródło: pabieda.jpg

  •  

   @Aryo: dlaczego na jeden taki wpis jest dziesięć o treści "sankcje nie działają na rosję tylko na Europę, paliwo już 8 zł idioci!"

  •  

   Aleksiej Kudrin, szef Izby Obrachunkowej, ostrzegł, że może dojść do podwyżki podatków. Wyraził zaniepokojenie taką perspektywą, mówiąc, że niepewność co do stawek podatkowych "pogarsza warunki dla biznesu".

   @Aryo: Niech Morawiecki wytłumaczy gościowi, jak bardzo się myli.

  •  

   @Aryo.

   źródło: ei_1655837537327.png

  •  

   @Aryo: "mamy w dupie wasze sankcje" xD

  •  

   @Aryo: a..ale jak to przecież wartość rubla...

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Aryo:
   Ale herezje, przeciesz sankcje nie działajom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   albo to

   "Rozkaz z góry": Rosjanie mają być wyczyszczeni z waluty

   Dewaluacja rosyjskiego systemu bankowego wkroczyła w nową fazę. Jeden po drugim, duże banki wprowadzają prowizje od rachunków walutowych, żądając od ludzi dodatkowych opłat za posiadanie dolarów i euro oraz zachęcając klientów do pozbycia się oszczędności w walutach "nieprzyjaznych" krajów.

   Raiffeisenbank ogłosił we wtorek, że od 30 czerwca wprowadzi opłatę w wysokości 0,2% od rachunków o wartości powyżej 5 000 euro. Posiadacze dolarów, euro, funtów brytyjskich, franków szwajcarskich i jenów japońskich będą musieli dodatkowo zapłacić w banku.

   Dwa dni później klientów zszokował Tinkoff Bank. Od 23 czerwca bank będzie wypłacał 1% miesięcznie z rachunków kartowych w dolarach amerykańskich, euro, funtach szterlingach i frankach szwajcarskich oraz zamykał rachunki oszczędnościowe w walutach amerykańskich i europejskich. Środek ten jest spowodowany niewiarygodnością partnerów walutowych z Rosji i ma na celu zmniejszenie pozycji walutowej banku, powiedział Tinkoff, dodając, że podobne środki wkrótce obejmą również rachunki maklerskie.

   Rosbank planuje do końca czerwca wprowadzić prowizję za obsługę rachunków walutowych w dolarach i euro - poinformowały "The Bell" służby prasowe instytucji kredytowej. Wysokość prowizji jest omawiana w wysokości 0,5% miesięcznie od kwoty przekraczającej limit (limit dla klientów z segmentu masowego wynosi 3 000, dla klientów premium - 25 000).

   Przynajmniej pięć z 20 największych banków wprowadziło prowizje od rachunków walutowych - wynika z danych Frank RG. Klienci Uralsibu, Citibanku, RNKB i Avangard Banku będą musieli zapłacić dodatkowo. Broker Aton ostrzegł klientów, że dalsze sankcje mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamrożenia dolarów i euro oraz zalecił "korzystanie z walut krajów zaprzyjaźnionych, takich jak juan".

   Biorąc pod uwagę, jak gwałtownie banki podjęły i wprowadziły ograniczenia, "najwyraźniej był dekret z góry", mówi profesor Evgeny Kogan z Wyższej Szkoły Ekonomicznej: "Wszyscy bardzo obawiają się dalszych sankcji i blokady depozytów walutowych.

   W rzeczywistości ludzie są zmuszani do przejścia na ruble lub gotówkę - mówi Maksym Osadczy, kierownik działu analitycznego BKF: "Ale kupno waluty obcej po obecnym, powiedzmy, niezbyt uczciwym kursie jest możliwe tylko przy znacznej dopłacie do kursu wymiany.

   Dla banków jest to po prostu elementarna próba uniknięcia straty pieniędzy, ponieważ praktycznie nie ma gdzie inwestować waluty klientów, powiedział Kogan: "Nie jest racjonalne przewalutowanie wszystkiego na ruble, ponieważ istnieje ryzyko, że rubel spadnie. Kredyty walutowe nie są dostępne w ramach obecnej dedolaryzacji. Kiedyś banki mogły lokować walutę obcą w zagraniczne papiery wartościowe i uzyskiwać z tego tytułu dochody. Ale dziś nie jest to możliwe.

   Okazuje się, że utrzymywanie rezerw na depozyty walutowe jest nieopłacalne dla banków - podsumowuje - dlatego wprowadza się ujemne stopy procentowe, aby pokryć te koszty.

   Przed wybuchem wojny Rosjanie trzymali w bankach około 90 miliardów dolarów, jednak w lutym i marcu w ciągu kilku tygodni wycofali ze swoich kont i depozytów ponad 18 miliardów dolarów - rekordową kwotę w ciągu 14 lat, kiedy to Bank Centralny prowadził statystyki. Odpływ zatrzymał dopiero zakaz wypłacania z kont więcej niż 10 tys. dolarów, po wprowadzeniu którego Bank Centralny sklasyfikował dane statystyczne. Nikt tak naprawdę nie wie na pewno, ile waluty obcej obywatele trzymają obecnie w bankach.

   Banki nie mogą zarabiać na walutach, nie mogą też ich zabezpieczać, więc ktoś musiał rozpocząć ten proces - Jurij Gribanow, dyrektor generalny Frank RG, wyjaśnia wprowadzenie prowizji. "Możliwe, że inne banki zaczną pobierać od klientów detalicznych opłaty za posiadanie waluty lub oferować im możliwość przewalutowania oszczędności w dolarach i euro na inne waluty 'przyjaznych' krajów" - mówi.

   Kogan zgadza się: "Moda na opłaty walutowe z nieprzyjaznych krajów będzie się utrzymywać. Trwa dewaluacja rosyjskiego rynku finansowego, a ludziom pozostaje niemal ostatnia możliwość - "bufor" walutowy. Ale co zrobić z tą walutą - zastanawia się Osadczyj: "Sól, ogórki, trzymanie pod poduszką? To nie jest jasne".

   https://www.moscowtimes.eu/2022/06/09/oon-razminirovanie-portov-ukraini-zaimet-mesyatsi-a21162

  •  

   Najwięksi detaliści wezwali do wprowadzenia kart spożywczych w Rosji

   @Aryo: żarcie na kartki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Żegnaj, Huawei! Największy chiński producent smartfonów zamyka sklepy w Rosji

   Nadzieje władz rosyjskich na pomoc Chin w przezwyciężeniu zachodnich sankcji wciąż się rozwiewają.

   Największy chiński producent smartfonów, Huawei, zamyka swoje oficjalne punkty sprzedaży w Rosji, podała agencja RIA Novosti, powołując się na źródło bliskie firmie.

   Spośród 19 sklepów firmy Huawei, która rywalizuje z Samsungiem o status głównej fabryki smartfonów na świecie, cztery już zakończyły działalność, a pozostałe zostaną zamknięte w najbliższych miesiącach - podało źródło agencji.

   Pod koniec marca Huawei wstrzymał nowe kontrakty na dostawy sprzętu sieciowego i gadżetów do Rosji, a w kwietniu wysłał pracowników lokalnego biura na urlop. Firma, na którą przypada 30-40 procent wszystkich stacji bazowych działających w Rosji, "niemal jako pierwsza wstrzymała zamówienia po wprowadzeniu sankcji" - powiedziało Forbesowi bliskie źródło.

   Inni chińscy producenci, którzy mieli zastąpić importowaną elektronikę, znaleźli się na marginesie. Nie ukrywając tego, w przeciwieństwie do firm zachodnich, "po cichu" wycofują się z działalności na rynku rosyjskim. Lenovo Group i Xiaomi są jednymi z takich "szarych odmawiających" - poinformowały źródła w The Wall Street Journal.

   Po wybuchu wojny chińscy giganci technologiczni gwałtownie ograniczyli dostawy do Rosji: w marcu w porównaniu z lutym import laptopów spadł o 40%, smartfonów o 66%, a sprzętu telekomunikacyjnego o 98%.

   W kwietniu spadek ten jeszcze się pogłębił: do Rosji sprowadzono 830 tys. smartfonów (wobec 2 mln rok wcześniej) i tylko 43 tys. laptopów (wobec 350 tys.). Łączna wartość chińskiego eksportu wyniosła zaledwie 3,7 mld USD, w porównaniu z 7,4 mld USD w styczniu i 8,2 mld USD w grudniu.

   Chiny nie chcą naruszyć restrykcji USA i UE, aby wesprzeć prezydenta Władimira Putina, który znalazł się w tragicznej izolacji międzynarodowej - wyjaśnili urzędnicy w Pekinie i Waszyngtonie w wywiadzie dla Washington Post.

   Według dziennika WaPo, w ostatnich tygodniach Moskwa kilkakrotnie zwracała się do Chin o pomoc i wypełnienie pewnego rodzaju zobowiązań handlowych, które Chińczycy rzekomo podjęli przed wojną. Jednak negocjacje idą "opornie", jak twierdzą źródła WaPo, a towarzyszy im rosnąca irytacja w Pekinie i frustracja na Kremlu.

   WSJ pisze, że Chińczycy są pod presją amerykańskich dostawców półprzewodników, którym sankcje zabraniają sprzedaży do Rosji. Chińczycy nie mogą odmówić, a ich zachowanie jest "zrozumiałe", mówi Steve Brazier, dyrektor firmy Canalys: utrata układów scalonych z USA "byłaby dla nich katastrofą".

   https://www.moscowtimes9[kropka]ru/2022/06/08/turtsiya-podderzhala-trebovanie-rossii-smyagchit-sanktsii-v-obmen-na-zerno-a21117

   źródło: static.moscowtimes.ru

  •  

   @Aryo: Od początku mówiłem, że to co robią z rublem więcej im szkody przyniesie niż pożytku ze względu na strukturę eksportu i ograniczone możliwości importowe. Jeszcze ten genialny pomysł sprzedawania gazu po rynkowej cenie w euro a później kupowanie rubli to jest majstersztyk strzelania sobie w stopę, wszystko żeby tylko propagandowo ładnie wyglądało. To samo ograniczenia na pseudogiełdzie (obecnie giełdą tego nie można nazwać), cóż z tego, że wykres ładnie wygląda jak praktycznie nie możesz sprzedawać, przepływ i wolumen transakcji beznadziejny a finansowanie musi pochodzić z rezerw albo bezpośrednio z budżetu państwa. Jakby po miesiącu początkowych interwencji przestali ingerować i zdjęli restrykcje to by się rynek naturalnie uregulował, byłyby spadki ale byłby też przepływ i by byli w dużo lepszej sytuacji. Teraz pewnie będą robić jakieś akrobacje ze stopami i podatkami, jak w takiej sytuacji zaczną drukować to można śmiało powiedzieć, że nie wiedzą co robić.

  •  

   W kwietniu spadek ten jeszcze się pogłębił: do Rosji sprowadzono 830 tys. smartfonów (wobec 2 mln rok wcześniej) i tylko 43 tys. laptopów (wobec 350 tys.). Łączna wartość chińskiego eksportu wyniosła zaledwie 3,7 mld USD, w porównaniu z 7,4 mld USD w styczniu i 8,2 mld USD w grudniu.

   @Aryo: A bedzie jeszcze lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Calhil: Ja szczerze nie wiem w co grają Chińczycy. Po części wygląda jakby spekulowali rublem na złość Rosji. To samo idzie kwestia kupowania majątku wycofujących się zachodnich firm i zamykania zakładów by dopiero w przyszłości oferować produkty produkowane w Chinach. Praktycznie brak pomocy w finansowaniu czegokolwiek. Jeszcze te informacje, że wcale luki po Europie nie chcą/nie mogą zapełniać. Oni serio chyba chcą ich podstawić pod ścianą i maksymalnie wydoić.

  •  

   @error101: Po co maja kupowac za 100 jak moga chwile poczekac i kupic za 10? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Aryo: Piszę o tym od samego początku. Niemcy nie są narwani jak my, są rozsądni, chłodni, kalkulują, kombinują, nie składają deklaracji pod wpływem emocji Ale są zajebiście zorganizowani i skuteczni. W dniu, w którym do nich dotrze, że z ruskimi nie ma co robić interesów, w dniu w którym zadecydują o rezygnacji z ruskiego gazu, będą mieli gotowy plan alternatywny i będą go realizować i go zrealizują. I w tym samym dniu ruscy będą mogli sobie swoje rury w gazem wsadzić w dupę bo nie zobaczą więcej za niego żadnego centa od Niemców.

  •  

   Niemcy nie są narwani jak my, są rozsądni, chłodni, kalkulują, kombinują, nie składają deklaracji pod wpływem emocji Ale są zajebiście zorganizowani i skuteczni.

   @asiajasiabasia: Bzdura - Niemcy są powolnym biurokratycznym molochem, w którym największe giganty przemysłu dzierżą bardzo dużo władzy. A słynny Realpolitik to tak naprawdę najczęściej to po prostu krótkowzroczne gonienie za jak najszybszym zyskiem. Cała ich długofalowa strategia energetyczna poszła w piach. I nie ma w tym nic dziwnego, bo była czystym przykładem przywar, które wyżej wymieniłem.

   A deklaracji to składali już bardzo dużo.

  •  

   @Aryo: Aż się wierzyć nie chce ile idiotycznych decyzji można podjąć w tak krótkim okresie. To jest skutek skupienia prawie całej władzy w rękach kilku ludzi. Kraj przeżarty korupcją i układami. Jak dobrze żyć po zachodniej stronie żelaznej kurtyny.

   źródło: 73362188.jpg

  •  

   Chińskie samochody nie trafią do Rosji
   Import spada już drugi miesiąc


   Import samochodów osobowych i komponentów z Chin do Rosji nie wzrasta, pomimo wyczerpania zapasów samochodów w Europie i zawieszenia produkcji w firmie AvtoVAZ. Wynika to zarówno ze słabego popytu na rosyjskim rynku samochodowym, który nadal spada, jak i z trudności logistycznych. Analitycy uważają, że producenci samochodów z Chin nie zwiększą gwałtownie dostaw do Rosji ze względu na ogólny niedobór samochodów na świecie, a także niepewność co do przyszłej polityki władz rosyjskich w branży motoryzacyjnej.

   Import samochodów osobowych z Chin do Rosji maleje od kwietnia i w maju wyniósł prawie 32 mln USD, w porównaniu z 84,6 mln USD miesiąc wcześniej i 190,7 mln USD w marcu - wynika z danych chińskich służb celnych. Dane obejmują wszystkie samochody osobowe, bez względu na typ silnika i pojemność skokową.

   W tym przypadku, w marcu najbardziej zmniejszył się import komponentów i części zamiennych do wszystkich typów pojazdów w Federacji Rosyjskiej: sprowadzono 76,3 mln USD komponentów, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 117,1 mln USD. Do maja wielkość importu wyniosła 81,3 mln USD, czyli nadal była niższa od wielkości z początku roku. Oprócz producentów lokalnych, rosyjscy producenci samochodów tradycyjnie importują części i podzespoły z Chin. Na przykład AvtoVAZ, wymieniając dostawców po wycofaniu się Renault, częściowo ukierunkował się na firmy chińskie, a KamAZ ma partnera w chińskim JAC. GAZ i UAZ są częściowo zaopatrywane w podzespoły z Chin.

   Firmy Chery, Changan i inne importują z Chin gotowe samochody do Federacji Rosyjskiej. Geely montuje samochody na Białorusi, a Haval w obwodzie tulskim. Haval ostatnio zaktualizował GTC dla modelu Dargo, włączając w to plac budowy Wielkiego Muru w Baoding, w Chinach.

   https://www.kommersant[kropka]ru/doc/5422528?from=main

  •  

   Ja szczerze nie wiem w co grają Chińczycy.

   @error101: Pokazują ruskim ich miejsce w szeregu. Tak żeby nie fikali w przyszłości.

  •  
   Frasad

   +5

   @zero_dwa Coś tam wcześniej pierdziałeś o najsilniejszym kursie rubla od wojny. XD

  •  

   Rysunek sytuacyjny gospodarki rosji

   źródło: us.123rf.com

  •  

   @zobq: Największa gospodarka w Europie, czwarta na świecie. Zbudowana na krótkowzrocznej pogoni za zyskiem. Acha. Nie są nieomylni bo mylili się co do ruskich, ale pieniądze wiedzą jak robić i wycisną je nawet z kamienia. Ludzie śmieją się z poznaniaków, że oszczędni i nic się nie może zmarnować, ale to nic w porównaniu do Niemców. Przypominam, że to ludzie, którzy wpadli na pomysł zużywania nawet ludzkich włosów i tłuszczu.

  •  

   @Aryo: ja uważałem, że trzeba im było płacić w rublach, tylko później wyjebiać kursy 1 rubel warty 0 groszy, w sumie tak jest, niech se zjedzą te ruble, nie dość że prowadzą nieuczciwą wojnę, bo byłem na wojnie, jako powiedzmy pracownik firmy ochrony, kopanie studni, pomaganie cywilom, nie oni kurna tortury i morderstwa, nawet zwierząt domowych, szkoda na nich strzępić ryja, niech giną razem

  •  

   @mpfk: bo jednak większość ludzi to idioci wiec nic w tym dziwnego.

   +: mpfk
  •  

   Przecież to wygląda jakby zachód celowo od 30 lat uzależniał Rosję od technologii, nie ma szans żeby ktoś przez 30 lat tak bezmyślnie kierował krajem. Tak jakby to była misternie zaplanowana akcja permanentnego uwalenia ruskich.

   Coś pięknego, jak wielki finał w symfonii jakiegoś wiedeńskiego klasyka.

  •  

   @Aryo: ale jak to,przecież sankcje nie działają,a gospodarka wielkiej rassiji ma się świetnie,zobaczcie na kurs rubla #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: ranunculus, Frasad +6 innych
  •  

   @Aryo: czyli normalnie bez sankcji spadek wartości rubla działałby na szkodę, natomiast w tym przypadku kiedy wszystko jest przliczane na ruble z eksportu to na szkodę za mocny rubel? Bo nagle ze 100 $ sprzedaży mają 5000 rubli, a nie 7000? Dobrze kminie?

  •  

   @drheist: nie jestem ekspertem i odnoszę się jedynie do wypowiedzi rosyjskich ekonomistów cytowanych przez Moscow Times, więc chyba tak

   +: emesc
  •  

   nie ma szans żeby ktoś przez 30 lat tak bezmyślnie kierował krajem

   @dzikidik: dopóki im się nie zachciało wskrzeszać imperium, to nawet działało. Hajs za nic leciał (sprzedaż surowców i zero wysiłku) do grupki trzymającej władzę, coś tam skapło odrobinę nawet dla ludu trzymanego za mordę i biznes się kręcił.

  •  

   @dzikidik: za Jelcyna zachodnie firmy budowały się po taniości bo niczego nie było,a za Wladimira Władimirowicza zaczeli nawet kręcić się blisko władzy. I tak to przez 30 lat funkcjonowało. Wladza dostawała łapówki,a firmy tani grunt i siłę roboczą

  •  

   @drheist: Jak Rosja eksportuje ropę to dostaje dewizy i wartość ruble rośnie. Jak sprowadza komponenty z zachodu to pozbywa się dewiz i rubel spada (super uproszczona wersja ekonomii).
   Dochody z eksportu spadły im prawie o połowę, więc rubel powinien spaść. Ale ponieważ wycofały się zachodnie firmy produkujące w Rosji, to zupełnie zanikł import komponentów i ostatecznie rubel poszedł w górę.
   Rosjanie mogą być dumni, że rubel strong +25%. Tyle, że samochody zdrożały (dane zmyślone) np. o 85% a żywność o 50%. Normalnie jak rubel strong to by wyrównali braki importem, rubel by spadł, ale ceny też. A tu sankcje i zonk.

  •  

   Największa gospodarka w Europie, czwarta na świecie. Zbudowana na krótkowzrocznej pogoni za zyskiem.

   @asiajasiabasia: No i pomimo tej wspaniałej (nie przeczę) gospodarki, na arenie międzynarodowej znaczą zaskakująco mało. A próbowali dostać się do pierwszej ligi kilkukrotnie i za każdym razem kończyło się tak samo. Pomimo wspaniałej ekonomii, bogactwa, sukcesów w dziedzinie nauki - na arenie międzynarodowej nie są podmiotem. Nigdy cię to nie zdziwiło?

  •  

   @mpfk: Ruskie onuce działają :)

   +: mpfk
  •  

   @Aryo: komentarz, bo chce tu wrocic. dobra robota, dziekuje

   +: biauy03
  •  

   Przy mocnej walucie krajowej opłaca się import, a nie opłaca eksport. Czyli jak jest mocna powiedzmy zlotówka, dolar po 2 zł, to możesz sobie kupić coś co kosztuje 100 USD za 200 zł. Ale jak zarabiasz (powiedzmy pracujesz dla firmy w USA) w dolarach, to dostajesz wyplatę powiedzmy 1000 USD to możesz za nią kupić tylko 2000 zł.

   I teraz żeby wiedzieć co się opłaca, musisz wiedzieć, w jakiej walucie zarabiasz a w jakiej wydajesz. Jak zarabiasz zdalnie w amerykańskiej firmie dolary,.a wydajesz złotówki to lepszy dla ciebie silny dolar a słabsza złotówka. Jak zarabiasz w złotówkach u polskiego pracodawcy, a dużą część wypłaty wydajesz na importowane rzeczy za dolary, to lepsza dla ciebie silna złotówka a słaby dolar.

   Ruskie wpływy do budżetu to waluty za paliwa kopalne, a wydają ruble u siebie na swoje wydatki wewnętrzne - pensje wojska i administracji, inwestycje, emerytury i tak dalej. Więc mocny rubel w takim układzie dla ich budżetu nie jest na rękę.

   Gdyby budżet miał wpływy głównie w rublach, czyli na przykład wpływy byłyby głównie z podatków wewnątrz kraju (rozwinięta własną gospodarka), a wydatki były w dużej mierze na importowane rzeczy, to lepszy mocny rubel.

   Przynajmniej ja tak to rozumiem.

   @drheist:

  •  

   Od kwietnia podwoiła się ilość zajętego mienia prywatnego, w tym nieruchomości, jachtów, helikopterów i dzieł sztuki. Był to wynik działań Niemiec, gdzie w ostatnich tygodniach odkryto wiele nieruchomości należących do rosyjskich oligarchów - powiedział Wiegand.

   @Aryo: xDDDDDDDDDDDDD
   pewnie przeczesywali cały kraj w poszukiwaniu tych nieruchomosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: i.ytimg.com

  •  

   @drheist: Dokładnie tak jest. Jak sprzedają gaz po cenie rynkowej załóżmy 100 EUR, Niemcy im płacą 100 EUR na konto w Gazprombanku a ten bank skupuje ruble po wysokim kursie czyli dostają obecnie 5400 rubli plus dodatkowo inflacja 17,5% powoduje, że te 5400 rubli jest warte 4455 na rynku wewnętrznym. Przed operacją specjalną dostawaliby 100 EUR i za te 100 EUR mogli kupić dowolne produkty teraz skupują ruble by mieć na użytek wewnętrzny (brakuje im bo spadła konsumpcja, VAT) a import im zamarł. Nie mają ani na tyle rubli na rynek wewnętrzny by ogarnąć budżet i wydatki ani potrzebnych towarów by zaspokoić popyt. Mają natomiast bardzo ładne wykresy i cyferki na walucie i giełdzie.

   +: ranunculus, Frasad +21 innych
  •  

   @zobq: Założyli i przewodzą w UE, sojusz najbardziej rozwiniętych i bogatych państw na świecie, to według ciebie mało?

  •  

   @asiajasiabasia: zarzuty, że UE jest zbyt mało liczącym się organizmem na arenie międzynarodowej pojawiają się od dawna. A obecny kryzys wszystkie problemy jeszcze wyraźniej pokazał. A Niemcy jak na siłę rządzącą UE są nadzwyczaj pasywni w obecnej sytuacji.

  •  

   @Aryo: czekam aż przyjdzie noiceno i wytłumaczy nam jak to miejsce Europy w handlu z Rosją zajmują Chiny i dzięki nim rosyjska gospodarka ma się coraz lepiej( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: ToNieOn
  •  

   @asiajasiabasia: Wygoogluj sobie unie węgla i stali. Nie została ona stworzona przez niemcy a francje próbującą powstrzymać niemcy przed wywoływaniem kolejnych wojen. UE jest tylko przedłużeniem tej organizacji.

  •  

   @zobq: Czy to, że nie biorą się za mieszanie na świecie, to oznaka braku znaczenia na świecie? Czy może praktycznie jak zwykle, ogarniają - może skromnie ale za to trwale i skutecznie - najbliższe sąsiedztwo?

   Tak a propos realpolitik i rzekomej krótkowzroczności, to oni o tej zjednoczonej Europie marzą już co najmniej od 1000 lat, od Ottona III. Nie udało się militarnie, to w końcu udało się to ekonomicznie.

  •  

   @zobq: Owszem, jak najbardziej zgadzam się, że są w obecnej sytuacji zbyt pasywni. Nic innego nie twierdziłam. Ja twierdzę, że jak w pewnym momencie postanowią przestać być pasywni - to ci, którzy są po przeciwnej stronie, będą mieli przewalone.

   A wygląda na to, że powoli zaczyna już im ciśnienie skakać.

   +: trollik
  •  

   Czy to, że nie biorą się za mieszanie na świecie, to oznaka braku znaczenia na świecie?
   @asiajasiabasia: Brak siły sprawczej i bycie pasywny obserwatorem światowej polityki jest oznaką braku znaczenia na świecie.
   UE była rozgrywana przez Turcję w czasie kryzysu migracyjnego, była rozgrywana przez Rosję jeśli o chodzi o politykę energetyczną (z dużym udziałem tak wychwalanych przez ciebie Niemiec), była też zbyt słaba żeby zrobić cokolwiek znaczącego gdy Trump wyrzucił porozumienie z Iranem do śmietnika (pomimo wielu deklaracji)

   Ja twierdzę, że jak w pewnym momencie postanowią przestać być pasywni - to ci, którzy są po przeciwnej stronie, będą mieli przewalone
   Takie gadanie, z którego nic nie wynika. Skoro są pasywni, to znaczy, że inni decydują za nich.

  •  

   @zobq: zgodnie z twoim rozumowaniem, ważniejsza na arenie międzynarodowej jest Rosja bo dużo gada i ciągle wszczyna jakieś wojny.

   Niemcy to czwarta gospodarka swiata, przemysł, technologia. To, że trzymają się z boku niekoniecznie jest oznaką ich słabości. Ostatnim razem, jak się wkurwili za traktat wersalski, to podbili całą Europę i pół świata musiało się sprzymierzyć, żeby ich uspokoić. Jak się ruskim uda ich wkurwić to się mogą pożegnać ze sprzedażą czegokolwiek rurociągami do Europy.

  •  

   @Aryo: dodałbyś jakąś swoją opinię, komentarz przewidywanie co do biężacej i przyszłej sytuacji o tym co napisałeś?

  •  

   Bardzo dobry materiał, łap plusa!

   +: dkshan
  •  

   @Aryo: niech giną ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Ja szczerze nie wiem w co grają Chińczycy

   @error101: chinczykom sie spodobal chyba ten dowcip o zamieszkach na granicy polako-chinskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Inflacja cen (rosnące ceny przy jednoczesnym umacnaniu się rubla. Cóż za ciekawe zjawisko prawda? przyp. @Aryo)

   @Aryo: Niezbyt, kursy walutowe i inflacja mogą być zupełnie nie powiązane że sobą. Tak samo Japonia przy rekordowo słabym jenie(nawet względem złotówki) ma inflacja w okolicach 3%.

  •  

   IKEA podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu się z Rosji
   Firma zwolni pracowników i sprzeda wszystkie swoje produkty oraz fabryki w Rosji.


   @Aryo: Skończą się szklaneczki do wytrąbienia półbasy na trzech ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @Aryo: człowiek tak czyta to wszystko i uświadamia sobie, że u nas też chujowo, ale tam to już jakieś cccombo, jakiego świat nie widział chyba od pokoleń w tym rejonie świata. Trochę mi szkoda tam zwykłych ludzi, którzy nie kupują gówna z rt, ale z drugiej strony...tam jeszcze tacy są? Przecież denazyfikacja wciąż ma duże poparcie, mimo tego, że świat już wie o bestialstwie i syfie, jaki robi gówno zwane Rosjanami.

   Także sumarycznie chyba Chuj nawet z tymi przeciętnymi ruskimi. Bo władza jako taka i "elyty" to im szybciej zdechną, tym lepiej dla świata. Nikt rozsądny po takiej śmieciowej polityce i ciągłym pierdoleniu, jak to cały świat sie sprzysiągł przeciw biednej mateczce RASSIJI, płakać nie będzie.

   +: blins
  •  

   @Aryo: Co spowodowało taki wzrost wartości rubla? Czy to wynik zbyt silnego działania rządu? czyli przedobrzyli z podnoszeniem jego wartości? Bo wygląda na to, że później starali się obniżyć jego wartość i nie wychodziło. Dziwne to.

   +: blins
  •  

   @nightrain: różnica w podejściu do wojny Niemców i Polaków nie wynika z tego, że jeden ma plan a drugi jest narwany. Roznica wynika z rozbieżności interesów. Niemcy dzięki tanim surowcom i mocnej gospodarce budują swoją strefę wpływów na wschodzie i poludniu. Polacy natomiast są wciśnięci między Rosje a Niemcy mają małe pole do popisu. Upadek jednego z silniejszych sąsiadów jest dla nas ogromną szansą na rozwój. Będziemy mogli wejść w miejsce ruskich do współpracy z Ukrainą, Mołdawią a może nawet Białorusią (w przyszłości) w wielu aspektach. Nie jest to oczywiście nic pewnego ale szanse jakieś są.

  •  

   To, że trzymają się z boku niekoniecznie jest oznaką ich słabości.

   @asiajasiabasia: Bycie pasywnych uczestnikiem światowej polityki jest oznaką słabości.

   Ostatnim razem, jak się wkurwili za traktat wersalski, to podbili całą Europę i pół świata musiało się sprzymierzyć, żeby ich uspokoić
   Akurat IIWŚ jest świetnym przykładem taktycznego geniuszu i jednocześnie strategicznej słabości Niemiec.

  •  

   @Brazylia: teraz pomysl, ze masz regiony w Moldawii, Kazachstanie i innych dawnych krajach ZSSR, gdzie ludzie autentycznie chca zyc w Rosji...

  •  

   @asiajasiabasia: @zobq: Tak po prawdzie to obydwaj macie sporo racji.
   Ale jesli do Niemcow juz dotrze ze nie mozna budowac i opierac swoich dlugofalowych planow na Rosji to wtedy ta machina ruszy w druga strone. I moze byc naprawde ciekawie. Zwlaszcza ze sa pod sporym naciskiem USA wciaz.
   Na przykladzie znanych mi firm: gdy tylko podpisali lukratywne kontrakty z USA plus zaciesniono sankcje na Iran to Niemcy sobie to szybko przekalkulowali.

  •  

   Mam nadzieję że po wojnie, firmy zachodnie dwa razy się zastanowią zanim zainwestują w rosji, jest to ogromna szansa dla naszego regionu, u nas fabryki, huby przeładunkowe, do rosji tylko eksport, zero fabryk, transferu technologii, współpracy.
   Polska może stać się potęgą we wschodniej europie.

   pokaż spoiler A nie, czekaj, przecież nasi politycy wszystko to spierd#lą.

  •  

   @Aryo nie można być normalnym nie można żyć w zgodzie i pokoju i się bogacić nie trzeba napaść obcy kraj
   Kacapy pfu

  •  

   @zobq: Niemcy są powolnym biurokratycznym molochem - sporo prawdy w tym. Niemcy prowadzą krótkowzroczną politykę nastawioną na szybki zysk - gówno prawda.

   Popełnili strategiczny błąd uzależniając się od rosyjskich surowców - ale cała ich polityka i gospodarka jest nastawiona na długofalowy sukces. Oczywiście że dogadali by się z Rosją gdyby była taka możliwość, ale biorą też pod uwagę konsekwencje ze strony sojuszników (USA, Polska, GB). Dla nich to zawsze była kalkulacja zysków i strat. Aktualny kurs wygląda tak że skupiają wszystkie środki na budowanie alternatywy dla rosyjkich surowców - konsekwencji tego chyba nie trzeba tłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   żarcie na kartki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @matkaPewnegoMirka: wręcz przeciwnie, kartki na żarcie.