Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki potrzebuję trochę porady.
Będę reorganizował sieć w domu. Aktualnie mam Funboxa 3.0. Wprowadzam natomiast trochę elektroniki do domu, bo jakiś czas temu zacząłem się bawić w smart home - raczej takie moje customwe zabawki niż gotowce.

W każdym razie - Funboxa mam zamiar zastąpić Mikrotikiem hap ac3 - jako, że chce mieć skonfigurowany VPN i po prostu trochę bardziej zaawansowany sprzęt. Kwestia podłączenia Mikrotika gdy nie mam zewnętrznego ONT to osoba sprawa - powiedzmy, że mam na to jakieś rozwiązanie więc tego nie chce póki co poruszać.

Zastanawia mnie natomiast jak sobie rozwiązać kwestię wifi. Część moich urządzeń będzie podłączona właśnie po wifi, będzie to na początek ze dwa RPI, 2 ESP, 3 kamery i jeszcze coś zapewne dojdzie. Czy powinienem po prostu zrobić
- jedna sieć wifi, która będzie działać zarówno na 5GHz jak i 2,4GHz
- czy może lepiej zrobić sobie dwie konfiguracje - sieć domową (dla smartfonów, komputerów itp) działającą na 5GHz i sieć "Iot" na 2.4Ghz dla moich urządzeń?

W drugim przypadku chciałbym mieć możliwość dostępu z sieci domowej do sieci Iot.
Dodatkowo chciałbym też rozszerzyć maksymalnie pokrycie siecią (jedną i drugą) obszard mojej posesji.
Czy mógłby mi ktoś coś zasugerować? Przyznam szczerze, że sieci to nie mój konik bo póki co nie musiałem za bardzo przy nich pracować więc chętnie zdam się na opinię kogoś bardziej doświadczonego.

#siecikomputerowe #sieci #smarthome
  • 5
@pepepanpatryk: Daj znać jak rozwiążesz problem. Stoję przed podobnym dylematem, przed mikrotikiem na razie broni mnie tylko lęk przy jego konfiguracji. Mnogość opcji to i zaleta i wada. Sam tego na szybko nie ogarnę a też nie chcę być zależnym od kogoś :/

To samo z siecią tylko dla Iot. Na pewno chce drugą sieć (kamery, czujniki, może pralka i lodówka, system podlewania na balkonie), tylko z konfiguracją może być trudniej.
@clas: tak sobie tylko teoretyzuje tylko ale w tym mikro tiku jest Bridge mode który teoretycznie umożliwia zrobienie mostu między sieciami wifi, natomiast możliwe że w tym samym czasie nie będzie mógł rozgłaszać siebie jako Access Point ale to zależy od sprzętu a tak dokładnie pod tym kątem się nie zagłębiałem w ten konkretnie router bo w ostateczności zapewne da się połączyć dwa routery kablem, każdy osobny dhcp serwer i zrobić
Czy powinienem po prostu zrobić

- jedna sieć wifi, która będzie działać zarówno na 5GHz jak i 2,4GHz


Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie. Ja lubię wyłączać sieć 2.4 wszędzie tam gdzie to możliwe, a tam gdzie to niemożliwe to jednak ustawiam inny SSID dla sieci 2.4. Komórki/tablety/laptopy często nie ogarniają tematu i olewają sieć 5 z dobrym sygnałem bo widzą 2.4 z odrobinę lepszym sygnałem. inb4 band steering -
@Michuy: przy mikrotiku jednak bym został - głównie dlatego że chętnie się wgryzę w te konfigurację jak i same sieci jako że zawsze chciałem się trochę w to pobawić no i pamiętam że na studiach lata temu bardzo sieci lubiłem i nawet mikrotika konfigurowałem wtedy. Okej czyli koncepcja osobnego vlana ma sens, w takim razie poszukam jak to teraz ogarnąć.