Wpis z mikrobloga

Księgowa składała za mnie PIT-36 za 2021 rok (JDG). Powiedziała, że wszystko spoko i jeszcze jakiś zwrot dostanę. Coś mnie pokusiło i niedawno przejrzałem szczegóły tego PIT i mam wrażenie, że nie tylko nie dostanę zwrotu ale chyba mam kilka tysięcy do dopłaty + odsetki ale od złożenia PITu rocznego nikt się ze mną nie kontaktował.

Czym są na chłopski rozum:
- podatek należny (pole 296)
- suma należnych zaliczek za rok podatkowy (pole 297)
- różnica między podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek za rok podatkowy (298)
- różnica między sumą należnych zaliczek za rok podatkowy a podatkiem należnym (299)

Czy pole 299 to jest kwota do zapłaty czy kwota którą mi US powinien zwrócić?

Zaliczki, które płaciłem na bieżąco są niewiele wyższe od podatku należnego. 298 wychodzi mi 0, a 299 wychodzi mi właśnie kilka tysięcy i nie wydaje mi się żeby chodziło o zwrot. Z drugiej strony jest to za duża kwota żeby to było do dopłaty (°°

#ksiegowosc #dzialalnoscgospodarcza
  • 6
@ekonobrocka: faktycznie jest niżej. Z PITu wychodzi mi niedopłata, trochę mniejsza niż to co w polu 299 ale nadal kilka tysięcy. Ale zauważyłem, że to przez to, że zaliczka PIT za grudzień nie została wliczona do sumy zaliczek zapłaconych, pewnie przez to że zapłaciłem z opóźnieniem. Czyli w rzeczywistości mam nawet nadpłatę, bo za grudzień wysłałem większą zaliczkę niż PIT pokazuje mi niedopłaty.

US to ogarnie czy do nich dzwonić/pisać powiedzieć