Wpis z mikrobloga

Rozważania z dupy ale tak się dzisiaj zastanawiałem.

Gdyby zrobić układ w którym pompa ciepła wytwarza różnice temperatur, ktore z kolei zasila silnik stirlinga, który obraca prądnicą która generuje prąd dla pompy.

Jeśli pompa ciepła ma sprawność 300% to gdyby układ silnik i prądnica miałyby sprawność 34% to by to dzialalo i produkowało troszkę prądu :)

Niestety chyba nie da się osiągnąć takich sprawności dla tych urządzeń...

#fizyka #przemysleniazdupy #nauka #elektryka #pompaciepla #perpetummobile
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xtedek: Czyli tylko zamienia jeden rodzaj energii na inny. Gdyby miała sprawność rzędu 300% to raz puszczona w ruch działałaby non stop bez potrzeby dostarczania energii z zewnątrz, i jeszcze na dodatek można by było część energii z niej pobierać do zasilania innych urządzeń.
To właśnie chcesz zrobić łącząc pompę ciepła, silnik Stirlinga i prądnice.
Nie ma szans by to się spielo energetycznie.
@xtedek: A moim zdaniem to mogłoby się udać. Tak na prawdę to niedużo się to różni od zwykłej geotermii, musisz tylko znaleźć odpowiednie duże rezerwuary na zimno i ciepło.
Edit: Jeżeli będziesz używał tego samego powietrza do grzania pompy i chłodzenia silnika to się wtedy energetycznie nie zepnie.
@Menorzinho W końcu ktoś mnie zrozumial, dokładnie taka geotermia tylko że powietrzo-termia :) co do używania tego samego powietrza to tutaj się nie zastanawiałem. Ale w sumie to silnik stirlinga oddaje ciepło a pompa ciepła zabiera ciepło z powietrza nawet wymuszając wentylatorem przepływ
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xtedek: Sprawność to stosunek ilości energii wychodzącej z procesu do ilości energii wchodzącej do procesu.

W takim razie twoja pompa działa następująco, pobiera z powietrza 100J i oddaje 300J. Energia nie zostaje zachowana a zatem możemy wnioskować, że nie możliwe jest stworzenie takiego silnika.
@Miesho Nie. Pompa pobiera 100J energii elektrycznej, pobiera 400J energii cieplnej z powietrza i oddaje tylko 300J. Ale to nadal jest trzy razy więcej niż wzięła prądu. Napisałem przykładowo, ale niektórzy chyba na prawdę nie rozumieją jak działa zwykła pompa ciepła, przecież to nie jest perpetuum mobile. A sprawność określa się jako "sprawność", bo płaci się tylko za prąd a nie za ciepło z powietrza
A sprawność określa się jako "sprawność", bo płaci się tylko za prąd a nie za ciepło z powietrza


@xtedek: Jasne ja rozumiem jak działa pompa ciepła. Nie mniej jednak użyłeś słowa sprawność w sposób nieprawidłowy więc nie widzę powodu oburzania się na ludzi jak to oni nie rozumieją twojego genialnego planu. Aby twoje użycie było prawidłowe układ na wejściu powinien otrzymać np. 100j a oddać 400j.

Dobra zatem przyjmując twoje parametry
Pobierz
źródło: comment_1656240075YgXQuObzANcMlqbZe6Y53Z.jpg
@Miesho: o panie jaki elaborat :) Ta czcionka trochę nieczytelna, ale właśnie o coś takiego mniej więcej mi chodziło.

Nie wiem czy użyłem słowa sprawność w sposób nieprawidłowy, z punktu samej fizyki to na pewno, ale już branżowo jak najbardziej się tego pospolicie tak używa, tak samo jak sprawność kotłów kondensacyjnych które mają ponad 100%
https://szpachelka.pl/sprawnosc-pompy-ciepla.html

Dlatego w pierwszym poście chodziło mi o to, że pompa ciepła oddaje 3x więcej energii
Nie wiem czy użyłem słowa sprawność w sposób nieprawidłowy, z punktu samej fizyki to na pewno


@xtedek: Tylko w takim kontekście to oceniłem.

Dlatego w pierwszym poście chodziło mi o to, że pompa ciepła oddaje 3x więcej energii niż pobiera prądu, a czysto teoretyczny układ silnik+prądnica ma sprawność > 33,3%


Z tego co obliczyłem nawet przy założeniu 40% sprawności układu silnik + prądnica oraz sprawności pompy którą liczymy względem energii za