Wpis z mikrobloga

Mam takie ciągi znaków. Pod nimi powinny kryć się hasła.
Pytanie czy one są zaszyfrowane czy może zahashowane? W jaki sposób dowiedzieć się co jest wykorzystane?

- $2y$10$H3WIcPBQzwI8IqKqhkUd.uVYH8V00bnn1e5YDfkK22uxi/r3Ahx9q
- $2y$10$GMxA6YVnR7C6wIpKrFxYauoqtIJeEXzIsBHke/C1HN2pdq/nyvR8i
- $2y$10$Hb.HN9VXqPDJ2w0gui2cPOvkrEEYvyqlh46RK/TPi8aDut5SCzSZm
#security #bezpieczenstwo #informatyka #sysadmin #niebezpiecznik
  • 23
$2y$10$H3WIcPBQzwI8IqKqhkUd.uVYH8V00bnn1e5YDfkK22uxi/r3Ahx9q - Possible algorithms: bcrypt $2*$, Blowfish (Unix)


@matwes: @Marlboras: wrzuciłem do ich hash_identifier i faktycznie pokazuje bcrypta albo Blowfisha.
Ciekawe. Muszę się rozczytać bo nie wiem czym jest sól itp.
salt to losowy string dodawany do stringa z hasłem przez zshashowaniem. Pozwala to na tworzenie unikalnych zhashowanych haseł, nawet jeżeli kilku userów wrzuci to samo hasło ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@roflije: i on tez ma roozna dlugosc zebyy wszystkie hashe byly pozniej tej samej dlugosci?
@rosso_corsa: Funkcje Hash maja 2 podstawowe wlasciwosci:
1) Z inputu o dowolnej dlugosci (oczywiscie zazwyczaj sa jakies gorne limity) wypluwaja hash o stalej dlugosci
2) Zmiana nawet jednego znaku z inputu skutkuje zazwyczaj calkowicie innym hashem, zupelnie niepodobny do tego bez zmiany

Co do dlugosci saltu, zazwyczaj jest stala, tylko ich wartosci sa "losowe". Przykladowo, jeden z najlepszych algorytmow do hashowania hasel, bcrypt, korzysta z 128bitowych saltow.

Na obrazku masz pokazane,
roflije - @rosso_corsa: Funkcje Hash maja 2 podstawowe wlasciwosci: 
1) Z inputu o d...

źródło: comment_1656151388O36AN1ovTtoWkRuViQaiVV.jpg

Pobierz
@Caishen: to tak nie działa. Hash to taka funkcja która przekształca hasło w skrót. Obczaj sobie to, fajne jest sha256algorithm.com

Upraszczając - to tak jakby z całej książki przygotować streszczenie, czytając książkę możesz przygotować streszczenie (i powiedzmy że jest zawsze takie samo ;)), ale ze streszczenia nawet jak napiszesz książkę to nigdy nie będzie taka sama.
@Oo-oO: dlatego potrzebuje chyba słownika? Jeśli hasło jest łatwe i było już scracowane to mogę porównać mój hash z tym co już jest znane. Jeśli się pokrywają to mam hasło. Dobrze rozumiem?
Upraszczając - to tak jakby z całej książki przygotować streszczenie, czytając książkę możesz przygotować streszczenie (i powiedzmy że jest zawsze takie samo ;)), ale ze streszczenia nawet jak napiszesz książkę to nigdy nie będzie taka sama.


@Oo-oO: "I bought this cake. How can I turn it back into eggs and flour and milk?"
@Caishen: prawie. Słowniki to zdaje się 40 GB tekstu (a może tyle spakowane? nie pamiętam). Dodatkowo to nie jest hash = funkcja-#!$%@?(haslo) tylko hash = funkcja-#!$%@?(sol+haslo) wiec musisz znalezc takie tablice ktore byly wygenerowane dla zmiennej soli...albo liczyc na kolizje hashy - czyli haslo orginalne to "sol+dupa1" natomiast dla "sol+xcvkjsef" wygenerowal sie identyczny hash.