Wpis z mikrobloga

@death070: Jak podaje "GW", jeszcze w połowie grudnia 2021 roku tona saletry amonowej – podstawowego nawozu sztucznego - kosztowała około 2700 zł. Teraz jej cena wynosi 4250 zł za tonę. Tymczasem rok temu, w styczniu 2021 roku, tona tego nawozu kosztowała jedynie 1 000 zł. Słowem: jej cena wzrosła aż o 400 proc.4 Jan 2022
@death070: koszty produkcji wzrosly np na jeden hetrar musiales uzyc rok temu nawozu za 1200 zl a w tym roku na to samo pole powiedzmy 2700 wyprodukowanie tony byraka kosztowalo 800 zk a teraz 1400 czyli w bierdronce burak rok temu kosztowal 4.8 za kilo a teraz 7.2 to sa tylko przyklady
@death070: Tak podskoczyła - na chwile. Obecnie znów cena 900 za tone i nie zanosi sie że bedzie więcej, wręcz przeciwnie. Koszty nawozów, oprysków, paliwa są nieporównywalne z jakimkolwiek rokiem. Jak tak dalej pójdzie to ja z moimi kilkunastoma ha bede musiał sie poddać bo nie wyrobie. Już i tak musze dorabiać w różny sposób żeby godnie żyć.
Narzekać nie lubie, ale murzynem co pracuje żeby tylko pracować nie zamierzam być.
@kapitan_kielon: To samo u mnie. Nieco ponad 30ha ale dosyć mam szarpania się i cudownych zbiegów okoliczności które jedynie one dają rolnikowi zarobić.
W tym roku nie mogę marudzić. Nawozy kupiłem jesienią po 1700 (potem na wiosnę były po 4000), natomiast rzepak i pszenice sprzedałem wiosną po 4000 i 2000 (w żniwa było 1800 i 900). Ale to są wlasnie te zbiegi okoliczności.
Chciałbym ryzykować to bym grał na giełdzie bez