Wpis z mikrobloga

@Jasny_Pelny: W przypadku kredytu z ratą malejącą udział raty kapitałowej jest znacznie wyższy, ale jednocześnie raty (na początku) są wyższe. Granica, o której wspomniałeś- tj 20%, przekroczona będzie dopiero przy oprocentowaniu 13% zakładając, że kredyt dopiero się zaczyna i wziąłeś go na 30 lat. W przypadku krótszego kredytu i/lub sytuacji w której spłacasz go już jakiś czas, oprocentowanie „graniczne” rośnie.
Te zdjęcia, które widzisz z ratami, gdzie kapitał to kilka procent,
@WhiskyZCola: To, ze nadplaciles i zmienił się wibor nie powinno mieć znaczenia. Przy nadpłacie (zależy od banku i ew tego co wybierzesz) mogłeś co najwyżej nadpłacić cześć odsetek naliczonych do dnia nadpłaty na przyszły miesiąc. Kapitał powinien zostać na swoim miejscu. Pewnie jakiś błąd w apce, w przypadku wypłacenia calego kredytu nie jest chyba możliwe, żeby cześć kapitałowa wynosiła 0
@pp93: Też obstawiam błąd, dopiero dziś chyba to się zmieniło.
Anyway, dopiero potem będę się spinać.
@Jasny_Pelny: No niestety, co zrobie, wiedziałem na co się piszę, wziąłem na 30 lat żeby być pewnym jak mi się noga podwinie :D mam nadzieje że dalej będę nadpłacać.
Tylko boli kiedy dowiadujesz się że koledzy w niemczech, anglii czy innych krajach mają sporo lepsze warunki kredo.
@WhiskyZCola: a gdzie masz wydruk za lipiec?
Bo mi to wygląda tak, że zrobiłeś nadpłatę, więc rata lipcowa znikła. Kapitał został nadpłacony, a bank na sierpień przeliczył wartość odsetek za okres (od nadpłaty do raty sierpniowej) stąd ta kwota jest wyższa, ale ona obejmuje dłuższy okres niż miesiąc.
@WhiskyZCola: Też tak mam po aktualizacji oprocentowania. Wysokość następnej raty mam jeszcze po starym oprocentowaniu, a kolejną już po nowym ze spłatą kapitału 0 zł. W banku powiedzieli, że nie mogli już zaktualizować następnej raty, bo się w systemie przeliczyła. Natomiast odsetki są już liczone normalnie (XD) i cała część kapitałowa z następnej raty została pożarta przez spłatę tych odsetek. Kolejne raty mają już normalnie liczoną część kapitałową.
@Jasny_Pelny:

To już jest dramat. Że też prawo pozwala na taki udział odsetek w racie. Powinien być jakiś limit, że minimum 20% raty musi stanowić kapitał, w końcu banki i tak dostają swoją marżę.


Ja #!$%@? xD Weź se sprawdź jak ustalana jest wysokość części odsetkowej i kapitału w racie.
@WhiskyZCola: Nie masz pojęcia jak działa kredyt a go bierzesz i jeszcze piszesz jakieś głupie posty na Wykopie? Kredyt nie został jeszcze cały wypłacony więc spłacasz wyłącznie odsetki. Kapitał zaczniesz spłacać po wypłacie reszty i powiększy się rata o jego wartość. Ewentualnie uaktualniło się oprocentowanie i wtedy spłacasz ratę po starej wysokości ale już na nowych odsetkach i to zżera kapitał. W kolejnych miesiącach wtedy też powiększy się o kapitał.