Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie. Jestem na #umowazlecenie i chciałbym ją wypowiedzieć, bo osoba z mojej rodziny ma nowotwór i chciałbym z nią jeździć do szpitala, nie jestem w stanie się skupić na pracy. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Mam taki zapis:

1.Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania następującej pracy: projektowanie i tworzenie frontendu z wykorzystaniem Angular pod projekty wskazane przez zleceniodawcę.

2.Każda ze stron może niniejszą umowę wypowiedzieć za miesięcznym okresem wypowiedzenia

3.Jeśli zleceniobiorca wypowie umowe bez ważnego powodu ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę


Co to jest ważny powód? Trochę się boję tej poniesionej szkody...

#praca #pracait #prawo #pracbaza

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62b9616427829da870696c1d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 18
@AnonimoweMirkoWyznania: punkt 2 nie ma żadnej mocy prawnej - na zleceniu nie może istnieć okres wypowiedzenia z samej jego natury. Zlecenie możesz wypowiedzieć w każdym momencie - https://arslege.pl/wypowiedzenie-zlecenia-przez-strony/k9/a5773/

punkt 3 wynika z kodeksu cywilnego - ale nie ma to nic z klikaniem w kąkuter - tylko np. sytuacji, w której przyjmujesz zlecenie remontu, po czym #!$%@? czyjes mieszkanie i zrywasz umowę

PS twoja umowa nosi silne znamiona umowy o pracę -
PS twoja umowa nosi silne znamiona umowy o pracę - po wypowiedzeniu szybciutko do PIP i zgłaszaj janusza - dostaniesz staż pracy, ekwiwalent urlopowy i dodatki za nadgodziny jeśli miałeś


@SolarisYob: I zaległe składki ZUS do zapłacenia jeśli nie były płacone. I przez pracodawcę i przez niego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zbaszynek:

guwnozapis bez mocy prawnej


@SolarisYob:

punkt 2 nie ma żadnej mocy prawnej - na zleceniu nie może istnieć okres wypowiedzenia z samej jego natury.

Dlaczego wprowadzacie OPa w błąd?

746 KC:

"§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże
gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu,
przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
"

V CSK 492/18

"W orzecznictwie Sądu Najwyższego nie
budzi
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@buonaparte: Źródło mam tylko anegdotyczne:
Moja różowa rezygnowała z pracy i "kadry" przypomniały, że jest miesięczny okres wypowiedzenia. Na tekst, że coś takiego nie istnieje przy UZ zaczęły ją prosić żeby jednak została ten jeden miesiąc xD
Dalej, bo nie mogę edytować, ten sam wyrok SN:

"Pogląd ten wynika z przyjmowanego powszechnie w orzecznictwie założenia, że wszystkie przepisy o zleceniu - z wyjątkiem art. 746 § 3 i art. 751 k.c. - mają charakter dyspozytywny

Dyspozytywny = taki, który strony mogą dowolnie modyfikować w ramach swobody umów.

@SolarisYob: @Jarem12:
@AnonimoweMirkoWyznania:

Co to jest ważny powód? Trochę się boję tej poniesionej szkody...

Jeśli to nie wymyślona na poczekaniu ściema i jesteś w stanie wykazać, że mama jest chora i potrzebuje Twojego zaangażowania w opiekę (to drugie w zasadzie wynika samo przez się z pierwszego), to możesz być spokojny. Istotna zmiana sytuacji życiowej, osobistej, zdrowotnej, swojej bądź bliskich to jak najbardziej "ważny powód" w rozumieniu tego przepisu.

Dużo zdrowia dla Mamy.
@Dutch: To jest kodeks cywilny. Proszę bardzo, niech pracodawca pozywa zleceniobiorcę za to że się zwoknił i niech próbuje udowodnić, że przez to powstały jakieś szkody (np. niedoprowadzenie projektu do końca, co skutkowało karami finansowymi)

śmiało xD stąd właśnie uważam to za guwnoprzepis, którym można se podetrzeć dupe
@zbaszynek:

To jest kodeks cywilny.

No, jest. O tym pisałem :)

śmiało xD stąd właśnie uważam to za guwnoprzepis, którym można se podetrzeć dupe

Masz prawo tak uważać. Powiem więcej - ja się nawet z Tobą zgadzam, W praktyce to martwy przepis, zwłaszcza przy zleceniowej "drobnicy". Tyle że to co napisałeś mogło sugerować, jakoby to był wymysł janusza i niedozwolona klauzula umowna. A tak nie jest, jest ledżitna, stąd doprecyzowanie.